Göz Kapağı Sarkması Egzersizleri Nasıl Yapılır?
20 Haziran 2024

Göz Kapağı Sarkması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göz Kapağı Sarkması Egzersizleri

Göz kapağı egzersizleri, zamanla ortaya çıkan göz kapağı sarkmasını önlemek veya geciktirmek için yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizler, doğru şekilde ve düzenli olarak yapıldığında oldukça faydalıdır. Göz kapaklarımız, yaşlanmaya karşı koyamayan birçok vücut bölgemizden sadece biridir. Ancak, göz kapağı sarkması egzersizleri sayesinde zamana karşı biraz da olsa direnebilir ve daha genç, keskin bakışlar elde edebiliriz.

Göz Kapağı Sarkması Egzersizleri
  • Egzersiz 1: İlk olarak, bu egzersizde gözlerinizi kapatın. İşaret parmaklarınızı kaşlarınızın alt kısmına, orta parmaklarınızı ise göz kapaklarınızın altına yerleştirin. Her iki parmağı da ters yönde iyice gerdirip on saniye kadar tutun. Bu hareketi beş saniyelik aralıklarla üç set halinde yapabilirsiniz.

  • Egzersiz 2: Bu sefer gözleriniz açık olacak şekilde, işaret parmaklarınızı kaşlarınızın alt kısmına, baş parmaklarınızı ise gözlerinizin alt kısmına koyun ve on saniye kadar iyice gerdirin. Beş saniyelik aralıklarla bu hareketi üç set halinde yapabilirsiniz.

  • Egzersiz 3: Gözleriniz açık bir şekilde yukarıya doğru bakın ve aynı anda orta parmaklarınız ile gözlerinizin altına baskı uygulayın. Bu hareketi on saniyelik setler halinde üç kez yapabilirsiniz.

  • Egzersiz 4: Gözleriniz açık bir şekilde normal olarak karşıya bakın. İşaret parmaklarınızı kaşın alt kısmına yerleştirip ay şeklinde yukarıya doğru gerin. Bu hareketi de on saniyelik üç set halinde yapabilirsiniz.

  • Egzersiz 5: Gözleriniz kapalı bir şekilde dururken, üç parmağınız ile kaşın alt kısmını yukarıya doğru itin. Bu hareketi de on saniyelik üç set halinde yapalım.

  • Egzersiz 6: Bu hareket bir göz sonra diğer göz şeklinde yapılır. Önce sol gözünüz açık kalacak şekilde, sağ eliniz yardımı ile sağ işaret parmağınızı kaşın altına, sağ orta parmağınızı da gözün altına yerleştirin ve iyice gerdirin. Aynı anda sol elinizin işaret parmağını gözünüzün dış tarafına yerleştirip oradan gerdirin. Bu hareketi on saniyelik setler halinde üç kez yapın ve ardından aynı işlemleri sağ ve sol el değiştirerek diğer gözde uygulayın.

  • Egzersiz 7: Gözlerinizi tamamen açabildiğiniz kadar açın ve aynı anda işaret parmaklarınız ile kaşlarınızın ortasından yukarıya doğru gerin. Bu hareketi üç set halinde yapabilirsiniz.

  • Egzersiz 8: Gözleriniz açık olacak şekilde, işaret parmaklarınız ile gözlerin burun yanına gelen iç taraflarına baskı uygulayın. Bu hareketi de on saniyelik üç set halinde yapın. Göz kapağı sarkması egzersizlerini düzenli olarak yapmalısınız.

  • Egzersiz 9: Son olarak, gözlerinizi rahat bir şekilde kapatıp 2-3 dakika dinlendirdikten sonra, açın ve bir yukarı, bir aşağı, bir sağa, bir sola bakıp gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

Düzenli olarak yapılan bu egzersizler, göz kapağı sarkmasını önlemekte ve daha genç bir görünüm elde etmenize yardımcı olmaktadır. Unutmayın, her egzersiz gibi göz kapağı egzersizlerinin de etkili olabilmesi için sabırlı ve düzenli olunması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kol Sarkması Egzersizleri

Kol Sarkması Egzersizleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Kol Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Kol Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Sarkması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yüz Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sarkması Belirtileri ve Tedavisi