Kol Sarkması Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Kol Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Herkesin yaşadığı bu problem, hem kadınların hem de erkeklerin sıkıntılarından biridir. Kollarda sarkma olması, kişide görsel olarak eksiklik hissetme hissi yaratabilir, ancak birçok alternatif yöntem kullanılarak bu durumdan kurtulmak mümkündür. Hayatımızın içine spor ve aktiviteleri dahil etmek, bu tür sarkmaların olmasını engelleyebilir. Ancak toplum olarak henüz bu bilince ulaşamadığımız için sadece sorun ortaya çıktığında çözümünü arıyoruz. Düzenli bir yaşamın içine almamız gereken egzersizleri hep bir külfet gibi görsek de, aslında sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Sıkı kaslar, herkesin istediği güzel görünümü veren bir ayrıntıdır. Özellikle otuz yaş üstü herkeste görülebilen kol sarkmaları, çocukluk, ergenlik ve hatta gençlik dönemlerinde yapılacak egzersizler ile geciktirilebilir veya engellenebilir. İlerleyen yaşlarda yer çekimine direnemeyen cildimizde sarkmalar oluşacaktır ama bu önlemlerle bu oluşumu geciktirebiliriz.

Kol Sarkması Neden Olur?
 • Hareketsizlik
 • Şişmanlama
 • Hızlı kilo alıp verme
 • Hamilelik
 • Ani kilo kayıpları
 • Kötü beslenme
 • Hormonal değişiklikler
En can sıkıcı olan ise kol sarkmalarının her daim görülebilir olmasıdır. Bu yüzden de insanlar bu sarkmalardan kurtulmak isterler. Özellikle kadınlarda sarkık bir cilt utanma hissi yaratabilir. Kıyafet giyerken hoş olmayan bu görüntüyü saklama ihtiyacı hissederiz ama bu durum birçok kıyafette sıkıntı yaratabilir. Özellikle yaz aylarında bu kol sarkmalarını saklama şansınız neredeyse sıfırdır. Bu yüzden daha kalıcı çözümlerin arayışına gireriz. Sarkmalar, cildin elastikliğini kaybetmesi ve kolajen liflerinin azalmasıyla ortaya çıkar. Deri bir süre sonra sıkılığını kaybeder ve sarkık bir kol görünümü oluşur. Bu durum sadece kollarda değil vücudumuzun birçok yerinde olabilir. Bu durumu düzeltmek için insanlar gerek doğal ilaçlar, gerekse kol kaslarını güçlendirip sıkılaştıran egzersizleri kullanma yoluna gider.

Kol Sarkmasını Tedavi Edecek Yöntemler
 • Doğal ilaçlar
 • Egzersizler
 • Maske uygulamaları
 • Sağlıklı beslenme
Tedavi aşamasında kesin olmakla beraber, bu bahsettiğimiz yöntemlerin düzenli ve sürekli yapılması çok önemlidir. Sarkma geçti mantığı ile bırakılacak olan yöntemler sonrasında yeniden sarkmaların oluşmasını engelleyemez. Bu yüzden belirli aralıklarla yapılan bu yöntemler, sarkmalar düzeldiğinde de seyrekleştirilerek yapılmaya devam edilmelidir. Çünkü her ne kadar geçmiş olsa da yeniden kol sarkmasının oluşmamasının garantisi yoktur. Hiçbir şey olmasa bile bir süre sonra ilerleyen yaşın ve yaşlanmanın verdiği sarkmalar oluşmaya başlayabilir. Hiçbir insan yer çekimine karşı gelemez ama yansımalarını azaltabilir.

Sağlıkla kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İç Dudak Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İç Dudak Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göbek Sarkması Nasıl Gider?

Göbek Sarkması Nasıl Gider?