Kol Sarkması Egzersizleri
15 Mayıs 2024

Kol Sarkması Egzersizleri

Kol sarkması egzersizleri; Yeryüzünde sıkı kaslara ve fit vücuda sahip olmak istemeyen tek bir kişi bile yoktur sanırım. Ama maalesef her zaman herkes fit bir vücuda ve sıkı kaslara sahip olamıyor. Özellikle 30-35 yaşlarından itibaren kollarda ve vücudun belirli birtakım bölgelerinde sarkmalar görülebilir. Özellikle doğum yapan bayanlarda, hızlı kilo alıp ani vermelerde ve hormonal birtakım değişikliklerle vücutta sarkmalar görülmektedir. Özellikle kol sarkması için çeşitli egzersizler yaparak sıkı bir kas elde edebiliriz. Tabi öncelikle doğru beslenme ve düzenli egzersiz gerekmektedir. Kol sarkması egzersizlerini yapmak için çeşitli spor salonlarına baş vurabileceğimiz gibi evde kendi kendimize de sarkmış olan kollarımızı toparlayıp sıkı kaslara sahip olabiliriz. Bunun için doğru egzersizleri öğrenip düzenli yapmak gerekir.

Kol sarkması için yapılabilecek egzersiz hareketleri
  • Birinci egzersiz; İlk olarak Dizlerimizi bükülü bir pozisyon da durabileceğimiz sert bir minderin üzerine oturmak. Daha sonra iki adet yarım litre su şişesini ellerimize alıyoruz ve kollarımızı vücudumuzun iki yanında yapışık bir şekilde tutuyoruz. Ardından kollarımızı dirsekten bükerek şişeleri yukarı kaldırıp bırakıyoruz ve tekrarlıyoruz. Bu egzersizde önemli olan kolları öne doğru kaldırmadan sadece dirsekten kaldırmaktır. Nefes alırken indirip nefes verirken kollarımızı kaldırdığımız bu egzersizi 12 defa tekrarlayıp üç set olarak yapıyoruz.
  • İkinci egzersiz; İlk egzersizin ardından birkaç dakika dinlendikten sonra aynı oturma pozisyonunda sağ elimizde yarım litre su şişesi ve kol düz bir şekilde yukarıda nefes al ve nefes verirken kol başın arkasından enseye doğru indir. Bu şekilde sağ kolu çalıştırırken sol kol karında bağlı olarak duruyor. Ayrıca kolu çalıştırırken sadece dirsekten bükmeye dikkat et ve 12 defa üçer set şeklinde yap. Daha sonra sol kolu da aynı egzersiz ile çalıştırıp sağ kolu karında sabitle.
  • Üçüncü egzersiz; İlk egzersizlerde olduğu gibi oturup iki elimize yarım litre su şişelerini alıyoruz. Daha sonra kollarımızın vücudumuzun yanına koyup sabit bir şekilde tutuyoruz. Ellerimizde su şişesi dirsekten bükülü bir şekilde öne doğru uzatıyoruz. Daha sonra nefes alıp nefes verirken kollarımızı yana doğru açıyoruz. 16 defa tekrarlayıp üç set şeklinde yapıyoruz.
  • Dördüncü egzersiz; bu egzersizde oturduğumuz mindere ellerimizi koyup popoyu aşağıya indiriyoruz. Nefes alıp popoyu yukarı çekiyoruz kollar sabit. Popoyu aşağıya indirirken nefes verip kolları dirsekten büküyoruz. Bu şekildeki bir egzersizle kol kaslarının nasıl çalıştığını fark edeceksiniz. Bu egzersizi 8-12 tekrar yapıp üç set olarak yapabiliriz.
  • Beşinci egzersiz; Ayağa kalkıp ellerimize spor yaparken kullandığımız esnek lastiklerden bir adet alıyoruz. Ortasında 50 santim bir boşluk kalacak şekilde iki uzunu tutuyoruz. Daha sonra kollarımız yukarıda elimizde lastik ve kollar sabit dururken nefes alıyoruz. Nefes verirken kollarımızı sadece dirsekten bükerek ensemizi indiriyoruz. Bu egzersizi 8 defa tekrarlayıp üç set olarak yapıyoruz.
  • Altıncı egzersiz; Bir önceki egzersizde olduğu gibi ayakta durup ellerimizde esnek lastikler yaklaşık 55 santim aralıkla iki ucundan tutup elimizin birini belimizde sabit tutup diğerini başımızın arkasında sabitliyoruz. Daha sonra nefes alırken lastiği çekerek kolumuzu sadece dirsekten oynatarak kolumuzu yukarı kaldırıyoruz. Nefes verirken indirip tekrarlıyoruz 8 defa bu egzersizi yapıp kollarımızı değiştiriyoruz. Aynı şekilde 8 defa tekrarlayıp üçer set şeklinde yapıyoruz.
Kal sarkma egzersizlerini düzenli yapıp bir de üzerine iyi beslenince olumlu sonuç almak kaçınılmazdır. Ayrıca şınav gibi birtakım egzersiz hareketleri de kol sarkmalarını önlemeye veya ortadan kaldırmaya yarayan egzersizlerdendir.

Kol Sarkması Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Küçük Dil Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Dil Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Torbası Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Torbası Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Kilo Verdikten Sonra Sarkma Belirtileri ve Tedavisi

Kilo Verdikten Sonra Sarkma Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Sarkması Belirtileri ve Tedavisi