Küçük Dil Sarkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Küçük Dil Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Küçük dil sarkması, rahat uyuyamama ve yemek yerken zorlanma gibi problemlere yol açmaktadır. Küçük dil tam olarak iki yanında ve ön tarafında bulunan yumuşak kasları sayesinde hareket eder ve burun kanalları kapatarak ağız yapısını belirler. Ayrıca küçük dil hareketli yapısı sayesinde yemek yerken yukarıya doğru hareket eder ve yenilen besinlerin burun bölgesine kaçmasını da engellemiş olur böylelikle küçük dil yemek yeme esnasında epiglot yapısı sayesinde nefes borusunu kapatır ve yutulan besinlerin yemek borusuna doğru kaymasına sebebiyet verir. Küçük dilin yemek yerken gösterdiği faydaların yanında konuşurken de gösterdiği faydalar mevcuttur. Aslında birçok ses küçük dil sayesinde çıkmaktadır. Çünkü çıkan sesin titreşmesini sağlamaktadır. Bu sesi titreştirme özelliği bakımından küçük dili uzun olan insanlarda horlama rahatsızlıkları çok görülmektedir.

Küçük dilin şişmesi kendini yutkunurken ve yemek yerken zorluk çekilmesi, yutkunmada zorluk hissi, ağızda sulanma hissi, mide bulantısı, ateş, baş dönmesi gibi belirtilerle belli edebilir. Öncelikle küçük dil sarkması alerjik reaksiyonlardan ötürü ortaya çıkabilmektedir. Alerjik reaksiyonların ortaya çıkma sebebi kişiden kişiye ne kadar değişebilse de sonuçları hemen hemen aynı derecededir. Başka bir neden olarak da boğaz enfeksiyonu da küçük dil şişmesine sebebiyet veren başlıca etmenlerdendir. Bakteriler ve virüslerin artmasıyla birlikte görülen enfeksiyon hastalıklarının hemen hemen hepsinde küçük dil sarkması görülmektedir. En çok da bademciğin iltihaplandığı zamanlarda küçük dil sarkması ortaya çıkmaktadır. Bademcik dışında enfeksiyon oluşabilecek ağız içi bölümlerde de küçük dil sarkması görülebilmektedir. Bu bölgeler kulak burun ya da boğaz gibi yerler olabilir. Bu iki nedenin de yanı sıra aşırı fazla alkol tüketimi de küçük dil sarkması gibi bir probleme neden olabilir. Aslında alkolün vücut için birçok zararı vardır. Bu da sadece o zararlardan biridir. Fazla alkol tüketimi sonucu boğaz bölgesinde enfeksiyon veya başka tür rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Sonuç olarak küçük dilde sarkma olayı meydana gelir.

Küçük Dil Sarkmasının Tedavisi: Küçük dil sarkması rahatsızlığında öncelikle bu hastalığa neden olan faktörlerin ne oldukları araştırılmalıdır. Önce rahatsızlığın nedeni saptanıp sonra tedaviye başlanmalıdır. Rahatsızlığın nedeni ve ilerleme durumuna göre ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Bu tür bir hastalık, çok büyük ilerleme görülmediği veya cerrahi tedaviye kolay kolay gerek kalmadığı için ilaçla tedavi edilmektedir. Hastalık genellikle ilaçla tedavi edilebilecek boyuttadır. Çok zıvanadan çıktığında cerrahi tedaviye başvurulmalıdır. Öncelikle ilaç tedavisi olarak ilk başta antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu genelde enfeksiyondan dolayı oluşmuş küçük dil sarkması hastalığı için geçerlidir. Çünkü antibiyotiğin enfeksiyonu giderme gibi bir özelliği vardır. Bu sayede enfeksiyon hiç edilir ve sarkma ortadan yok olmuş olur.

Antibiyotik tedavisinden başka alerji önleyici ilaçlar da bu hastalığın tedavisinde işe yaramaktadır. Alerjik reaksiyonlar yüzünden görülen küçük dil sarkmalarında öncelikle alerjik hastalık iyileştirilmelidir. Aynı antibiyotik tedavisindeki gibi alerjik hastalıkları önleyen ilaçlar, alerjik reaksiyondan kaynaklanmış küçük dil sarkmasının da eski haline dönmesini sağlayacaktır. Küçük dil sarkması hastalığın birçok nedeni vardır. Birçok nedeni olduğu gibi birçok da tedavi yöntemi vardır. Eğer uzun süredir bu hastalık görülüp günlük yaşamı ciddi derecede etkiliyorsa hızlıca bir Uzman doktora danışılmalıdır. Cerrahi müdahalesi küçük bir ameliyattır. Günlük yaşamı çok taciz ediyorsa, öksürük krizlerine yol açıyorsa cerrahi tedavi yapılabilmektedir. Tam anlamıyla alınmak yerine çok basit bir işlemle kısaltılır. Ayrıca en son yeni çıkan yöntemlere göre radyofrekans yöntemiyle yukarı çekilmesi sağlanabilir fakat çok denenen bir yöntem olmadığı için başarısının ne kadar yüksek olduğunu söylemek mümkün olmaz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göbek Sarkması Nasıl Gider?

Göbek Sarkması Nasıl Gider?

Haber Bülteni

Güncel

Sarkan Çiçekler Türleri ve Özellikleri

Sarkan Çiçekler Türleri ve Özellikleri

Güncel

Rahim Ağzı Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Sarkması Belirtileri ve Tedavisi