İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Kesesi Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar kesesi sarkması; Genelde kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla menopoz döneminden sonra bu rahatsızlık ile tanışılsa da bazen genç yaşta ve doğum sonrası da idrar kesesinde sarkma görülebilir. İdrar kesesi sarkması vajina ön duvarının idrar kesesine verdiği desteği kaybetmesiyle ortaya çıkar. Birçok kadın sancıyla birlikte rahimde bombeleşmiş bir bölüm fark edebilirler. Bu sarkmış olan idrar kesesidir. Adet dönemlerinde sarkmayı daha çok hissedebilirler. İdrar kesesi sarkması dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Birçok kişi ilk etapta önemsememekle birlikte bununla yaşamaya çalışırlar. Fakat ilerleyen durumlarda altına kaçırma veya idrarı yapamama gibi zıt durumlar ortaya çıkabilir.

İdrar kesesi sarkması nedenleri; İdrar kesesi sarkmasının öne önemli nedenleri arasında sık doğum yapma gelmektedir. Normal doğum esnasında aşırı ıkınma, zor bir doğum gerçekleşmesi, İdrar kesesi sarkmasının başlı nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca iri bir bebek dünyaya getirirken de idrar kesesinde sarkma görülebilir. Her doğum kasık kaslarının zayıflamasına gevşemesine neden olmaktadır. Ayrıca birtakım cerrahi müdahaleler doğum esnasında yaralanmalar veya kürtaj gibi operasyonlar doku bütünlüğünü bozduğu için idrar kesesinde sarkmalara neden olabilir.

Bunların yanı sıra birtakım farklı etkin faktörlerde bulunmaktadır. Örneğin sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, bronşit veya astım gibi akciğer hastalıkları da idrar kesesinde sarkmaya neden olabilir. Ayrıca uzun süren kabızlık, şiddetli öksürük, obezite ve sıkıştığı halde çişini yapmayı uzun süre geciktirmek de idrar kesesinde sarkmaya neden olmaktadır.

İdrar kesesi sarkması belirtileri nelerdir?
  • İlk belirtilerinden biri sık sık idrara çıkma ve çıkma hissi,
  • İdrar yaparken zorlanma ve kasıklarda ağrı hissi,
  • Sık sık nükseden idrar yolları enfeksiyonu,
  • Cinsel ilişki esnasında kasıkta ve rahimde ayrı ve yanma hissi,
  • Gülme esnasında idrar kaçırma veya idrarını hiç tutamama,
  • Öksürük esnasında rahim ağzında şişlik ve yanma hissi,
  • Kişisel temizlik esnasında vajinanın içerisinde şişlik,
  • Zorlanma ve ıkınma sırasında vajinadan aşağıya doğru sarkan bir şişlik,
  • İdrarı tam olarak yapamama ve ayağı kalkınca idrar sızması,
İdrar kesesi sarması tedavileri nelerdir; bu rahatsızlığın ilk zamanları ise tedavisi oldukça kolaydır. Kasları güçlendirici birtakım egzersizlerle doktorun önereceği ilaçlarla tedavi edilebilir. Ayrıca alkol tüketimini azaltıp sigarayı bırakmakta en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Ayrıca yukarıda belirtilmiş olan nedenlerden biri dahi var ise ağır kaldırmaktan kaçınmakta hastalığın ilerlemesini önleyecektir.

Menopoza girmiş bir hastaya tablet ve krem şeklinde östrojen kullanmasını sağlayarak kalça taban kasları kuvvetlendirilerek de tedavi edilebilir. İdrar kesesi sarkma tedavisinde hafif şikâyetleri olan hastalara direk ameliyat yapılmamaktadır. Fakat yukarıda belirttiğimiz şikâyetlerden birçoğu aynı anda bulunmaktaysa ameliyat gerekmektedir. İdrar kesesi ameliyatı risksiz ve dikiş izi olmayan bir ameliyattır. Eğer rahatsızlık ilerlemiş ise tedavi şarttır aksi taktirde ilerisi için belirtmiş olduğumuz bütün şikâyetlerle karşılaşmak kaçınılmazdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarkma Belirtileri ve Tedavisi

Sarkma Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makat Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İç Dudak Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İç Dudak Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Sarkması Nasıl Gider?

Göbek Sarkması Nasıl Gider?

Beyin Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sarkması Belirtileri ve Tedavisi