İdrar Torbası Sarkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrar Torbası Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar torbası sarkması, tıbbi olarak "sistosel" olarak bilinmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın olarak görülen bu durum gerekli muayeneler yapılmaması durumunda çok daha fazla büyüyerek problemlere neden olmaktadır. İdrar torbası sarkması, kadınlarda erkeklere göre yüzde seksen oranla daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise kadınlarda meydana gelen doğumlardır. Kadınlarda vajina ön duvarı, direk olarak idrar torbasına destek vermektedir. Bunun yanı sıra idrar torbası, bazı kaslar sayesinde yukarıda tutulmaktadır. Fakat bu destekler bazı farklı nedenlerden kaynaklanarak desteğini kaybeder ve bu durumlarda sarkmalar meydana gelir. İdrar torbasının sarkması durumunda insanlarda görülen en büyük problem, karında iç basıncın artmasıdır. Basıncın artması durumunda kişilerde şişkinlik sorunu başta olmak üzere çok ciddi problemler meydana gelmektedir. Bu gibi bir sorunun varlığı durumunda kişiler vajina bölgelerinde ya da kasık bölgelerinde şişen idrar torbasını elleriyle hissedebilirler. Bu durum kadınlarda erkeklere göre çok fazla görüldüğü için sürekli olarak kadınlar üzerinden örnekler verebiliriz. Genellikle kadınlarda menopoz döneminde meydana gelen bu problem, menopoz öncesinde görülmeyebilir. Bunun nedeni ise menopoz dönemi ve sonrasında kadınlarda kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu ciddi bir şekilde azalma gösterir. Bu durum ise kalça tabanında bulunan kasların zayıflamasına neden olur. Kasların genel olarak bu bölgelerde zayıflaması durumunda idrar torbası sarkması ortaya çıkabilir.

İdrar torbası sarkması nasıl belirtilerle karşımıza çıkar?
  • Cinsel ilişki sırasında vajinanın iç kısımlarında şiddetli ağrılar ve bunun yanında gülme, zıplama gibi hareketlerde kasık bölgesinde şiddetli ağrılar, idrar torbası sarkması durumunda görülebilecek belirtilerdendir.
  • Bu problemin olduğu insanlarda idrar boşaltımı yarım olacaktır. Bu nedenle kişi idrarını yaparken aniden idrar bitmiş gibi olacak ve idrar boşaltım işlemi yarım kalacaktır.
  • Eğer idrar sarkması sorunu olan kadınlarda bu durum ilerlemişse kişinin vajina bölgesinde idrar sarkmasına bağlı olarak doku sarkması meydana gelebilir. Bu nedenle kesinlikle Uzman bir doktora gidilmesi gerekir.
  • İdrar torbası sarkması gibi bir rahatsızlık insanlarda ıkınma durumunda vajinanın öne doğru sarkması şeklinde bir belirti gösterebilir.
  • Bu durumun bir diğer belirtisi ise kişinin sürekli olarak idrara çıkma hissinin olmasıdır. Bu belirti nedeniyle kişi sürekli lavaboya gitmek zorunda kalacak ve gündelik işlerini yapamaz hale gelecektir.
  • Son olarak insanlarda ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olan idrar yolu enfeksiyonları meydana gelecektir. Bu durum erkeklerde idrar sırasında ağrıya neden olurken kadınlarda bu durumun yanında ayrıca çok şiddetli olarak akıntılara neden olacaktır.
İdrar torbası sarkması neden olur?

İdrar torbası sarkmasının en büyük nedeni daha önceden de belirtiğimiz gibi idrar torbasını destekleyen kasların gevşemesidir. Bu şekilde gevşeyen kaslar, direk olarak idrar torbası sarkmasına neden olur. Bunun yanı sıra kadınların doğum yapmaları durumunda vajina ve çevresinde bulunan kaslar yıpranır. Özellikle birkaç çocuktan daha fazla çocuk yapan insanlarda idrar torbası sarkması rahatsızlığıyla karşılaşılabilir. Bunların yanında ise insanların çok fazla bir şekilde sigara içmeleri, astım rahatsızlığı, uzun süreli olan kabızlık problemleri ve obezite gibi nedenlerden dolayı idrar torbası sarkması meydana gelir.

İdrar torbası tedavisi nasıldır?

İnsanlarda tedavi süreci gerçekleştirilirken kesinlikle kişilerin kilo vermeleri ve sigarayı bırakmaları gerekmektedir. Aksi durumlarda insanlarda tedavi süreci çok daha uzun olacaktır. Doktorunuz sizlere tedavi sürecinde egzersiz harekeleri yaparak bu bölgelerdeki kaslarınızı güçlendirmeniz için tavsiyelerde bulunacaktır. Bu egzersizler süresince kesinlikle ağır yükler kaldırılmamalıdır. Tıbbi olarak ise hastaya kullandırılan tabletler ve kremler kasların güçlendirilmesinde olumlu etkiler yapacaktır. Eğer sorun tedavi edilememişse kesinlikle ameliyat şarttır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Deri Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Deri Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Sarkan Çiçekler Türleri ve Özellikleri

Sarkan Çiçekler Türleri ve Özellikleri