Sarkma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sarkma Belirtileri ve Tedavisi

Sarkma, Cildin elastiğini kaybetmesi ile, cilt altındaki kas dokuların zamanla gevşeyip geniş sarkma alanları yaratmasına denir. Bu sarkma olaylarına neden olan ve en başta gelen ergenlik dönemlerinde alınan fazla kilolardır. Vücudumuzun formunu ve şekillenmesini sağlamak için adale gruplarını hareketlendirici ve aktive edici yöntemlerin kullanılmaması da vücutta sarkmalara neden olur. Genellikle aşırı kiloların sebep olduğu vücut sarkmaları bu aşırı kilolardan kurtulmak ile olur. Kilo vermekle oluşan bu sarkmalar eskiden şikâyetçi olduğumuz kiloların vücutta bıraktığı iz gibidir. Bayan erkek ayırmaksızın her insanda olabilecek bu sarkmaların düzeltilmesi kilo vermekten daha kolaydır. Kiloyu vermekle en önemli sorununuzu yok etmiş olursunuz.

Bunun dışındaki sebepler ise
  • Hamilelikte alınan fazla kilolar,
  • Aşırı şişmanlık,
  • Ani kilo değişimleri,
  • Uzun süre güneşe maruz kalma,
  • Spor ya da egzersiz aktivelerinin yeteri kadar yapılmaması,
  • Çeşitli sistemik hastalıklar,
  • Cildin neminin yüksek düzeyde azalması,
  • Dengesiz beslenme,
  • Geçirilen ameliyatlar ve yaşlanmadan kaynaklanabilir.
Vücut sarkmalarını bunların dışında da giderebileceğiz yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin başında zayıflama süresi içerisinde LPG cihazları kullanarak hem kilo verip hem de sarkmalardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca Slıde styler, Spm-vacupress, bodystar, sono care ve proslim gibi cihazlar ile belirli bölgelerdeki sarkmaları engelleyebilirsiniz. Ama bu cihazlar genellikle kilo verme devam ederken kullanılır. Tabi zaten sarkmış bölgelere de kullanılanları vardır. Yaşlanmanın getirdiği vücut sarkmaları ya da emzirmeden kaynaklı göğüs sarkmaları için de birçok yöntem vardır. Bunlar botoks gibi sıvı enjekte eden ürünlerden tutunda masaj yaparak asla yapamadığınız egzersizleri bu bölgelere uygulayarak giderilebilir.

Biz bayanların daha çok korkulu rüyası gibi olan vücut sarkmaları görsel güzelliği kötülemesi bakımından önemli bir sorundur. Vücut yapımızın hassasiyetli olması ve kaslarımız çok fazla olmaması sarkma görünümlerini bizde daha çabuk oluşturur. Her ne kadar sevmesek de bu sarkmaları olmaması için pek de uğraşan da yoktur. Halbuki düzenli egzersizler bedenimizin birçok bölgesinde sarkmaları engelleyebilir. İlerleyen yaşlarda bile diğer birçok bayana göre daha iyi bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Sarkmalar, zamanın getirdiği ve yer çekimine dayanamayan cildimizin yapısı ile görülen bir durumdur. Bu duruma karşı koymak tabi ki de zor ama imkânsız değildir. Her ne kadar uğraştırıcı olduğunu düşünseniz de çok küçük yaşlarda edilen egzersiz doğru beslenme ve beden sağlığınız için gereken özel bakımları yapmak bu sarkmaları en aza indirmek için yeterlidir.

Günümüzde birçok alternatif yöntem ve tıpta kullanılan cihazlar sarkmalar için üretilmiştir. Yaşamımızın içerisinde partnerimize güzel ve alımlı gözükmenin yanında beden sağlığımız içinde yapmamız gerekenler aslında bizim kendimiz için önem arz etmektedir. Aynaya bakan herkes kendisini güzel görmek ister. Bakımlı insanlar, yani hem bedene hem de zihnen bakımlı insanlar ancak bu güzelliği yaşayabilirler. Elbet bir gün yaşlanmaya karşı etkileşimler olacak ama o zamanda onun güzelliğini yaşamış olacağız. En azından sağlıklı bir yaşlanma geçirmemize yardımcı olacak sağlıklı bir yaşam sürdürmenin en güzel yolu dengeli beslenme bedenimizi dış etkenlerin zararlarından koruma ve yaşam kalitemizi yükseltme olabilir. Her yaşın bir güzelliği vardır. Cildimizin sarkmalarını ne kadar geciktirir isek, aslında bedenimizin de sağlıklı kalmasını o kadar geciktirebiliriz. Tabi ki bu dediğimiz doğal yollar ile yapılanlardır. Günümüz cihazları ile yapılan ve uygulanan yöntemlerin ileri yaşlardaki getirisi pek de bilinen bir durum değildir.

Sarkma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Küçük Dil Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Dil Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Sarkma Belirtileri ve Tedavisi

Sarkma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi