İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrar torbası sarkması ameliyatı; İdrar torbası sarkması genelde bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla doğum yapmış veya 40 yaş üzeri bayanlarda sıklıkla görülse de daha genç yaşta bayanlarda da seyreklikle görülmektedir. İdrar kesesi sarkması vajinanın ön duvarının idrar torbasına verdiği desteği kaybetmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Her doğum yapan bayanlarda bu durum görülecek diye bir şey yok fakat normal doğum sırasında fazla zorlanan büyük bebek dünyaya getiren bayanlarda daha çok görülmektedir. İdrar kesesi sarkması genel olarak ve kesin çözüm için ameliyat ile tedavi edilmektedir. Birtakım egzersizler veya çeşitli bitkisel ilaçlar ile tedavi yollarına da baş vurulabilir. Fakat kalıcı ve kesin tedavi olmayacaktır bu nedenle idrar torbası sarkması ameliyatı kesin ve gerekli bir tedavi yöntemidir.

İdrar torbası sarkması ameliyatı hangi durumlarda gerekmektedir

Sık sık idrara çıkma isteği olduğunda ve cinsel ilişki sırasında aşırı derecede yanma ağrı veya idrar kaçırma olduğunda gerekmektedir. Ayrıca vajinadan sarkan bir doku hissedildiğinde bu dokunun idrar yapma esnasında, ıkınma esnasında veya üşütme durumlarında Vajina ağzına kadar inmesi görülebilir. Bu durumda kesinlikle ameliyat gerekmektedir. Kasıklarda şiddetli ağrı ve idrar kaçırma durumlarında da idrar torbası sarkması ameliyatı gerekmektedir. Bu durumda ameliyat ile tedavi edilmediği durumunda kişide altına kaçırmalar veya hiç idrar yapamama gibi farklı iki etki görülebilir.

İdrar torbası sarkması ameliyatı nasıl yapılmaktadır

Bu ameliyat 30-45 dakika süren ve %95 olumlu çözüm alınabilen bir ameliyattır. İdrar torbası sarkmasında sorun yanlardaki kasların zayıflaması ile ortaya çıkmış ise ameliyat karından yapılmaktadır. Eğer ortada ve ön rahim duvarının desteğini kaybetmesi sonucu ortaya çıkmış ise idrar torbası sarkması ameliyatı dikişsiz ve vajinadan yapılmaktadır. Yanda olan sorunlarda laparoskopik yöntemle onarılmaktadır. Yani geniş kesiler açmadan karın boşluğunun iki yanına ince metal borular ve kameralar yerleştirilerek gerçekleştirilen bir ameliyattır. Ameliyatla sarkmış olan idrar torbası onarılmaktadır. Ayrıca vajina içerisinde yapılan ameliyatlarda dikiş ve kesi olmaktadır.

İdrar torbası sarkması ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir

Bu ameliyat sonrası çok şiddetli olmamakla birlikte ağrılar görülmektedir. Bu ağrılar için mutlaka doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanmalısınız. İdrar kesesi ameliyatı eğer yanlardan laparoskopik olarak yapılmış ise herhangi bir dikiş alma işlemi olmayacaktır. Vajina içerisinden yapılan ameliyatlarda da genellikle kendiliğinden atan dikişler yapılmaktadır. İdrar torbası ameliyatı sonrasında beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Genellikle sıvı ve besleyici besinler tüketmekte fayda vardır kabız yapacak katı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Aksi taktirde ıkınma sırasında ameliyat sonrası sorunlar çıkabilir. Ameliyat sonrası sürekli yatmak doğru değildir. İlk saatten sonra yavaş yavaş ayağa kalkıp küçük adımlarla yürümek gerekmektedir. Kişinin iyileşme süresi göz önünde bulundurarak ameliyattan sonra basit egzersizlerle rahim ve idrar torbasını destekleyen kasları güçlendirmekte fayda vardır. Ayrıca idrar torbası sarkması ameliyatından sonra cinsel birliktelikler konusunda en az 1,5 ay dikkat etmek gerekmektedir. Bu süre doktor tarafından kişinin iyileşme durumuna göre belirtilecektir. Ayrıca ameliyat sonrası taburcu olduktan sonra yüksek ateş, kabızlık, idrar yapamama, akıntı veya koku gibi durumlarla karşılaşıldığında ameliyatı gerçekleştiren doktora başvurmak gerekmektedir.

İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı Yorumları

soru

Emine

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Bende oldum bu ameliyatı bir buçuk ay oldu boşuna korkmuşum maltepe üniversitesi vakıf hastanesinde oldum tavsiye ederim

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Geçmiş olsun! Memnun kalmana sevindim, tavsiyen için teşekkürler. Sağlıklı günler dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarkma Belirtileri ve Tedavisi

Sarkma Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarkan Çiçekler Türleri ve Özellikleri

Sarkan Çiçekler Türleri ve Özellikleri

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Sarkması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göz Kapağı Sarkması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Testis Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyincik Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Meme Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Meme Sarkması Belirtileri ve Tedavisi