Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Sarkması Ameliyatı, Tıp dilindeki adı sistosel olan mesane sarkması idrar torbasının sarkmasına denilmektedir. Son zamanlarda giderek artan idrar torbası sarkması ülkemizde de çok yaygın görülen hastalıklardandır. Genellikle kadınlarda görülmektedir. Fakat erkeklerde de rastlanabilmektedir.

Mesane Sarkması Nasıl Olur?

Mesane sarkması, cinsel organların belli bir noktada birleştiği belli bir yerde bulunmaktadır. Bu noktanın çok fazla yorulması ya da yıpranması ise sarkmaya neden olmaktadır. Bu esnada genital kısmın desteğini yitirmesiyle de oluşmaktadır. Bir süre sonra ise rahime kadar genişletebilmektedir. Özellikle çok fazla idrarını tutan kişilerde, zorlanma yoluyla, doğum sonrasında oluşan bombeleşme, rahim içerisine doğru ilerlemektedir. Kişilerin çoğu idrar kaçırma şikâyetiyle gittiklerinde böyle bir sorunu olduklarını öğrenmektedir. Kalıcı bir sorun olabileceği gibi, kısa süreli de olabilmektedir. Bazen travma sonrasında kişiler idrar kaçırabilir. Bu strese ve üzüntüye bağlı olabilmektedir. Mesane sarkmasında ise kişi ağır kaldırdığında, öksürdüğünde, ıkındığında mesane sarkması olur. İdrar kaçırma da bu esnada gerçekleşebilir. İdrarla doldukça kaslar yeni gelecek sıvı için yer açar ve giderek bu açılma artar. Sık sık idrar tutmanın da mesane sarkmasına neden olmasında temel budur. Bir süre sonra kişi istemeden idrar kaçıra bilmektedir. Bu da kişinin hem günlük hayatını hem de sosyal çevresini olumsuz etkilemektedir. Seyahatlerde, iş yaşamında sıkça sorun yaşamasına neden olur.

Mesane Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mesane sarkması ameliyatı çok basit bir yolla yapılmaktadır. Ameliyat 20-45 dakika arasına bir sürede tamamlanmaktadır. Kişinin mesanesi uygun boyutlar için daraltılmakta ve yukarı çekilmektedir. Bu da vajinaya doğru düşen mesanenin toparlanmasına imkân sağlamaktadır. Aynı zamanda kişide bıçak yarası gibi yaralar da olmamaktadır. İlk gün hastanede yatan hasta ertesi gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası ise korkulacak bir durum olmadığından gayet rahat ve sorunsuz geçer. Sadece kişinin hijyen konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası