sarkma.gen.tr https://www.sarkma.gen.tr Sarkma, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sarkma.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Wed, 11 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Sarkan Çiçekler https://www.sarkma.gen.tr/sarkan-cicekler.html Mon, 19 Nov 2018 15:34:03 +0000 Sarkan çiçekler, dış dekorasyonda oldukça tercih edilen çiçek türleri arasındadır. Sarkan çiçekler dekorasyona önem veren, görselliği ön planda tutmayı seven, çiçekleri dünyasına almak isteyen herkesin tercihi olabilir. Bu Sarkan çiçekler, dış dekorasyonda oldukça tercih edilen çiçek türleri arasındadır. Sarkan çiçekler dekorasyona önem veren, görselliği ön planda tutmayı seven, çiçekleri dünyasına almak isteyen herkesin tercihi olabilir. Bu çiçekleri sadece yüksek alanlarda değil, aynı zamanda bahçelerde zemin içinde yetiştirilebilir. Fazla emek harcamadan evinizi güzelleştirebilir, balkonunuzda, bahçenizde, işyerinizde harika bir ortam yaratabilirsiniz. Yaz günlerinde etrafa mis gibi kokular yayılır, hoş sohbetler yapılabilir.

Yaşamımıza aldığımız sarkan çiçekler sayesinde günün yorgunluğunu atabilir, toprak ve tabiatla huzur bulabilirsiniz. Bu çiçeklere nasıl bakılacağını, sulamanın nasıl yapılacağını, gübreleneceğini öğrenerek çiçekler arasında yaşamınıza pozitif etkiler katabilirsiniz. Balkonlarınızı görsel bir bahçeye çevirebilirsiniz. Balkonunuza ektiğiniz sarkan çiçeklerin ömrü de daha uzun olur. Çünkü bahçe gibi rüzgar, gölge, yükseklik gibi koşullar daha uygundur. Mis gibi kokan sarkan çiçekler ile kendinize doğadan gelen bir dünya yaratabilirsiniz. Bu çiçekleri ekmek için plastik saksı yerine çiçeklerin köklerinin hava alacağı, toprak, betonarme saksıları tercih etmelisiniz. Bu sayede köklerde kuruma gibi sorunları yaşamazsınız.

Sarkan çiçekler yüksekte nasıl yetiştirilir

Bulunduğunuz ortamda yüksek bir yerde ip, zincir gibi yardımcı ekipmanlara asılan sepetlerde, saksılarda sarkan çiçekler yetiştirebilirsiniz. Bunların boyunuzu geçmesine dikkat etmelisiniz. Ayakta olduğunuzda başınızın değmeyeceği şekilde yerleştirin.

Direk gibi yerlere 1-2 saksı monte ederek yerden 1 metre kadar yüksekten başlayarak, bu çiçekleri görsel olarak yetiştirebilirsiniz.

Duvarlara aplik takarak sarkan çiçekleri böyle yetiştirme olanağınız olabilir. Balkonlarınız da oldukça hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Balkonda dışa sarkan saksılıklar da sarkan çiçekler için ideal bir seçim olur. Dışarıdan bakıldığında balkonun görünümüne hayran kalırsınız. Sarkan çiçekler tek başına ya da diğer çiçeklerle birlikte aranjman şeklinde de yetiştirilebilir.

Sarkan çiçekler bahçe zemininde nasıl yetiştirilir

Bu tür çiçekler sadece yüksekte değil, bahçe zemininde de oldukça hoş bir görünüm yaratırlar. Bahçede kaplayıcı olarak büyür ve göz zevkinizi okşar. Bunu yaparken bahçenin güneş alma özelliğini de dikkate almalısınız. Fazla güneş alan yerlerde ya da gölgelik yerlerde uygun sarkan çiçekler yetiştirmelisiniz. Eğer çok güneş alan bir bahçeniz varsa petunya, sakız sardunyası harika olur. Bunları yeşillik olsun diye yetiştirmeyi düşünenlerde kurdele çiçeği, hedera sarmaşığı gibi çiçekleri tercih edebilir.

Sarkan çiçekler nelerdir

Sarkan çiçeklere verilecek pek çok örnek vardır. Begonya, obrezya çiçeği, kurdele çiçeği, yıldız çiçeği, yeni dünya çiçeği, erigeron çiçeği, cam güzeli, godetia çiçeği, bahar yıldız çiçeği, hünkar beğendi çiçeği gibi sayısız güzel sarkan çiçekler vardır. Zevkinize göre bunlar arasından seçim yaparak balkonunuzu süsleyebilirsiniz. Güzel ve kokulu olanlar ruh halinizi bile düzeltebilir., dünyaya bakış açınızı değiştirebilir.
]]>
Erkekte Göğüs Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/erkekte-gogus-sarkmasi.html Tue, 20 Nov 2018 15:05:15 +0000 Erkeklerde göğüs sarkması, erkeklerde kadınsı meme büyümesi durumudur. Nedeni hala günümüzde tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olduğu düşünülmektedir. Genellikle seks hormonlarındaki tutarsızlıktan Erkeklerde göğüs sarkması, erkeklerde kadınsı meme büyümesi durumudur. Nedeni hala günümüzde tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olduğu düşünülmektedir. Genellikle seks hormonlarındaki tutarsızlıktan kaynaklandığı düşünülmektedir. Ergenlik dönemindeki erkek bireylerde rastlanan erkeklerde göğüs sarkması, vakaların büyük bölümünde birkaç yıl içinde kaybolur.

Herhangi bir sağlık tehlikesi yaratmamaktadır ancak nadir durumlarda sağlığı tehdit edebilecek farklı bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Genellikle sosyal ve psikolojik sorunların oluşmasına sebebiyet verir.

Erkeklerde göğüs sarkmasına cerrahi tedavi,

Üç ana tipi vardır: lipomatöz, mikst tip, Glandüler.

Glandüler tipte büyümeyi var olan gerçek  meme dokusu gerçekleştiriken, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı sonucu oluşmaktadır. Mikst durumda ise hem bir meme dokusu artışı vardır, hem de yağ dokusunda artış görülür. Daha çok mixt tip karşımıza çıkmaktadır.

Erkeklerde göğüs sarkması tedavisi,

Meme büyümesi ile başvuran hastalarda muayene ve eğer gerek duyulursa radyolojik inceleme işlemi uygulanır. Erkeklerde göğüs sarkmasının sebepleri farklıdır. Hormon tutarsızlığı en çok karşılaşılan sebeptir. Alınan hormon ilaçları, endokrin kökenli tümörler, testis gelişimi bozuklukları karşılaşılan diğer erkeklerde göğüs sarkması sebepleridir. Puberte esnasında erkek çocuklarda % 60-70 meme bezi büyümesi gerçekleşir ama bu çok dikkat çekecek düzeylerde değildir. 6 ile 18 ay içerisinde kaybolarak meme normal büyüklüğüne döner.Erişkin erkeklerin % 40’ında  göğüs sarkması değişiklikleri görülebilir, bu büyüme olayı tek veya iki taraflı olabilir.Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction ve meme bezinin çıkarılma yöntemi en uygun yöntemlerdendir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene durumuna göre değişir.Meme dokusunda fazla miktarda yağ dokusu var olan hastalarda liposuction yöntemi ile iyi sonuçlar alınır. Yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı olan hastalarda ise liposuction la birlikte meme dokusunun çıkarılması gerekir.Eğer yağ ve meme dokusu fazlalığının yanında deri fazlalığı da mevcut ise yağ ve meme dokusunun çıkarılması yanın da deride bununla beraber çıkarılır. Ameliyat sonrası 3 hafta bandajlama işlemi uygulanır ve hasta rutin kontrole çağırılır.

Erkekte Göğüs SarkmasıErkeklerde göğüs sarkması nedenleri

Testeron azlığı ile seyreden durumlar, östrojen artışı ile seyreden durumlar, şişmanlık, böbrek yetmezliği ve siroz, hemodiyaliz, hipotroidi, karaciğer tümörleri, hermefroditizm, uzun süreli ilaç kullanımları, testise travma ve radyasyon testiküler hipofonksiyona neden olabilir, kötü diyet sonrası görülebilir, alkolik erkeklerde göğüs sarkması oluşabilir.

]]>
İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı https://www.sarkma.gen.tr/idrar-torbasi-sarkmasi-ameliyati.html Wed, 21 Nov 2018 07:46:13 +0000 İdrar torbası sarkması ameliyatı; İdrar torbası sarkması genelde bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla doğum yapmış veya 40 yaş üzeri bayanlarda sıklıkla görülse de daha genç yaşta bayanlarda da seyreklik l İdrar torbası sarkması ameliyatı; İdrar torbası sarkması genelde bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla doğum yapmış veya 40 yaş üzeri bayanlarda sıklıkla görülse de daha genç yaşta bayanlarda da seyreklik le görülmektedir. İdrar kesesi sarkması vajinanın ön duvarının idrar torbasına verdiği desteği kaybetmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Her doğum yapan bayanlarda bu durum görülecek diye bir şey yok fakat normal doğum sırasında fazla zorlanan büyük bebek dünyaya getiren bayanlarda daha çok görülmektedir. İdrar kesesi sarkması genel olarak ve kesin çözüm için ameliyat ile tedavi edilmektedir. Bir takım egzersizler veya çeşitli bitkisel ilaçlar ile tedavi yollarına da baş vurulabilir. Fakat kalıcı ve kesin tedavi olmayacaktır bu nedenle idrar torbası sarkması ameliyatı kesin ve gerekli bir tedavi yöntemidir. 

İdrar torbası sarkması ameliyatı hangi durumlarda gerekmektedir; Sık sık idrara çıkma isteği olduğunda ve cinsel ilişki sırasında aşırı derecede yanma ağrı veya idrar kaçırma olduğunda gerekmektedir. Ayrıca vajinadan sarkan bir doku hissedildiğinde bu dokunun idrar yapma esnasında, ıkınma esnasında veya üşütme durumlarında Vajina ağzına kadar inmesi görülebilir. Bu durumda kesinlikle ameliyat gerekmektedir. Kasıklarda şiddetli ağrı ve idrar kaçırma durumlarında da idrar torbası sarkması ameliyatı gerekmektedir. Bu durumda ameliyat ile tedavi edilmediği durumunda kişide altına kaçırmalar veya hiç idrar yapamama gibi farklı iki etki görülebilir. 

İdrar Torbası Sarkması Ameliyatıİdrar torbası sarkması ameliyatı nasıl yapılmaktadır; Bu ameliyat 30-45 dakika süren ve %95 olumlu çözüm alınabilen bir ameliyattır. İdrar torbası sarkmasında sorun yanlarda ki kasların zayıflaması ile ortaya çıkmış ise ameliyat karından yapılmaktadır. Eğer ortada ve ön rahim duvarının desteğini kaybetmesi sonucu ortaya çıkmış ise idrar torbası sarkması ameliyatı dikişsiz ve vajinadan yapılmaktadır. Yanda olan sorunlarda laparoskopik yöntemle onarılmaktadır. Yani geniş kesiler açmadan karın boşluğunun iki yanına ince metal borular ve kameralar yerleştirilerek gerçekleştirilen bir ameliyattır. Ameliyatla sarkmış olan idrar torbası onarılmaktadır. Ayrıca vajina içerisinde yapılan ameliyatlarda dikiş ve kesi olmaktadır. 

İdrar torbası sarkması ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir; Bu ameliyat sonrası çok şiddetli olmamakla birlikte ağrılar görülmektedir. Bu ağrılar için mutlaka doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanmalısınız. İdrar kesesi ameliyatı eğer yanlardan laparoskopik olarak yapılmış ise herhangi bir dikiş alma işlemi olmayacaktır. Vajina içerisinden yapılan ameliyatlarda da genellikle kendiliğinden atan dikişler yapılmaktadır. İdrar torbası ameliyatı sonrasında beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Genellikle sıvı ve besleyici besinler tüketmekte fayda vardır kabız yapacak katı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Aksi taktirde ıkınma sırasında ameliyat sonrası sorunlar çıkabilir. Ameliyat sonrası sürekli yatmak doğru değildir. İlk saatten sonra yavaş yavaş ayağa kalkıp küçük adımlarla yürümek gerekmektedir. Kişinin iyileşme süresi göz önünde bulundurarak ameliyattan sonra basit egzersizlerle rahim ve idrar torbasını destekleyen kasları güçlendirmekte fayda vardır. Ayrıca idrar torbası sarkması ameliyatından sonra cinsel birliktelikler konusunda en az 1,5 ay dikkat etmek gerekmektedir. Bu süre doktor tarafından kişinin iyileşme durumuna göre belirtilecektir. Ayrıca ameliyat sonrası taburcu olduktan sonra yüksek ateş, kabızlık, idrar yapamama, akıntı veya koku gibi durumlarla karşılaşıldığında ameliyatı gerçekleştiren doktora başvurmak gerekmektedir. 

]]>
Emzirme Sonrası Memede Sarkma https://www.sarkma.gen.tr/emzirme-sonrasi-memede-sarkma.html Wed, 21 Nov 2018 13:12:54 +0000 Emzirme sonrası memede sarkma, Meme yapısal olarak, vücut siluetinin dışına doğru gelişmiş bir organ olduğundan dolayı, askı sistemi çok güçlü değildir. Bu sebeple yer çekiminin etkisi, sık sık kilo alıp verme, gene Emzirme sonrası memede sarkma, Meme yapısal olarak, vücut siluetinin dışına doğru gelişmiş bir organ olduğundan dolayı, askı sistemi çok güçlü değildir. Bu sebeple yer çekiminin etkisi, sık sık kilo alıp verme, genetik faktörler gibi etkenlerle memeler sarkabilir. Kadınlarda her iki memenin varlığı vücudun dengesini sağlamada önemlidir. Kadınlar için memelerin boyutu da büyük önem taşır. Lakin büyük meme veya küçük memesi olanların ortak derdi meme sarkmasıdır. Kadınlar açısından meme sarkmasının en hızlandığı dönem gebelik dönemidir. Gebelikte meme büyüyeceği için meme başı da aşağı doğru yer değiştirir. Ama bu durumlarında süt verme dönemi sona erdiğinde meme kendiliğinden küçüleceği gibi bazı kadınların memesinin içi tamamen boşalır. Emzirme dönemi sonunda bir süre sonra toparlanma belirtisi olmaz ise meme sarkmasını gidermek amacıyla memeye cerrahi operasyon yapılabilir. Emzirme sonrası meme sarkması sorunu yaşayan kadınların önemli bir çoğunluğu çocuk doğurduktan yada süt verme emzirme dönemini bitirdikten sonra küçültme ve dikleştirme ameliyatı yapmayı tercih etmektedirler. Bu ameliyatlar büyük memelerde ve küçük memelerde daha farklı yapılıyor. Bu sarkmayı teknik anlamda ifade etmek istersek bir kadında meme sarkması sorunu vardır demenin iki yolundan bahsedebiliriz. Birincisi göğüs bölgemizde sağ ve sol tarafımızda yer alan köprücük kemiğinden, meme başına kadar olan mesafenin yaklaşık 19-22 cm olması halinde memenin sarkmış olmadığını söyleyebiliriz. Lakin bu ölçü uzun boylu kadınlarla kısa boylu kadınlar arasında 2 cm değişir. Meme sarkmasının anlamanın diğer bir yolu ise meme başının yuvarlak olan meme kıvrımında aşağı inmesi meme başının karşıya değil aşağıya bakması. 

Emzirme Sonrası Memede SarkmaEmzirme sonrası memede sarkma ameliyatı, Emzirme sonrası meme dokusu ve hacim fazlalığından dolayı hem sarkmış olması omurgaya ciddi bir yük bindiriyor. Büyük ve sarkık memesi olan kadınlar adeta boyunlarında 2 büyük poşet taşır gibi zorlanır. Bel ve sırt ağrıları boyun ve bel fıtığı gibi sorunlarla karşı karşıya kalır. Emzirme sonrası kendini toparlayamamış büyük yağ dokusu olan meme sadece estetik kaygılar ve omurga sağlığının korunması anlamında değil memede olası bazı tümörlerin tespit edilmesinde de zorluk çıkartıyor. Kadınlar büyük memeden cerrahi operasyonla kurtulduklarında estetik boyuttan çok büyük meme yüzünden yaşadıkları sağlık sorunlarından kurtulduklarına sev inmektedirler. Büyük memenin küçültülüp meme başının yukarı alınmasından dolayı meme çevresinde çok azda olsa izler kalabilir. Memede olan deri fazlalığı da çıkarıldığından dolayı bu izlerin olması mümkündür. Ancak geliştirilen yeni teknikler sayesinde meme kıvrımının altında kalacak şekilde bu izler gizlenir. Hem sarkık hem içi boş hacmi küçük memelerin yukarı kaldırılması işleminde bazı zorluklar vardır. Öncelikle hastanın ayakta dururken her iki memesindeki sarkma derecesi ölçülüp buna uygun bazı çizimler yapılır. Daha sonra uygun ölçüdeki meme protezine karar verilir. Ameliyat esnasında sarkan ve içi boşalan memede meme başı yukarı alındıktan sonra içeri uygun ölçülerde meme protezi konulur. Küçük memeye sahip olan kadınların büyük memeli kadınlara oranla bu operasyonda daha şanslı oldukları söylenebilir. Çünkü takılan protez sayesinde daha dik memeye sahip olurlar. Büyük memeye sahip olan kadınlarda protez olmadığından, hormonların etkisi, yaş, kilo alıp vermeyle birlikte uzun süreler meme formunu korumak pek mümkün olmayabilir. Bu sebeple büyük memesi olan kadınlar operasyondan sonra kilosuna çok dikkat etmelidirler.

]]>
Beyincik Sarkması Ameliyatı https://www.sarkma.gen.tr/beyincik-sarkmasi-ameliyati.html Thu, 22 Nov 2018 11:04:42 +0000 Beyincik Sarkması, Bu tür anomalinin en temel özelliği beyincikte bulunan tonsilların foramen magnum altındaki servikal omurilik kanalına doğru sarkmasıdır. Bu rahatsızlıkta beyin omurilik sıvısının (BOS) hem omurilik hemde be Beyincik Sarkması, Bu tür anomalinin en temel özelliği beyincikte bulunan tonsilların foramen magnum altındaki servikal omurilik kanalına doğru sarkmasıdır. Bu rahatsızlıkta beyin omurilik sıvısının (BOS) hem omurilik hemde beyin kanalında dolanımı bozulması sonucunda beyin içindeki basınç farklılıkları ile kafa içi basıncının artmasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlığın oluşumunda ileri sürülen tam üç teori vardır;

1. Yanlış gelişim: Yaygın olan gelişim bozukluğunun bir lokal uzanımı olarak beyincik dokuları uzamıştır.
2. Hidrodinamik Teori: Kafa içindeki basınç ile omurilik kanalı arasındaki basınç farkı
3. Mekanik Teori: Beyincikteki yapışıklıklara bağlı olarak BOS dolanımı bozukluğudur.

Beyincik Sarkması Klinik Şikayet Ve Bulguları

Beyincik sarkması genelde gençlik döneminde daha çok görülür. En fazla görüldüğü yaş ise yirmi ile otuz yaşlardır. Bayanlarda erkeklerden daha sık görülür. Çocukluk çağında görülür. Beyincik sarkmasının en sık görülen şikayetleri özellikle de ara, ara artan kafa içinde oluşan basınç sonrası omuz, boyun, ense ve başta ağrıdır. Baş ağrısı gece uykudan uyandıracak kadar şiddetlidir. Baş ağrısı genelde kusma bazende bulantı ile beraber görülür. Baş ağrısını ensede ki bazende omuzlara doğru yayılan sertlik ve ağrılar ile takip etmektedir. Ağrı ara, ara olur bazen de hiç olmaz. Bunun sebebi ise BOS dolanımında ki aralıklı seyirdir. Ayrıca bacak, omuz yada bel ağrıları görülmektedir. Bu ağrılar yansıyan tarzda değildir. Kollar, ense ve omuzlardaki ağrı ile basınç yada baskı hissi en sık şikayetlerdir. Bu ağrıları birde dengesizlik ev baş dönmesi şikayetleri takip etmektedir. Artan kafa içi basıncının yansıması olarak da güneşe, ışığa bakamama, çift görmek, gözlerin arkasında basınç ile ağrı hissi, gözlerde bulanık görme şikayetleri de vardır. En sık olarak yüzde yetmiş civarında nörolojik defisitlerden özellikle de duyu ve motor defisitleri ekstremiteler de olup bu teşhis omurilik kanalı içinde kist olan kişilerde görülmektedir. Bundan sonra ise yüzde kırk ve otuz civarında ataksiler yani yürüme bozukluğu görülmektedir. Daha az sıklıkla ise yüzde 10-15 civarında beyincik kranial felci, yutma güçlüğü, nistagmus ve konuşmada bozukluk görülmektedir. Denge merkezi olan beyincik baskı altında kaldığı için özellikle de koordine hareketler yada ince hareketler bazende ellerde titreme görülmektedir. Ataksi adı verilen denge bozukluğu oldukça baskındır.

Beyincik Sarkması AmeliyatıBeyincik Sarkması Teşhisi

Bu hastalığın incelenmesi ve araştırılmasında günümüzün en mükemmel tetkik yöntemi olan Magnetik Rezonans görüntüleme (MRG) kullanılır. Servikal MRG araştırılmasında bir yada her iki beyincik tonsillarının foramen magnumun altına doğru uzanmasıdır. Fakat oluşan bu sarkma numerik olarak çok da anlamlı değildir. Çünkü beyincik sarkmasında ki nedenler ile olaylar değişik olduğundan örneğin üç milimetrelik oluşan bir sarkma dahi beyincik sarkmasını rahatsızlık verir duruma getirir iken yada sekiz milimetrelik oluşan sarkma hiç bir zaman şikayet vermeyebilir. Bu tür anomalilerde birlikte oldukça küçük platibazi, baziler invaginasyon, posteriör fossa, atlanto oksipital asimilasyon gibi anomaliler de eşlik eder. Bu yüzden de boyun kısmının üç boyutlu bilgisayarlı tomografi testleri ve bu anomalilerin olup olmadığı dikkatli bir şekilde araştırılır. Beyin tomografi testinde beyincik ile foramen magnumun kemiksel anotomik detayları incelenmektedir. Bu inceleme özellikle de cerrahi alanda oldukça önemlidir. Ayrıca beyin içerisinde BOS dolanımı için beyin BOS dinamik yapısı mutlaka gözden geçirilmelidir. 

Beyin Sarkması Tedavisi

Bu anomalinin tedavi yöntemi cerrahidir. Beyincik sarkması cerrahi tedavisinde uygulanan ameliyat teknikleri]]> Vajina İç Dudak Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/vajina-ic-dudak-sarkmasi.html Fri, 23 Nov 2018 10:44:40 +0000 Vajina iç dudak sarkması, vajina yada halk arasında hazne olarak isimlendirilen kadın üreme organıdır. Vajina girişi ile başlayıp rahim ağzı ile sonlanan içi boş silindir şeklindedir. Normalde, 7-10 cm uzunluğunda ve 3 cm Vajina iç dudak sarkması, vajina yada halk arasında hazne olarak isimlendirilen kadın üreme organıdır. Vajina girişi ile başlayıp rahim ağzı ile sonlanan içi boş silindir şeklindedir. Normalde, 7-10 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğindedir. Vajinanın ön tarafında idrar torbası, arka kısmında da rektum denilen kalın bağırsağın son kısmı arasında bulunmaktadır. Vajina şekli ve yapısı kadından kadına değişiklik göstermektedir. Vajina esnek bir yapıya sahiptir. Bu özelliğini vajinanın orta katmanında bulunan kas yapısına borçludur. Yapı olarak cinsel ilişki ve doğum esnasında genişlik ve uzunluk açısından daha fazla artacak şekilde elastik liflerle çevrili bir yapıdadır. Cinsel ilişki esnasında penisin büyüklüğüne ve uzunluğuna bağlı olarak uygun forma girebilmektedir. Doğum sırasında ise doğum kanalının yumuşak kısmında yer alır ve bebeğin başının rahat geçmesi için esneyebilmektedir. Vajinanın genel itibariyle içi boş olarak bilinse de ön ve arka duvarları bulunmaktadır. Bu duvarlar birleşiktir ve yuvarlak şekil halini alır. Rahim ağzı ise, vajinanın içinde yükselmekte ve bu sayede küçük olan bir delikten spermlerin üreme organlarına doğru iletimi kolaylaşır. Vajina duvarları mukus içeren bir zar ile kaplıdır ve bu zar kaygan ve yoğun bir sıvı ile kaplı doku tabakasıdır. Bu sıvı 2 şekilde vajinaya fayda sağlamaktadır. İlki cinsel ilişki de vajinanın kaygan olmasına yardımcı olur ve ilişki sırasında acı hissetmeyi azaltır. Diğeri ise, vajinanın kendi kendini temizlemesine yardımcı olur. Vajina kızlık zarı ile de ilişkilidir. Vajina girişinden hemen 1-2 cm içeride bulunan kızlık zarı ve ondan önce Bartholin denilen salgı bezleri bulunmaktadır. Bu salgı bezleri cinsel ilişki sırasında vajinanın ve vajina yolunun kayganlaşmasına yardımcı olur. 

Vajina İç Dudak SarkmasıVajina iç dudak sarkması  ameliyatı,

Günümüzde en sık yapılan genital bölge ameliyatlarından biridir. Oluşan kötü görüntüyü ortadan kaldırmak ve ilişki esnasında oluşabilecek ağrıyı ortadan kaldırmak amacıyla yapılan ameliyattır. Vajinanın iç kısmında yer alan küçük dudaklar, çeşitli nedenlerden dolayı sarkar ve birbirinden ayrı görünebilir. Küçük dudak ameliyatları 30 dakika gibi kısa bir süre de düzeltilebilmektedir. Vajina dudak sarkmaları, en başta doğuştan ve genetik nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bu neden dışında doğum yapan kadınların bazılarında da görülmektedir. 
Vajina iç dudak sarkması ameliyatlarını herkes olabilir. Bekar kadınlarda da kızlık zarına zarar verilmediği sürece yapılabilir. Sağlık açısından bu dudakların sarkmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Fakat bazı kadınlarda utanma hissi uyandırmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında dudakların boş olmasından dolayı içeri doğru baskı yapma veya sıkışma gibi nedenlerden dolayı ağrı olabilir. Bu da kadın açısından istenilen bir durum değildir. 
]]>
Göğüs Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/gogus-sarkmasi.html Sat, 24 Nov 2018 00:53:04 +0000 Göğüs sarkması, göğüslerde bulunan yağ dokusunun ve kasların hasar görmesi sonucu meydana gelen bir problemdir. Günümüzde sadece kadınların değil erkeklerinde ortak sorunu olan göğüs sarkması ciddi bir durumdur. Özelli Göğüs sarkması, göğüslerde bulunan yağ dokusunun ve kasların hasar görmesi sonucu meydana gelen bir problemdir. Günümüzde sadece kadınların değil erkeklerinde ortak sorunu olan göğüs sarkması ciddi bir durumdur. Özellikle erkeklerde görülen göğüs sarkması sorununun en büyük etkeni belli bir süre göğüsler de bulunan kasların çalıştırılması ve ardından yapılan egzersizin bırakılmasıdır. Bunun sonucunda göğüsler de bulunan kaslar çalışmadığı için zamanla göğüs sarkmasına neden olmaktadır. lakin bu durum kadınlarda daha farklı nedenlerden dolayı görülmektedir. Bayanlarda görülen göğüs sarkmasının birinci etkeni hızlı kilo alıp vermek ve bebek emzirme durumudur.

Göğüslerde bulunan yağ dokusu hızlı kilo alıp veren kişilerde diğer kişilere göre daha hızlı çalışır. Buda ileride göğüslerin sarkmasına yol açar. Bunun için kişilerin olması gereken kiloda sabit durmaları tavsiye edilir. Ancak birçok açısından çokta mümkün olmamaktadır. Göğüs sarkması, sorununu önlemek için evde yapılabilecek pratik egzersizler vardır. Günlük olarak düzenli bir şekilde göğüs çalışması yapılır ise hem sarkma önlenebilir hem de olası bir göğüs sarkması sorunu varsa giderilebilir.

Çoğunlukla 40 yaş ve üzeri kişilerde görülen bu problem daha erken yaşlarda da görülebilmektedir. Bu sorun kişinin hem psikolojik açıdan hem de fiziksel olarak rahatsızlık çekmesine yol açabilir. Elastikiyetini kaybetmiş olan göğüs hiç kimsenin hoşuna gitmeyeceği gibi kişinin sorun yaşamasına da neden olabilir. Ancak göğüsler için bir takım cilt bakımı veya egzersiz programları uygulanır ise sarkma sorunu ortadan kalkabilir. Emzirme süreci, gebelik dönemi, hızlı kilo alıp verme, beslenme bozukluğu ve menopoz gibi faktörler göğüs sarkmasına neden olmaktadır.

Göğüs Sarkması

Göğüs sarkmasına ne iyi gelir

Buz masajı: Göğüs sarkmasına iyi gelen buz masajını her gün yapmanız olumlu sonucu daha çabuk almanızı sağlayacaktır. Bunun için buz veya buz torbası ile göğüslerin etrafına dairesel hareketler ile masaj yapın. Masajın arkasından göğüslerde hafif bir sertleşme meydana gelecektir. Bu hareketi her gün düzenli olarak yapın ve ardından uygun destekli bir sutyen takın.

Zeytinyağı: Antioksidan bakımından zengin olan zeytinyağının içerisinde faydalı yağ asitleri bulunmaktadır. Cilt dokusunu yenileyici özelliğinin yanında cilt göğüs sarkması sorununa fayda göstermektedir. Zeytinyağını göğüslerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Yumurta beyazı: Yumurta beyazının sıkılaştırıcı özelliği olduğunu duymayanımız kalmamıştır. Cildi besleyen ve sarkmalara karşı adeta savaş gösteren yumurta beyazını köpük kıvamına getirip göğüslere sürebilirsiniz. Bu şekilde birkaç dakika bekletip ılık ve ardından soğuk su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Bu işlemi iki güne bir yapmanız yeterli gelecektir.

Egzersiz: Hayatımızda mutlaka spora yer vermemiz gerekir. Hem sağlık açısından hem de fit bir görüntüye sahip olmak için egzersiz olmazsa olmazlar arasında ilk sıralarda yer alır. Aynı şekilde göğüs sarkması içinde mutlaka spor yapmak gerekir. Hem göğüslerin daha dik hem de dolgun olmasını sağlayacak bir takım spor teknikleri vardır. Bunlardan bir tanesine de PUSH-UP yöntemidir. Yapılması son derece basit olan bu teknik ile göğüs sarkması sorunu da giderilebilir. 

]]>
Hamilelikte Rahim Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/hamilelikte-rahim-sarkmasi.html Sat, 24 Nov 2018 20:40:29 +0000 Hamilelikte rahim sarkması, Çok hamilelik yaşamış olan kadınlarda görülebilen rahim sarkması, düşük riskini artıran faktörlerden biridir. Daha çok iki ve üzeri hamilelik geçirmiş olan kadınlarda görülebilen rahim sarkmas Hamilelikte rahim sarkması, Çok hamilelik yaşamış olan kadınlarda görülebilen rahim sarkması, düşük riskini artıran faktörlerden biridir. Daha çok iki ve üzeri hamilelik geçirmiş olan kadınlarda görülebilen rahim sarkması, genital organları yerinde tutan ve sabitleyen bağların gevşemesi sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Vajinaya doğru ilerleyerek uzayan rahim beraberinde idrar torbası ile birlikte aşağı doğru sarkmaktadır. Hamilelikte rahim sarkmasının ilerleme seviyesine göre değişiklik gösteriyor olsa da, genelde gülerken, öksürürken ve eşiyle beraberliğinde idrar kaçırma sıkıntısı yaşanabilmektedir. Hamilelikte rahim sarkması problemiyle karşı karşıya kalan anne  adayının daha dikkatli olması gerekmektedir. Böylesi bir problemde tıbbı müdahalenin yapılabilmesi pek mümkün olamayacaktır. Halen devam eden gebelikte düşük riski oluşabileceği gibi bebeğin sağlığı açısından ciddi endişelere yol açabilmektedir. Hamilelik dönemi öncesinde rahim sarkması problemi var ise tedavi olunmadan amile kalınmamalıdır. Tedavi süreci sonunda doktorun uygun gördüğü bir zamanda hamile kalınması daha doğru olacaktır. Hamilelikte rahim sarkması problemi çok doğum yapmış veye zor doğum yapmış kadınlarda görüldüğü gibi hiç doğum yapmış kadınlarda da görülebilir. Kasık bölgesinde ki basınç veya idrar tutamama, idrar kaçırma gibi bir durum yaşamanız halinde rahim sarkması şüphesiyle doktorunuza başvurun ve tetkiklerinizi yaptırın.

Hamilelikte Rahim SarkmasıHamilelikte rahim sarkması tanısı, Hamilelik sırasında yaşanan bu belirtileri fark edip doktora gitmesi gerekir. Jinekolojik muayenede bu rahatsızlık ortaya çıkacaktır. Muhtemelen hamilelikten önce oluşan ve fark edilemeyen rahimdeki bu sarkma sıkıntılara sebep olabilir. Kadınların bilinçli ve düzenli olarak hamile olsun olmasın jinekolojik muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir.

Hamilelikte rahim sarkması tedavi yöntemi, Devam eden hamilelik durumlarında risk olduğu için, mudahale edilemez. Kişinin dikkatli olması, zorlayıcı şeylerden uzak durması, yorulmaması gibi önlemler alınabilir. Yapılacak olan bu tedavi şeklinin belirlenmesinde kişinin genç olması ve çocuk sahibi olmak isteyip istememesi büyük önem taşır. Eğer çocuk sahibi olmak isterse, ön ve arka rahim duvarındaki fazla sarkmış dokular alınarak tedavisi gerçekleştirilebilir. Operasyon sonrasındaki yaşanacak hamilelik veya doğumlarda hastalık tekrarlayabilir. Kişinin yaşı ilerlemişse ve artık çocuk dünyaya getirme düşüncesi yok ise en etkili tedavi şekli operasyonla rahmin tamamen alınması olacaktır.
]]>
Göz Kapağı Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/goz-kapagi-sarkmasi.html Sun, 25 Nov 2018 16:35:24 +0000 Göz kapağı sarkması, bilindiği üzere yüz kısmında en çok dikkat çeken bölüm gözler olup aynı zamanda da birçok sorun da gözler ve çevresinde meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığın başında da göz kapağı sarkmalar Göz kapağı sarkması, bilindiği üzere yüz kısmında en çok dikkat çeken bölüm gözler olup aynı zamanda da birçok sorun da gözler ve çevresinde meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığın başında da göz kapağı sarkmaları gelmektedir. Göz kapağı ve çevresinde meydana gelen düşüklükler ve sarkmalar estetik bir operasyon sonucunda oluştuğu düşünülse de bu durum aslında bazı zamanlarda beyinde ve sinirlerde oluşan bir problemden kaynaklanmaktadır. Bu durumun daha net anlaşılması için uzman bir doktorun tanısını koyması gerekir.

Göz kapağı sarkması belirtileri

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi beyinde ve sinir yapılarında meydana gelen bir sorundan ötürü göz kapağı sarkmalarının meydana gelme ihtimali söz konusudur. Bu sorunun oluşması ile birlikte gözün kapak kısmının sarkması ile beraber tamamen kapanması durumu söz konusudur. Göz kapağı sarkmalarının en temel belirtisi bu olayın yaşanmasıdır.

Göz kapağı sarkması nedeni

Göz kapağının sarkması olayı gözün tamamen kapanmasına neden olmaktadır. Göz kapağının normal zamanlarda olması gerekenden daha da düşük düzeyde olması haline tıp literatüründe pitoz adı verilmektedir. Bu rahatsızlığın görüldüğü hastalarda çoğu zaman rahatsızlığın bir hastalık olarak tanınmamasından kaynaklı kendilerince alınan önlemler bulunmaktadır. Bunlardan birisi kaşların kaldırılması sayesinde göz kapağı sarkmasının önlendiği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra baş kısımlarını geriye doğru atarak göz kapağı sarkmalarının dengelemeye çalışırlar. Bu yöntemler sayesinde göz kapağı sarkmalarından kurtulduğunu düşünen hastalar ilerleyen süreçlerde geri dönüşü olmayan rahatsızlıkları beraberinde geçireceklerinin farkında değillerdir.

Göz kapağı sarkması sonucu oluşan hastalıklar

Göz kapağında meydana gelen sarkmalar ödem oluşumu, tümöral durumların yaşanması, kontakt olarak kullanılan lens gibi birçok konu göz hastalıklarını beraberinde getirir. Göz kapağında yaşa bağlı olarak meydana gelen gevşemelerin yaşanması ya da göz kapağında travmatik durumların yaşanması gibi olaylarda birçok nörolojik sebeplerle karışması mümkündür.

Tansiyon ve diyabet rahatsızlıkları

Yukarıda az önce bahsetmiş olduğumuz gibi göz kapağında oluşan düşüklükler ve sarkmalar nörolojik sebeplere bağlı olarak da meydana gelmektedir. Özellikle bu nörolojik temelli rahatsızlıklar göz kapağının kaldırılması ile görevli olan sinirlerin uyarılmasına neden olur. Hipertansiyon rahatsızlığı ile diyabetin yaşanması ile birlikte de göz kapağı hasarlanması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra beyin içinde oluşan seyir esnasında meydana gelen baskılar, kas ile sinir kavşağında birtakım patolojik kökenli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra göz kapaklarında da kasların çalışmasını olumsuz etkileyen durumlar söz konusu olmaktadır. Aynı şekilde beyin omurilik çevresinde ve beyin sapında patolojilerin oluşması ile akciğer tümörlerinin yaşanması da göz kapağı sarkmalarına giden özel bir olumsuz sonuca neden olmaktadır.

Göz Kapağı Sarkması

Göz kapağı sarkması tedavisi

Göz kapağı sarkmalarının yaşanması halinde vakit kaybetmeden bir an önce uzman bir doktora başvurmak gerekir. Göz kapağı sarkması sonucu doktora başvuran bir hasta için yaşanan sorunun detaylı bir sorgulanması ile nörolojik tespitinin yapılması sayesinde problemin nedeni kısmen de olsa anlaşılması mümkündür.

Göz kapağı düşüklüğünün yaşanması ne zaman fark edildiği tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Özellikle de erken tanın konulması problemin çözümü konusunda oldukça faydalı olacaktır. İlerleyen zamanlarda meydana gelebilecek sorunların önlemsi için gereklidir.

Bunun yanı sıra göz kapağının sarkmalarını tek taraflı mı yoksa çift taraflı mı yaşandığını bilmek, gün içerisinde bu durumun değişiklik göstermesi durumunu tespit etmek de oldukça önemlidir. Bunun ile birlikt]]> İdrar Torbası Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/idrar-torbasi-sarkmasi.html Sun, 25 Nov 2018 23:17:39 +0000 İdrar torbası sarkması, tıbbi olarak "sistosel" olarak bilinmektedir. hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın olarak görülen bu durum gerekli muayeneler yapılmaması durumunda çok daha fazla büyüyerek problemlere neden olmaktadır. İdrar torbası sarkması, tıbbi olarak "sistosel" olarak bilinmektedir. hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın olarak görülen bu durum gerekli muayeneler yapılmaması durumunda çok daha fazla büyüyerek problemlere neden olmaktadır. İdrar torbası sarkması, kadınlarda erkeklere göre yüzde seksen oranla daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise kadınlarda meydana gelen doğumlardır. Kadınlarda vajina ön duvarı, direk olarak idrar torbasına destek vermektedir. Bunun yanı sıra idrar torbası, bazı kaslar sayesinde yukarıda tutulmaktadır. Fakat bu destekler bazı farklı nedenlerden kaynaklanarak desteğini kaybeder ve bu durumlarda sarkmalar meydana gelir. İdrar torbasının sarkması durumunda insanlarda görülen en büyük problem, karında iç basıncın artmasıdır. Basıncın artması durumunda kişilerde şişkinlik sorunu başta olmak üzere çok ciddi problemler meydana gelmektedir. Bu gibi bir sorunun varlığı durumunda kişiler vajina bölgelerinde ya da kasık bölgelerinde şişen idrar torbasını elleriyle hissedebilirler. Bu durum kadınlarda erkeklere göre çok fazla görüldüğü için sürekli olarak kadınlar üzerinden örnekler verebiliriz. Genellikle kadınlarda menopoz döneminde meydana gelen bu problem, menopoz öncesinde görülmeyebilir. Bunun nedeni ise menopoz dönemi ve sonrasında kadınlarda kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonu ciddi bir şekilde azalma gösterir. Bu durum ise kalça tabanında bulunan kasların zayıflamasına neden olur. Kasların genel olarak bu bölgelerde zayıflaması durumunda idrar torbası sarkması ortaya çıkabilir.


İdrar Torbası Sarkmasıİdrar torbası sarkması nasıl belirtilerle karşımıza çıkar
 • Cinsel ilişki sırasında vajinanın iç kısımlarında şiddetli ağrılar ve bunun yanında gülme, zıplama gibi hareketlerde kasık bölgesinde şiddetli ağrılar, idrar torbası sarkması durumunda görülebilecek belirtilerdendir.
 • Bu problemin olduğu insanlarda idrar boşaltımı yarım olacaktır. Bu nedenle kişi idrarını yaparken aniden idrar bitmiş gibi olacak ve idrar boşaltım işlemi yarım kalacaktır. 
 • Eğer idrar sarkması sorunu olan kadınlarda bu durum ilerlemişse kişinin vajina bölgesinde idrar sarkmasına bağlı olarak doku sarkması meydana gelebilir. Bu nedenle kesinlikle uzman bir doktora gidilmesi gerekir.
 • İdrar torbası sarkması gibi bir rahatsızlık insanlarda ıkınma durumunda vajinanın öne doğru sarkması şeklinde bir belirti gösterebilir. 
 • Bu durumun bir diğer belirtisi ise kişinin sürekli olarak idrara çıkma hissinin olmasıdır. Bu belirti nedeniyle kişi sürekli lavaboya gitmek zorunda kalacak ve gündelik işlerini yapamaz hale gelecektir. 
 • Son olarak insanlarda ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olan idrar yolu enfeksiyonları meydana gelecektir. Bu durum erkeklerde idrar sırasında ağrıya neden olurken kadınlarda bu durumun yanında ayrıca çok şiddetli olarak akıntılara neden olacaktır. 
İdrar torbası sarkmasının nedenleri:

İdrar torbası sarkmasının en büyük nedeni daha önceden de belirtiğimiz gibi idrar torbasını destekleyen kasların gevşemesidir. Bu şekilde gevşeyen kaslar, direk olarak idrar torbası sarkmasına neden olur. bunun yanı sıra kadınların doğum yapmaları durumunda vajina ve çevresinde bulunan kaslar yıpranır. Özellikle birkaç çocuktan daha fazla çocuk yapan insanlarda idrar torbası sarkması rahatsızlığıyla karşılaşılabilir. Bunların yanında ise insanların çok fazla bir şekilde sigara içmeleri, astım rahatsızlığı, uzun süreli olan kabızlık problemleri ve obezite gibi nedenlerden dolayı idrar torbası sarkması meydana gelir. 

İdrar torbası tedavisi nasıldır

İnsanlarda tedavi süreci gerçekleştirilirken kesinlikle kişilerin kilo vermeleri ve sigarayı bırakmaları gerekmektedir. Aksi durumlarda insanlarda tedavi süreci çok daha uzun olacaktır. Doktorunuz sizlere tedavi]]> Testis Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/testis-sarkmasi.html Mon, 26 Nov 2018 05:37:31 +0000 Testis Sarkması, Çağır rahatsızlık türlerinden biri olan testis sarkması ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Testis sarkma rahatsızlığı nadiren erkek bireylerde görülen bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla test Testis Sarkması, Çağır rahatsızlık türlerinden biri olan testis sarkması ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Testis sarkma rahatsızlığı nadiren erkek bireylerde görülen bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla testis sarkmasından kaynaklı olarak doktorlara başvuruda bulunan hastaların testis bölgelerinde sarkma, ağrı, yumru oluşumu, şişme veya damarların büzüşmesi veya genişlemesi rahatsızlıkları gibi problemler ile başvuruda bulundukları gözlemlenmiştir. Testis sarkması rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan hasta bu durumun tehlikeli bir hal aldığı korkusunu kapılır. İlk başlarda mahrem bir bölge olmasından kaynaklı olarak uzman doktorlara başvuruda bulunmaya çekinir. Ancak zaman içerisinde sarkmadan kaynaklı oluşan ağrı ve morarmalardan kaynaklı hasta konuyu uzman hekime bildirir. Uzman hekim bir kısım tahliller ve tetkikler sonucunda testis sarkmasının nedenlerini araştırarak hastanın tedavisi için ilaç ve serum tedavi işlemlerini başlatır. 

Testis Sarkması Nedenleri

Vücut anatomisinde testis sarkmasının temel nedeni testislerin bağlantısını sağlayan spermatik kordonun ile bağlı bir vaziyette bağlıdır. Bu kordonlar vücuda testisin, testis torbasına yaklaşması ve uzaklaşmasını sağlamaktadır. Testislerin sarkması çoğunlukla kasların aktivitesi sonucunda gerçekleşen sağlıklı bir hareket türüdür. İnsan vücudu üzerinde yapılan araştırmalarda iki  testisten birinin diğerine göre daha fazla sarkık olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Genellikle iki bacak arasında bulunan sol testis normal olarak daha sarkıktır. Ancak bir kısım çevresel ve kimyasal nedenlerden kaynaklı olarak ortam sıcaklığına ve enfeksiyonlara bağlı olarak kişilerini testislerinin sarkık vaziyette olduğu görülmüştür. Testisler sıcak yaz aylarında sıcaklığın etkisi ile erbezi torbaları sarkarken, soğuk kış aylarında er bezlerinin büzüştüğü gözlemlenmiştir. Testisler görev olarak sperm üretme görevine sahiptir bu nedenle vücudun dışında 2 derece daha düşük sıcaklıkta spermlerin üretilmesini sağlamaktadır. 

Testis SarkmasıTestis Sarkması Tedavi Yöntemleri

Uzman hekimlerin uzun yıllar yapmış olduğu araştırmalar neticesinde testis sarkmasının temelinde enfeksiyonlar ve mikroorganizmaların testislere etki etmesi nedeniyle sarkmalar oluşmaktadır. Oluşan bu sarkmalar bazen tehlikeli bir hala alabilir. Bu hususla böyle bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kimse konuyu uzman hekime bildirmelidir. Uzman hekimlerin yapacağı bir kısım tahliller sonucunda hastalığın temeli araştırılır. Böylelikle hasta kişinin tedavisi için uygun ilaç ve serim tedavileri sağlanır. Hasta uzman hekimin bildirmiş olduğu tedavi yöntemine uyması halinde testislerdeki bu sarkmanın zamanla düzeldiği görülecektir.
]]>
Vajina Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/vajina-sarkmasi.html Mon, 26 Nov 2018 21:10:23 +0000 Vajina sarkması, vajina çevresindeki bağ, kas ve deri ağı, bölgedeki organları yerinde tutan ve destekleyen karmaşık bir yapıdadır. Bölgeye destek sağlayan bağ, kas ya da deri ağının farklı yerlerinde zayıflama Vajina sarkması, vajina çevresindeki bağ, kas ve deri ağı, bölgedeki organları yerinde tutan ve destekleyen karmaşık bir yapıdadır. Bölgeye destek sağlayan bağ, kas ya da deri ağının farklı yerlerinde zayıflama ve kopma yaşanabilir. Zayıflama ve kopma nedeniyle vajina sarkması meydana gelir. Vajina sarkması tıpta vajina prolapsus olarak tanımlanır. Vajina sarkması, rahim, rektum, mesane, ince bağırsak, idrar yolu ya da vajinanın normal pozisyonunu kaybetmesi ya da kaybetmeye başlamasıdır. Tıbbi müdahalede gecikilirse sarkma başlayan yapılar zamanla daha fazla sarkabilir. Destek dokular iyice zayıflarsa vajinanın içine ve vajina açıklığından dışarı doğru sarkabilir.

Vajina sarkması nedeniyle ortaya çıkan şikayetler özellikle cinsel fonksiyonları, idrar ve dışkılamayı etkileyecek şekilde olur. Pelvik basınç ve rahatsızlık hissi de yaşanan şikayetler arasında yer alır.

Vajina sarkması türleri nelerdir

Rektosel: Bu vajina sarkması, vajinanın arka kısmının sarkmasıdır. Vajina arka duvarı zayıfladığında rektal duvar vajinal duvarı iter ve bir çıkıntı meydana gelir. Bu çıkıntı özellikle dışkılama anında daha belirgin olur.

Sistosel: Vajinanın ön duvarında yaşanan sarkmadır. Mesane vajina içine sarkabilir. Bu durum karşısında idrar yolu sarkar ve bu durum üretral sarkma olarak tanımlanır. Mesaneyle birlikte üretra sarkarsa durum sistoüretrosel olarak tanımlanır. Öksürürken, hapşırırken ya da gülerken idrar kaçırma kaçınılmaz olur.

Enterosel: İnce bağırsağın fıtıklaşmasıdır. Vajina üst kısmında bulunan destek dokuların zayıflaması sonucu oluşur. Genelde bir histerektomi sonrasında meydana gelir. Vajinanın ön ve arka duvarları ayrılarak bağırsaklar vajinal deriyi iter ve enterosel meydana gelir.

Rahim sarkması: Vajinanın üst tarafında yer alan ve uterosakral ligmentler olarak tanımlanan bağların zayıflaması anlamına gelir. Rahim sarkması, birinci derecede sarkma, ikinci derecede sarkama, üçüncü derecede sarkma ve dördüncü derecede sarkma olarak dört evrede oluşur. Birinci derecede rahim sarkmada rahim vajinanın üst kısmına iner, ikinci derecede rahim sarkmasında rahim vajinanın alt kısmına iner ve üçüncü derecede rahim sarkmasında rahmin alt tarafında yer alan rahim boyu vajinal açıklığa kadar ulaşarak vücuttan dışarı doğru sarkar. Bu durum tam rahim sarkması olarak da tanımlanır. Dördüncü derecede rahim sarkmasında, rahmin tümü tamamen vajina dışına sarkar. Yine tam rahim sarkması olarak tanımlanır.

Vajinal kaf prolapsusu: Rahmin alındığı histerektomi operasyonundan sonra meydana gelir. Histektomi geçiren kadınların yaklaşık %10'luk bir kısmında görülebilir. Vajina üst kısmı vajinal açıklığa doğru sarkar. Vajina duvarının zayıflamasına yol açabilir. Beraberinde enterosel yani fıtıklaşmış ince bağırsakla birlikte görülür.

Vajina SarkmasıVajina sarkması, tüm kadınların yaklaşık %40'lık bir bölümünde menopoz, doğum ya da histerektomiden sonra meydana gelen bir sorundur. Vajina sarkması genelde 40 yaş üzeri kadınlarda görülür. Vajina sarkması belirtisi yaşayan çoğu kadın utandığından dolayı bu konu hakkında doktora başvurmaktan çekinebilir. Ancak bu bir sağlık sorunudur ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Vajina sarkması bazı kadınlarda ise herhangi bir şikayete yol açmadan tesadüfen rutin bir kontrol sırasında tespit edilebilir.

]]>
Göbek Sarkması Nasıl Gider https://www.sarkma.gen.tr/gobek-sarkmasi-nasil-gider.html Tue, 27 Nov 2018 12:07:04 +0000 Göbek Sarkması Nasıl Giderilir, erkeklerde yaşın ilerlemesi, kadınlarda hem yaşın ilerlemesi hem de gebelikten dolayı karın kası kitlesinde azalmalar meydana gelir. Özellikle karın bölgesinde ve göbek bölgesinde bulunan kaslar Göbek Sarkması Nasıl Giderilir, erkeklerde yaşın ilerlemesi, kadınlarda hem yaşın ilerlemesi hem de gebelikten dolayı karın kası kitlesinde azalmalar meydana gelir. Özellikle karın bölgesinde ve göbek bölgesinde bulunan kasların deformasyon olmasına bağlı olarak gevşemeler ve sarkmalar meydana gelmektedir. Göbek sarkmasını evde kolaylıkla yapılan egzersiz hareketleri sayesinde karın kaslarını yeniden sıkılaştırarak göbek sarkmasından kurtulmak mümkündür. Bilinçli olarak yapılan karın kasları ve göbek sarkması için haftada  3 ya da 4 defa hem sabah hemde akşam yarım saat kadar bir zaman diliminde egzersiz hareketleri yapılabilir. Göbek sarkması için uygulanan egzersiz hareketler mutlaka akşam yemeğinden 2 saat sonra yapılması önerilmektedir.  

Göbek Sarkmasından Kurtulmak İçin Karın Kaslarının Güçlenmesi İçin Yapılan Egzersizler, 

Öncelikle sırt üstü yere uzanın. Daha sonra ayaklarınızı bükün kendinize çekin ve ellerinizi gövdenizin her iki yanına uzatın. Başınızdan başlayın ve omuzlarınız yerden yukarı kalkıncaya kadar gövdenizi yerden yükseltin ve daha sonra elleriniz ile dizlerinize dokunun. Yaklaşık olarak bu pozisyonda 5 saniye kadar bekleyin, Bu egzersizi uygularken özellikle belinizin yer ile temas halinde olmasına özen göstermelisiniz. Yavaş bir şekilde geriye doğru dönün ve yaptığınız hareketi bitirin. Bu egzersiz hareketini mutlaka sabah ve akşam olmak üzere iki set halinde 5'er saniye ara ile 25 defa uygulamak gerekmektedir. 

Göbek Sarkması Nasıl GiderGöbek Sarkmasının Giderilmesi İçin Egzersizler, 

Sert bir zemin üzerine sırt üstü olacak şekilde yere uzanın ve dizinizin birisini göğsünüze doğru çekin. Daha sonra başlangıç pozisyonuna yeniden dönün. Ayrıca diğer dizinizin bükük olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu egzersiz hareketi daha sonra diğer bacağınız ile uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde bu egzersiz hareketini günde iki defa ikişerli set halinde 25 defa tekrarlayın ve 5 saniye ara ile uygulayın.

Göbek Sarkmasının Giderilmesi İçin Mekik Hareketi, 

Dizlerimiz birbiri ile bitişik olacak şekilde ayaklarımız paralel şekilde ayak tabanları yeri gösterirken iki elimizi ensenin altına koyarak sık ve hızlı bir şekilde mekik çekme hareketini yapalım. Karın kaslarınız acıyana kadar mekik hareketini sabah ve akşam 50 defa uygulayabilirsiniz. Mekik hareketi özellikle karın bölgesinde mevcut olan kasları kuvvetlendirirken, aynı zamanda öbek bölgesindeki yağ dokusunu harekete geçirerek yanmasına da yardımcı olmaktadır. 
]]>
Mesane Sarkması Ameliyatı https://www.sarkma.gen.tr/mesane-sarkmasi-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 19:16:25 +0000 Mesane Sarkması Ameliyatı, Tıp dilindeki adı sistosel olan mesane sarkması idrar torbasının sarkmasına denilmektedir. Son zamanlarda giderek artan idrar torbası sarkması ülkemizde de çok yaygın görülen hastalıklardandır. Gene Mesane Sarkması Ameliyatı, Tıp dilindeki adı sistosel olan mesane sarkması idrar torbasının sarkmasına denilmektedir. Son zamanlarda giderek artan idrar torbası sarkması ülkemizde de çok yaygın görülen hastalıklardandır. Genelikle kadınlarda görülmektedir. Fakat erkeklerde de rastlanabilmektedir. 

Mesane Sarkması Nasıl Olur

Mesane sarkması, cinsel organların belli bir noktada birleştiği belli bir yerde bulunmaktadır. Bu noktanın çok fazla yorulması ya da yıpranması ise, sarkmaya neden olmaktadır. Bu esnada genital kısmın desteğini yitirmesiyle de oluşmaktadır. Bir süre sonra ise, rahime kadar genişletebilmektedir. Özellikle çok fazla idrarını tutan kişilerde, zorlanma yoluyla, doğum sonrasında oluşan bombeleşme, rahim içerisine doğru ilerlemektedir. Kişilerin çoğu idrar kaçırma şikayetiyle gittiklerinde böyle bir sorunu olduklarını öğrenmektedir. Kalıcı bir sorun olabileceği gibi, kısa süreli de olabilmektedir. Bazen travma sonrasında kişiler idrar kaçırabilir. Bu strese ve üzüntüye bağlı olabilmektedir. Mesane sarkmasında ise, kişi ağır kaldırdığında, öksürdüğünde, ıkındığında mesane sarkması olur. İdrar kaçırma da bu esnada gerçekleşebilir. İdrarla doldukça kaslar yeni gelecek sıvı için yer açar ve giderek bu açılma artar. Sık sık idrar tutmanın da mesane sarkmasına neden olmasında temel budur. Bir süre sonra kişi istemeden idrar kaçıra bilmektedir. Bu da kişinin hem günlük hayatını hem de sosyal çevresini olumsuz etkilemektedir. Seyahatlerde, iş yaşamında sıkça sorun yaşamasına neden olur. 

Mesane Sarkması AmeliyatıMesane Sarkması Ameliyatı 

Mesane sarkması ameliyatı çok basit bir yolla yapılmaktadır. Ameliyat 20-45 dakika arasına bir sürede tamamlanmaktadır. kişinin mesanesi uygun boyutlar için daraltılmakta ve yukarı çekilmektedir. Bu da vajinaya doğru düşen mesanenin toparlanmasına imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda kişide bıçak yarası gibi yaralar da olmamaktadır. İlk gün hastanede yatan hasta ertesi gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası ise korkulacak bir durum olmadığından gayet rahat ve sorunsuz geçer. Sadece kişinin hijyen konusunda dikkatli olması gerekmektedir. 
]]>
Beyin Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/beyin-sarkmasi.html Wed, 28 Nov 2018 06:31:21 +0000 Beyin sarkması, beyni dengede tutmakta görevli olan beyincikte gerçekleşen yapısal bir bozukluktur. Yaşanan belirtilerin çocukluk çağı ya da daha öncesinde görülmesi beklenir. Beyinciğin alt tarafının omurilik kan Beyin sarkması, beyni dengede tutmakta görevli olan beyincikte gerçekleşen yapısal bir bozukluktur. Yaşanan belirtilerin çocukluk çağı ya da daha öncesinde görülmesi beklenir. Beyinciğin alt tarafının omurilik kanalına doğru sarkması olarak tanımlanır. Teşhisi çok az olduğu için beyin sarkması sık karşılaşılan bir hastalık olarak değerlendirilmez. Doğumsal bir hastalık olarak kabul edilir ve doğum sonrası oluşmaz. Ancak belirtiler sonradan görülebilir ve ilerleme gösterebilir.

Beyin sarkması belirtileri

Beyin sarkmasının belirtileri beynin etkilenen bölgelerine göre değişim gösterebilir. Yaşanan sarkma bazı durumlarda beyincik sapını, bazı durumlarda ise omuriliği etkisi altına alabilir. Bazen de beyinciğin kendisi etkilenerek farklı bulgular yaşanabilir. Beyin sarkmasında çoğu kişide herhangi bir belirtti olmayabilir. Olası belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Algılama güçlüğü
 • Boyun ağrısı
 • Başın arka kısmında ağrı. Yaşanan ağrı hareket anında, gülerken ya da esnerken belirginleşebilir. Öne eğilirken artabilir.
 • Denge problemleri ve baş dönemsi
 • Görme bozuklukları, gözlerde kontrolsüz hareketler
 • Bacak ve kollarda karıncalanma hissi ve his kaybı
 • Büyüme geriliği
 • Yutkunma sorunları
 • İşitme kaybı
 • Kulak çınlaması
 • Mide bulantısı
 • Uyku problemleri
 • Depresyon
 • Soğuk ya da sıcağı ayırt edememe
 • Kollarda yangı

Beyin sarkması nedenleri

Beyin sarkmasının neden kaynaklandığı tam olarak bilinmese de, ana rahmindeki bebeğin gelişiminde yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı beynin etkilenerek sarkmanın oluştuğu düşünülmektedir. Gebelik sürecinde aşağıda sıralanan sıkıntılara maruz kalmak beyin sarkmasına yol açabilir.

 • Tehlike arz eden kimyasallara maruz kalmak
 • Gebelikte vitamin ve mineral eksikliği yaşamak
 • İltihaplı hastalıklar
 • Alkol ve madde bağımlılığı
 • Genetik

Beyin sarkması tedavisi

Beyin sarkmasında kesin tedavi genellikle cerrahidir. Beyin sarkması için farklı cerrahi seçenekleri kullanılabilir. En sık kullanılan cerrahi seçenekler;

Beyin SarkmasıBaskıyı azaltma operasyonu: Beyin kökünde mevcut olan baskıyı azaltmak amacıyla kafanın arka tarafında açılan bir delik vasıtasıyla ufak bir kemik parçası alınır. Bu sayede kafatası altındaki alanın genişlemesi sağlanır. Omurga üst tarafından bir parça çıkarılarak beyin-omurilik sıvısının akışı sağlanabilir.

Endoskopik 3. ventrikülostomi: Beyin çukuru duvarında ufak bir delik açılarak bölgeye sıkışan sıvı çekilir. Bu yöntemle beyin içi basıncına azalması sağlanır.

Ventriküloperitoneal şant: Kafatasından delik açılır ve katater olarak adlandırılan bir alet sayesinde bölgede sıkışan sıvı alınır. Operasyon sayesinde basıncın azalması sağlanır.

Omurilik çözme ameliyatı: Bazı vakalarda omurilik sıra dışı şekilde omurgaya bağlanmış olabilir. Operasyon sayesinde omurilik omurgadan ayrılarak gerilim azaltılır.

Uygulanan operasyonlardan sonra genellikle belirtiler ya tamamen geçer ya da azalabilir. Ancak uygulanan ameliyatlarda nadirde olsa bazı riskler göz ardı edilmemelidir.

İlaç tedavisi: Beyin sarkması şayet belirti vermiyorsa, doktor cerrahiyi önermez. Bu gibi durumlarda hasta rutin olarak takip edilir. Şiddetli olmayan belirtilerde ağrı kesici ve yatıştırıcı ilaç tedavisi uygulanır. Hastaların %90 gibi bir bölümünde takip yöntemine başvurulur. Fakat %10'luk kısımda eğer cerrahi gerekiyorsa vakit kaybı yaşamadan cerrahi yapılmalıdır. Beyin sarkması oldukça ciddi ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Tedavide geç kalındığında hastayı yatağa bağlayabilir ve ölümle sonuçlanabilir.

Beyin sarkması için alınması gereken önlemler

 • Boyun bölgesinin devamlı rahat tutulma]]> İdrar Kesesi Sarkması Ameliyatı https://www.sarkma.gen.tr/idrar-kesesi-sarkmasi-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 20:44:29 +0000 İdrar Kesesi Sarkması Ameliyatı, İdrar kesesi; İçerisinde idrarın biriktiği bir depodur. İdrar kesesinde çeşitli hastalıklar, enfeksiyonlar, ruhsal sorunlar ve yaralanmalar sebebiyle oluşan rahatsızlıklar kolay bir biçimde İdrar Kesesi Sarkması Ameliyatı, İdrar kesesi; İçerisinde idrarın biriktiği bir depodur. İdrar kesesinde çeşitli hastalıklar, enfeksiyonlar, ruhsal sorunlar ve yaralanmalar sebebiyle oluşan rahatsızlıklar kolay bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Vücutta bulunduğu yer, karnın alt bölümüdür. Sindirim kanalının anüse açılan son bölgesi (Göden bağırsağı) ve kasık kemiği (pubis) arasında yer almaktadır. İçi boş olan organ, kaslardan oluşmakta ve duvarı kalın bir yapıya sahiptir. Şekil olarak görünümü ters durmuş piramide benzemektedir. Organın piramit tabanının üstünde ince bağırsaklar yer almaktadır. Kadınlarda ise bu bölümde rahim bulunmaktadır. İdrar kesesi sarkması genelde kadınlarda daha sık görülmektedir.

Uzmanlar tarafından yapılan istatistiki çalışmalarda, son yıllardan günümüze dek mesane ve idrar kesesi sarkması ve buna bağlı idrar kaçırma sorunu yaşayan kişilerin sayılarında büyük oranda bir artış görüldüğünü belirtmektedirler. Mesane ya da Sidiği, sidik kesesinden dışarı taşıyan kanalın vaginanın içerisine veya dışarıya doğru sarkmasına idrar kesesi sarkması ismi verilir. Tıp edebiyatında ise bu duruma sistosel denmektedir. Genellikle kadınlarda rastlanan bir problem olup, üreme bölgelerinde ki sarkma cinsel organların bu vücut parçalarını karnın içinde sabitleyen bağlarının görevini yapamaması nedeniyle alta yani vaginaya doğru yer değiştirme durumu olarak görülür. Vagina ön duvarının, idrar kesesine verdiği dayama desteğini kaybetmesi sonucu gelişir. Mesane sarkması ise vagina ön duvarına yakın olan idrar kesesinin rahim içine doğru bombe yapmasına verilen isimdir. Bu durumda özellikle ağır malzemeler taşıma, öksürme, hapşırma gibi karın içine doğru basınç oluşturan durumlarda kadının vagina içerisinde şişen idrar kesesini eliyle fark edebilmesine neden olmaktadır. 

İdrar Kesesi Sarkması Ameliyatıİdrar Kesesi Sarkması Ameliyatı; hafif durumlarda cerrahi müdahale çoğu zaman gerekli görülmemesine rağmen, ilerleyen durumlarda ise ameliyatın düşünülmesi ya da tercih edilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu tür ameliyatlar yarım saat kadar sürmekte ve sorunun çözülmesinde de %95 oranında etkili bir başarı elde edilmektedir. Ayrıca Operasyon vagina içerisinden yapıldığı için herhangi bir kesi belirtisi olmadan cerrahi müdahale ile sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Doğurganlık uzuvları tamam olan bir kadında genital organ sarkmasında uygulanan tedavi yöntemi genel olarak rahmin vagina dan çıkartılmakta ve ön, arka vagina duvarlarında olan fazlalıkların çıkarılmasıyla vagina daraltılması işlemi yapılmakta. 

Fakat bu tür ameliyatlar çoğu bayanı korkutmasından dolayı hastalar bu şekilde yaşamını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Menopoza girmemiş ve halen doğum yapmayı düşünen ya da ailesini tamamlamış olan bir bayan rahim alınmasını kabul etmedikçe rahim alınmadan da sadece ön ve arka vagina duvarındaki fazla dokular ameliyat ile alınarak genişlemenin tedavisi yani vaginanın daraltılması gibi işlem yapılmakta ve rahim dokusunun çıkarıldığı yere dikiş atılmaktadır. En fazla İki hafta gibi bir süre dışarı doğru çok az olarak bir akıntı oluşabilmekte. Devamında hasta tamamen iyileşip idrar kaçırmamakta ve sarkmalar yaşanmamaktadır. İdrar kesesi sarkmasının tedavisi, bireyin yaşına, genel sağlık durumuna, hastalığın evresine ve hamilelik isteyip istemediğine göre değişmektedir. İleri bir zamanda hamile kalmak istemeyen bir bayanda idrar kesesi sarkması halinde uygulanan tedavi biçimi çoğunlukla hastanın dokusu kullanılmakta, idrar kesesinin yukarı kaldırılması şeklinde yapılmaktadır. Bu operasyon da başarı oranı ise yarı yarıya olmaktadır. Hele idrar kesesi sarkmasıyla beraber idrar kaçırma problemi de varsa, bu problemin tedavi edilmesi için daha farklı operasyonlar uygulamaları vardır. Kısaca hastalara ameliyat uygulanabilir. Bu ameliyatlar 25-30 dakikada sürmekte  ve % 90’ın üzerinde başarıl]]> Meme Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/meme-sarkmasi.html Wed, 28 Nov 2018 22:01:32 +0000 Meme sarkması, insanda göğüs kafesinin ön üst kısmında, göğüs kafesinin üzerinde yer alan meme dokusu; kadın ve erkeklerde farklı yapıya sahiptir. Kadınlarda, yağ ve lobilerden meydana gelen dokuyu deri bir kese sarar ve en ö Meme sarkması, insanda göğüs kafesinin ön üst kısmında, göğüs kafesinin üzerinde yer alan meme dokusu; kadın ve erkeklerde farklı yapıya sahiptir. Kadınlarda, yağ ve lobilerden meydana gelen dokuyu deri bir kese sarar ve en önemli işlevi bebeğin beslenmesidir. Erkeklerde ise, işlevsiz olan meme daha çok kas içeriğini taşır. Meme yapısı bakımından, vücut silüetinin dışa doğru gelişmiş bir organ olmasından ötürü çok güçlü askı sistemine sahip değildir. Bayanlarda, vücudun dengesi açısından önemli olan her iki memenin aynı zamanda kadınlar için boyutu da oldukça mühimdir. Çoğunlukla, büyük memeye sahip olanlar küçük memeye, küçük memeye sahip olanlar ise büyük memeye özenirler. Fakat ortak sıkıntıları şu ki; memelerin sarkması olayı.

Meme sarkması hangi durumlarda oluşur

Genetik faktörlere bağlı olarak da gelişen meme sarkması, en hızlı olarak hamilelik döneminde oluşur. Gebelik sebebi ile büyüyen meme başı aşağı doğru yer değişikliği yapar. Süt vermeye başlandığında şişen göğüsler, sona eren emzirme dönemi sonrası içi boşalır ve küçülür. Bu dönemden sonra meme kendini ne kadar toplarsa toplasın rahatsızlık verecek biçimde sarkma görülebilmesi olasıdır. Toplumsal bir problem olan meme sarkması, aslında doğal bir durumdur. Aşırı kilo veya hızlı kilo verme, genetik faktörler, yaşlılık ve yer çekimi meme sarkmasına yol açan etkenler arasındadır. Meme dış bir organ olması sebebi ile dış faktörlerden korunamaması durumunda, zaman içerisinde değişikliğe uğrayabilir. Örneğin; memeleri destekleyen bağların gevşemesi ve emzirme nedeni ile meme kaslarının uzun süre kasılıp gevşemesi gibi. Menopoz döneminde östrojen hormonu seviyesindeki azalma da yine meme sarkmasını etkileyen nedenler arasında yer almaktadır. Memelerin en çok sarktığı dönemler, emzirme ve menopoz dönemleri olduğu bilinen bir gerçektir. Meme dokusunun hacminin azalmasından dolayı oluşan meme sarkması, bazen de yalnış sütyen kullanmaktan ötürü oluşabilir. Memeyi yeteri kadar desteklemeyen ve gevşek sütyen kulanıyorsanız memede sarkma sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle, büyük memeye sahip olanlar ve sporcu sütyeni kullanmadan spor yapan bayanlar, bu durum için olası guruptadır. Yaşlandıkça incelen deri ve vücutta azalan elastik-kollojen proteinler meme dokusunda zayıflamaya neden olur ve sarkma meydana getirir. 

Meme SarkmasıMeme sarkması nasıl önlenir 

Öncelikle evde yapabileceğiniz egzersizlerle meme sarkmasının önüne geçebilirsiniz. Özellikle, göğüs kaslarını harekete geçiren şınav çekme ve mekik çekme yöntemleri başta gelmektedir. Vücudun birçok bölgesi gibi göğüslerin de masaja ihtiyacı olduğunu bilmek gerekir. Sağlıklı ve uygun krem ve yağlarla yapacağınız günlük göğüs masajları ile meme sarkıklığından kurtulmak mümkündür. Tabi bunu yaparken istekli ve sabırlı olmanız önemlidir. Hiç usanmadan her gün yapacağınız masaj hareketlerinin, bir süre sonra ne kadar yararlı olduğunu göreceksiniz. Bunun için besleyici özelliği bulunan zeytin yağı yada çörek otu yağı kullanabilirsiniz. Duş sonrası göğüslerinize uygulayacağınız soğuk su şoku, kan dolaşımını hızlandırmak ve uyandırmak için etkili bir yöntemdir. Yalnız bu uygulamayı 4-5 defa yapın ve öncesinde sıcak su ile yıkayın. Göğüslerinizin canlanıp dikleşmesine yardımcı olacaktır. Her zaman dik oturup dik yürümeye özen gösterip duruşunuzu değiştirmelisiniz. Çünkü; düşük omuzlar göğüslerde sarkmaya yol açabilir. Eğer meme sarkıklığınızın ileri derecede olduğunu düşünüyorsanız en son yöntem olarak, meme dikleştirme operasyonları ile de istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.
]]>
Kadınlarda İdrar Torbası Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/kadinlarda-idrar-torbasi-sarkmasi.html Thu, 29 Nov 2018 16:26:11 +0000 Kadınlarda idrar torbası sarkması, ülkemizde kadınlarda idrar torbası sarkması nedeniyle idrar kaçırma problemi yaşayan kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Mesane ya da üretranın vajina içine ya da dı Kadınlarda idrar torbası sarkması, ülkemizde kadınlarda idrar torbası sarkması nedeniyle idrar kaçırma problemi yaşayan kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Mesane ya da üretranın vajina içine ya da dışına doğru taşması idrar torbası sarkması olarak tanımlanır. Tıpta sistosel olarak tanımlanan rahatsızlık, erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen bir sağlık sorunudur. İdrar torbası sarkması, vajina ön duvarının idrar torbasına verdiği desteği kaybetmesi sonucu ortaya çıkar. Mesane vajina içine doğru fıtıklaşır. Öksürme, hapşırma, ağır bir şeyler kaldırma gibi karın içine baskı uygulayan aktivitelerde vajina içinde şişen idrar torbası elle bile fark edilebilir. Bu durum karşısında öksürürken, hapşırırken, merdiven inip çıkarken, gülerken karın içinde basınç artar ve idrar kaçırmaya yol açar. İdrar kaçırmanın en hafif hali gülerken, öksürürken ya da hapşırırken gelişir. İleri durumlarda ise idrar torbası sarkması özellikle ıkınma anında vajinadan çıkacakmış hissi yaratabilir. Kişi bu gibi durumlarda idrar yaparken zorlanabilir. Eliyle idrar torbasını yukarı doğru kaldırarak idrarını yapabilir. İdrar torbası sarkması bu kadar ilerlemişse böbrek problemleri gelişebilir ve böbrekler fonksiyonlarını yitirebilir.

İdrar torbası sarkması kimlerde görülür

İdrar torbası sarkması nadir durumlarda genç ve henüz doğum yapmamış kadınlarda görülebilir. İdrar torbası sarkması daha çok, birden fazla doğum yapmış kadınlarda, zorlu doğum gerçekleştirenlerde görülür. Zor doğumlarda genital organları yerinde sabitleyen bağlar uzayabilir, bazı bölgelerde yırtık gelişebilir. Bu nedenle bölgedeki organları yerinde tutan bağlarda gevşeme oluşabilir.  Bu gevşeme idrar torbası ya da genital sarkmaya yol açabilir.

İdrar torbası sarkması kadınlarda daha çok menopoz döneminde görülür. Menopoz döneminde görülme sebebi ise östrojen hormonunun azalmasıdır. Östrojen hormonunun azalması pelvis tabandaki aksların zayıflamasına neden olur. Sezaryen ile doğum yapan ya da hiç doğum yapmayan kadınlarda sarkma çok nadir olarak görülür. İri bebek dünyaya getirme, çok sayıda doğum yapma, zor doğum, karın içi basıncı arttıran kronik öksürük, aşırı kilo ve ağır işlerde çalışma idrar torbası sarkması riskini arttıran etkenlerdir.

Kadınlarda İdrar Torbası SarkmasıKadınlarda idrar torbası sarkması belirtileri

Hafif derecede yaşanan idrar torbası sarkması herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Sarkma orta şiddette ise karın alt kısmında ağırlık hissi yaşanabilir. Ayrıca sırt ve karın alt kısmında ağrı oluşabilir. Bu tür şikayetler yorgunluklarda ve uzun süre ayakta kalma nedeniyle artabilir. Kadın cinsel birliktelik anında ağrı hissi yaşayabilir ve idrar kaçırabilir. Sarkma ileri derecedeyse rahmin dıştan görülmesi mümkündür ve vajinada büyük bir kitle varmış gibi hissedilebilir. İdrar torbası sarkmasının belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sık aralıklarla idrara çıkma isteği
 • Öksürme, hapşırma, gülme gibi eylemlerde idrar kaçırma
 • Cinsel birliktelik anında idrar kaçırma
 • Sürekli idrara çıkma isteği
 • İdrar yaparken zorlanma
 • İdrarın tam olarak boşaltılamaması hissi
 • Vajinada kitle sarkması
 • Zorlanma ve ağır aktivitelerde vajina sarkması
 • Nükseden idrar yolu enfeksiyonları

Kadınlarda idrar torbası sarkması nasıl teşhis edilir

İdrar torbası sarkması genelde dışarıdan fark edilebilir. Kadınlar bu durumu genelde kendileri fark ederek doktora başvurabilir. Bazı durumlarda ise idrar torbası sarkması tesadüfen fark edilebilir. Tam idrar tahlili, fizik muayene, idrar kültürü, böbrek fonksiyonları ölçen testler gibi farklı tetkikler yapılır. Bu tetkiklerin sonucuna göre tanı konulabilir.

Kadınlarda idrar torbası sarkması nasıl tedavi edilir

İdrar torbası sarkmasında tedavi bazı kriterlere göre değişiklik gös]]> Deri Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/deri-sarkmasi.html Fri, 30 Nov 2018 05:01:59 +0000 Deri sarkması, Yılarca şişmanlık sorunuyla uğraşıp sonunda zayıflamayı başaran insanlar. Genellikle aynı derecede bir sorun olan deri sarkması ile karşı karşıya kalıyor. Sağlığı ve görünümü için zayıflayan kişi bu Deri sarkması, Yılarca şişmanlık sorunuyla uğraşıp sonunda zayıflamayı başaran insanlar. Genellikle aynı derecede bir sorun olan deri sarkması ile karşı karşıya kalıyor. Sağlığı ve görünümü için zayıflayan kişi bu durum yüzünden kendini kötü hissedip üzülebilir. Bu durumla karşı karşıya kalan kişiler için kötü bir tecrübedir. Zayıflama sonrası deri sarkması bazı önlemler alınarak azaltılabilir. Lakin bu durumda en önemli görev kişinin genlerine düşüyor. Kişilerin yağ oranları çok aza indirseler bile hala derileri sarkık kalıyor ve ameliyat olmaları gerekiyor. 


Deri SarkmasıDeri sarkmasının nedenleri şunlardır:
 • Kişinin yaşının kaç olduğu önemlidir. Çünkü yaşlandıkça cildin elastikliği azalır.
 • Kaç yıl kilolu kaldığınız önemlidir. Ne kadar uzun süre deriniz gergin kaldıysa tekrar küçülmesi o kadar zor olacaktır. 
 • Ne kadar bir sürede kilo aldınız. Tahmin edebileceği gibi ne kadar hızlı ne kadar çok kilo alırsanız zayıfladıktan sonra deri sarkması o kadar çok olur. 
 • Kaç kilo aldığınızda önemli bir ayrıntıdır. Vücudunuzun ne kadar genişlediyse derinizin eski hale dönmesi o kadar zor olacaktır.
 • Ne kadar zamanda hangi hızla kaç kilo verirseniz cildiniz ona göre toparlanma süresi oluşturur. Eğer yavaş kilo verirseniz cildiniz tekrar ufalmak için zaman alacaktır. Bu durum deri sarkmasını azaltır. Çok hızlı kilo vermeniz durumunda deriniz ufalarak vakti bulamaz. Şok diyetlerden ve çok düşük kalorili diyetlerden uzak durun. 1 Haftada verebileceğiniz en fazla 1 kg olmalıdır.
 • Genler deri sarkmasında önemlidir. Bazı insanların derisi çok esnektir. Ve kısa sürede çok kilo verse bile toparlanır. Bazı insanlarda ise aksine uzun sürede az kilo verse bile sarkıklık kalır. Bu genlerimizle alakalı bir durumdur. 
 • Beslenme alışkanlığınız cildinizin esnekliğini önemli ölçüde belirler. Bol su içmeye özen gösterin Omega 3 yağ asitleri, A ve E vitamini ve çinko yönünden zengin gıdalarla beslenin.
Vücut ağırlıkları fazla olan kişiler zayıflarken belli bir oranda kas kaybına uğrar normal kilolarına indikleri zaman bile vücutlarında halan fazla yağ olabilir. Eğer deri sarkması sorununuz var ise mantıklı olan yağ oranınızı düşürmek olacaktır. Düşük oranlarda tamamen olmazsa da deri sarkmasını en aza indirmiş olursunuz. Yağ oranınızı %5 veya altılara indirdikten sonra 1 sene boyunca aynı oranda kalın ve derinizin ufalması için ona zaman verin. Eğer hala sarkık deriniz var ise yapmanız gereken kas yaparak o boşluğu doldurmaya çalışmak olacaktır. Kas yapmakta vücudunuzdaki derideki boşlukları doldurmada yaramadıysa ameliyattan başka çare kalmamış demektir. Ameliyatı deri gerdirme seçeneklerini en son çözüm olarak düşünmelisiniz. Sonuç olarak yavaş kilo verin. Kilo verirken yüksek protein tüketip ağırlık çalışın kas kaybını en aza indirip mümkün olduğunca yağları yakın. İyi beslenerek zayıfladığınız zaman deri sarkmasını en aza indirebilirsiniz. 
]]>
Mesane Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/mesane-sarkmasi.html Fri, 30 Nov 2018 13:46:11 +0000 Mesane Sarkması: Türkiye'de birçok kadında mesane sarkması şikayeti vardır. Mesane sarkması dolayısıyla idrar kaçırma olan kişilerin sayısında son zamanlarda oldukça artış olduğu görülmektedir. Mesanenin yada üretranın, Mesane Sarkması: Türkiye'de birçok kadında mesane sarkması şikayeti vardır. Mesane sarkması dolayısıyla idrar kaçırma olan kişilerin sayısında son zamanlarda oldukça artış olduğu görülmektedir. Mesanenin yada üretranın, vajinanın içine veya dışına doğru sarkmasına idrar torbası sarkması ismi verilmektedir. Genellikle kadın hastalarda bulunan bu problem, cinsel organları karın içine sabitleyen bağların işlevini kaybetmesi sebebiyle aşağıya doğru yer değiştirmesidir. Vajina ön duvarının, idrar torbasına verdiği desteği yitirmesi ile ortaya çıkar. Tıptaki ismine sistosel adı verilir. Mesanenin vajina içine doğru fıtıklaşmasına sistosel denir. Mesane sarkmasında vajina ön duvarına komşu olan idrar torbasının rahim içerisine doğru bombeleşmesine verilen isimdir. Genellikle kadınların menopoz döneminde ortaya çıkar. Çünkü mesane sarkması, menopoz döneminde kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalmasından daha sık görülür. Östrojen hormonunun azalması kalça kaslarının zayıflamasına neden olur. Vajina duvarının esnekliğini kayıp etme nedenleri, kadınların çok doğum yapmalarıdır (bu durumda kaslar ve bağlar gevşer ve zayıflar). Büyük bebek veya zor doğum yapma, cerrahi müdahaleler veya doğumda yaralanmalar doku bütünlüğünü bozduğu için mesane sarkmalarına neden olabilir. Bunun yanında sigara kullanma, astım ve bronşit gibi akciğer hastalıkları, obezite, uzun süreli kabızlık, sürekli meydana gelen öksürük ve kasların zayıflaması etkendir. 

Mesane SarkmasıMesane Sarkması Belirtileri: Sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, tam olmayan idrar yapma durumu, nükseden idrar yolu enfeksiyonu, vajinadan dokunun sarkması, cinsel ilişki ve gülme anında ağrıyla idrar kaçırma, daha da ilerleyen durumlarda idrarı hiç tutamama, zorlama ve ıkınma anında vajinanın aşağıya doğru inmesi. Öksürme, hapşırma, gülme, merdiven çıkma, ağır yük taşıma gibi şeyler kadının karın içi basıncını artıran durumlardır. Bu tür karın içi basıncı artınca idrar kaçırma olayı kaçınılmaz olur. İdrar kaçırma problemi en hafif haliyle, bu gibi  durumlarda, yani sadece öksürme, aksırma, ıkınma durumunda kendini gösterir. İleri derecede mesane sarkması ise özelikle ıkınma esnasında vajinadan dışarıya çıkana dek ilerleyebilirler. Kişi bu durumda idrarını yaparken güçlük çeker, eliyle idrar torbasını yukarıya çekerek idrarını yapar: Bu durum böbreklere zarar verip, böbreklerde sıkıntı çıkartabilir. 

Mesane Sarkması Tedavisi: Basit ve tedbir amaçlı kilo vermek ve sigarayı bırakmanın faydası olacaktır, bunun yanı sıra egzersiz yapıp kasların güçlendirilmesi de yardımcı olarak bilinir. Ayrıca ağır kaldırmamak da alınacak olan tedbirler arasında olabilir. Menopozdan sonra tablet ve krem şeklinde östrojen kullanarak taban kasları kuvvetlendirilebilir. Hastanın dokusu kullanılarak mesane yukarı kaldırılabilir. Bu yöntem yarı yarıya bir sonuç vermektedir. Daha ağır ve ciddi durumlarda ameliyat gerekmektedir. Kısa süren bir cerrahi müdahale ile doku bozukluğunun düzeltilmesi genelikle %95 sonuç vermektedir. Ameliyattan sonra dikiş izi görülmemektedir.
]]>
Göz Kapağı Sarkması Egzersiz https://www.sarkma.gen.tr/goz-kapagi-sarkmasi-egzersiz.html Sat, 01 Dec 2018 12:33:32 +0000 Göz Kapağı Sarkması Egzersiz, Göz kapağı egzersizleri, kişilerde zamanla göz kapağı sarkması meydana gelir, bunların önüne geçmek için, yada zamanını geciktirmek için yapılan egzersizlere verilen isimdir. Göz kapağı sa Göz Kapağı Sarkması Egzersiz, Göz kapağı egzersizleri, kişilerde zamanla göz kapağı sarkması meydana gelir, bunların önüne geçmek için, yada zamanını geciktirmek için yapılan egzersizlere verilen isimdir. Göz kapağı sarkması egzersizlerinde anlatılanlara bire bir uyulması gerekmektedir, aksi taktirde yapılan egzersizler hiç bir işe yaramaz. Göz kapağı sarkması egzersizleri düzenli bir şekilde yapıldığı taktirde çok faydalıdır. Göz kapaklarımız vücudumuzdaki, geçip giden zamana, yaşlanmaya karşı koyamayan bir çok yerimizden sadece biridir, fakat bizim yapacağımız göz kapağı sarkması egzersizleri sayesinde azda olsa zamana karşı koymamız mümkündür, hem daha genç hemde daha keskin bakışlar için mutlaka göz kapağı egzersizlerini yapmalıyız.

Göz Kapağı Sarkması EgzersizGöz Kapağı Sarkması Egzersizleri
 • Egzersiz 1; İlk olarak bu egzersizde, gözlerinizi kapatın işaret parmaklarınızı kaşlarınızın alt kısmına yerleştirin, orta parmaklarınızı ise göz kapağınızın altına yerleştirin, daha sonra her ikisini de ters yönde iyice gerdirip on saniye kadar, beş saniyelik aralıklarla üç set halinde yapabilirsiniz.
 • Egzersiz 2; Bu egzersizde, bu sefer gözlerimiz açık olacak şekilde yine işaret parmaklarımızı kaşların alt kısmına, baş parmaklarımızı ise gözlerimizin alt kısmına koyup, on saniye kadar iyice gerdirelim beş saniyelik aralıklarla bu hareketi de üç set halinde yapabiliriz.
 • Egzersiz 3; Gözlerimiz açık bir şekilde yukarıya doğru bakalım, aynı anda da orta parmaklarımız ile gözlerimizin altına baskı uygulayalım. Bu hareketi de on saniyelik olmak üzere üç set halinde yapabiliriz.
 • Egzersiz 4; Bu harekette ise yine gözlerimiz açık bir şekilde normal karşıya doğru bakalım, aynı anda işaret parmaklarımız ile sadece kaşın alt kısmından işaret parmaklarımızı ay şekline getirerek yukarıya doğru gerelim, bu hareketi de yine diğerlerindeki gibi on saniyelik üç set halinde yapabiliriz.
 • Egzersiz 5; Gözlerimiz yine kapalı bir biçimde dururken, bu sefer üç parmağımız ile birlikte aynı anda kaşın alt kısmından yukarıya doğru itelim, bu hareketi de on saniyelik üç set halinde yapalım.
 • Egzersiz 6; Bu hareket önce bir göz daha sonra diğer göz şeklinde yapılır. Önce sol gözünüz açık kalacak şekilde, sağ eliniz yardımı ile sağ işaret parmağınızı kaşın altına sağ orta parmağı da gözün altına gelecek şekilde yerleştirin, iyice gerdirin bu arada aynı anda sol elinizin işaret parmağını gözünüzün dış tarafına yerleştirip oradan gerdirin yani aynı anda gözünüzün üç tarafını da gerdirmiş olacaksınız, bu hareketi de yine on saniyelik olmak üzere üç set halinde yapın, bu hareket bittikten sonra aynı işlemleri sağ ve sol el değiştirerek diğer gözde uygulayın.
 • Egzersiz 7; Gözlerinizi tamamen açılabildiği kadar açın, aynı anda sadece işaret parmaklarınız ile kaşların ortasından yukarıya doğru gerin, bu hareketi de üç set halinde yapabilirsiniz.
 • Egzersiz 8; Gözler yine açık olacak şekilde, işaret parmaklarınız ile sadece gözlerin burun yanına gelen iç taraflarına baskı uygulayın, yine on saniyelik üç set halinde harekete devam edin. Göz kapağı sarkması egzersiz çalışmalarını düzenli olarak yapmalısınız.
 • Egzersiz 9; En son olarak, gözlerinizi rahat bir şekilde kapatıp 2-3 dakika kadar dinlendirdikten sonra, açıp aynı anda bir yukarı, bir aşağı, bir sağa, bir sola, bakıp gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. 
]]>
İdrar Kesesi Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/idrar-kesesi-sarkmasi.html Sat, 01 Dec 2018 13:54:31 +0000 İdrar kesesi sarkması; Genelde kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla menopoz döneminden sonra bu rahatsızlık ile tanışılsa da bazen  genç yaşta ve doğum sonrası da idrar kesesinde sarkma görülebili İdrar kesesi sarkması; Genelde kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla menopoz döneminden sonra bu rahatsızlık ile tanışılsa da bazen  genç yaşta ve doğum sonrası da idrar kesesinde sarkma görülebilir. İdrar kesesi sarkması vajina ön duvarının idrar kesesine verdiği desteği kaybetmesiyle ortaya çıkar. Bir çok kadın sancıyla birlikte rahimde bombeleşmiş bir bölüm fark edebilirler. Bu sarkmış olan  idrar kesesidir. Adet dönemlerinde sarkmayı daha çok hissedebilirler. İdrar kesesi sarkması dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Birçok kişi ilk etapta önemsememekle birlikte bununla yaşamaya çalışırlar. Fakat ilerleyen durumlarda altına kaçırma veya idrarı yapamama gibi zıt durumlar ortaya çıkabilir.  

İdrar kesesi sarkması nedenleri; İdrar kesesi sarkmasının öne önemli nedenleri arasında sık doğum yapma gelmektedir. Normal doğum esnasında aşırı ıkınma, zor bir doğum gerçekleşmesi, İdrar kesesi sarkmasının başlı nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca iri bir bebek dünyaya getirirken de idrar kesesinde sarkma görülebilir. Her doğum kasık kaslarının zayıflamasına gevşemesine neden olmaktadır.  Ayrıca bir takım cerrahi müdahaleler doğum esnasında yaralanmalar veya kürtaj gibi operasyonlar doku bütünlüğünü bozduğu için idrar kesesinde sarkmalara neden olabilir. 

Bunların yanı sıra bir takım farklı etkin faktörlerde bulunmaktadır. Örneğin sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, bronşit veya astım gibi akciğer hastalıkları da idrar kesesinde sarkmaya neden olabilir. Ayrıca uzun süren kabızlık, şiddetli öksürük, obezite ve sıkıştığı halde çişini yapmayı uzun süre geciktirmek de idrar kesesinde sarkmaya neden olmaktadır.

İdrar Kesesi Sarkmasıİdrar kesesi sarkması belirtileri nelerdir;
 • İlk belirtilerinden biri sık sık idrara çıkma ve çıkma hissi,
 • İdrar yaparken zorlanma ve kasıklarda ağrı hissi,
 • Sık sık nükseden idrar yolları enfeksiyonu,
 • Cinsel ilişki esnasında kasıkta ve rahimde ayrı ve yanma hissi,
 • Gülme esnasında idrar kaçırma veya idrarını hiç tutamama,
 • Öksürük esnasında rahim ağzında şişlik ve yanma hissi, 
 • Kişisel temizlik esnasında vajinanın içerisinde şişlik,
 • Zorlanma ve ıkınma sırasında vajinadan aşağıya doğru sarkan bir şişlik,
 • İdrarı tam olarak yapamama ve ayağı kalkınca idrar sızması,
İdrar kesesi sarması tedavileri nelerdir; Bu rahatsızlığın ilk zamanları ise tedavisi oldukça kolaydır. Kasları güçlendirici bir takım egzersizlerle doktorun önereceği ilaçlarla tedavi edilebilir. Ayrıca alkol tüketimini azaltıp sigarayı bırakmakta en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Ayrıca yukarıda belirtilmiş olan nedenlerden biri dahi var ise ağır kaldırmaktan kaçınmakta hastalığın ilerlemesini önleyecektir. 
Menopoza girmiş bir hastaya tablet ve krem şeklinde östrojen  kullanmasını sağlayarak kalça taban kasları kuvvetlendirilerek de tedavi edilebilir. İdrar kesesi sarkma tedavisinde hafif şikayetleri olan hastalara direk ameliyat yapılmamaktadır. Fakat yukarıda belirttiğimiz şikayetlerden bir çoğu aynı anda bulunmaktaysa ameliyat gerekmektedir. İdrar kesesi ameliyatı risksiz ve dikiş izi olmayan bir ameliyattır. Eğer rahatsızlık ilerlemiş ise tedavi şarttır aksi taktirde ilerisi için belirtmiş olduğumuz bütün şikayetlerle karşılaşmak kaçınılmazdır. 
]]>
Küçük Dil Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/kucuk-dil-sarkmasi.html Sun, 02 Dec 2018 10:49:24 +0000 Küçük dil sarkması, rahat uyuyamama ve yemek yerken zorlanma gibi problemlere yol açmaktadır. Küçük dil tam olarak iki yanında ve ön tarafında bulunan yumuşak kasları sayesinde hareket eder ve burun kanalları kapatarak ağız ya Küçük dil sarkması, rahat uyuyamama ve yemek yerken zorlanma gibi problemlere yol açmaktadır. Küçük dil tam olarak iki yanında ve ön tarafında bulunan yumuşak kasları sayesinde hareket eder ve burun kanalları kapatarak ağız yapısını belirler. Ayrıca küçük dil hareketli yapısı sayesinde yemek yerken yukarıya doğru hareket eder ve yenilen besinlerin burun bölgesine kaçmasını da engellemiş olur böylelikle küçük dil yemek yeme esnasında epiglot yapısı sayesinde nefes borusunu kapatır ve yutulan besinlerin yemek borusuna doğru kaymasına sebebiyet verir. Küçük dilin yemek yerken gösterdiği faydaların yanında konuşurken de gösterdiği faydalar mevcuttur. Aslında birçok ses küçük dil sayesinde çıkmaktadır. Çünkü çıkan sesin titreşmesini sağlamaktadır. Bu sesi titreştirme özelliği bakımından küçük dili uzun olan insanlarda horlama rahatsızlıkları çok görülmektedir. 

Küçük dilin şişmesi kendini yutkunurken ve yemek yerken zorluk çekilmesi, yutkunmada zorluk hissi, ağızda sulanma hissi, mide bulantısı, ateş, baş dönmesi gibi belirtilerle belli edebilir. Öncelikle küçük dil sarkması alerjik reaksiyonlardan ötürü ortaya çıkabilmektedir. Alerjik reaksiyonların ortaya çıkma sebebi kişiden kişiye ne kadar değişebilse de sonuçları hemen hemen aynı derecededir. Başka bir neden olarak da boğaz enfeksiyonu da küçük dil şişmesine sebebiyet veren başlıca etmenlerdendir. Bakteriler ve virüslerin artmasıyla birlikte görülen enfeksiyon hastalıklarının hemen hemen hepsinde küçük dil sarkması görülmektedir. En çok da bademciğin iltihaplandığı zamanlarda küçük dil sarkması ortaya çıkmaktadır. Bademcik dışında enfeksiyon oluşabilecek ağız içi bölümlerde de küçük dil sarkması görülebilmektedir. Bu bölgeler kulak burun ya da boğaz gibi yerler olabilir. Bu iki nedenin de yanı sıra aşırı fazla alkol tüketimi de küçük dil sarkması gibi bir probleme neden olabilir. Aslında alkolün vücut için birçok zararı vardır. Bu da sadece o zararlardan biridir. Fazla alkol tüketimi sonucu boğaz bölgesinde enfeksiyon veya başka tür rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Sonuç olarak küçük dilde sarkma olayı meydana gelir.

Küçük Dil Sarkmasının Tedavisi: Küçük Dil SarkmasıKüçük dil sarkması rahatsızlığında öncelikle bu hastalığa neden olan faktörlerin ne oldukları araştırılmalıdır. Önce rahatsızlığın nedeni saptanıp sonra tedaviye başlanmalıdır. Rahatsızlığın nedeni ve ilerleme durumuna göre ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Bu tür bir hastalık, çok büyük ilerleme görülmediği veya cerrahi tedaviye kolay kolay gerek kalmadığı için ilaçla tedavi edilmektedir. Hastalık genellikle ilaçla tedavi edilebilecek boyuttadır. Çok zıvanadan çıktığında cerrahi tedaviye başvurulmalıdır. Öncelikle ilaç tedavisi olarak ilk başta antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu genelde enfeksiyondan dolayı oluşmuş küçük dil sarkması hastalığı için geçerlidir. Çünkü antibiyotiğin enfeksiyonu giderme gibi bir özelliği vardır. Bu sayede enfeksiyon hiç edilir ve sarkma ortadan yok olmuş olur. 

Antibiyotik tedavisinden başka alerji önleyici ilaçlar da bu hastalığın tedavisinde işe yaramaktadır. Alerjik reaksiyonlar yüzünden görülen küçük dil sarkmalarında öncelikle alerjik hastalık iyileştirilmelidir. Aynı antibiyotik tedavisindeki gibi alerjik hastalıkları önleyen ilaçlar, alerjik reaksiyondan kaynaklanmış küçük dil sarkmasının da eski haline dönmesini sağlayacaktır. Küçük dil sarkması hastalığın birçok nedeni vardır. Birçok nedeni olduğu gibi birçok da tedavi yöntemi vardır. Eğer uzun süredir bu hastalık görülüp günlük yaşamı ciddi derecede etkiliyorsa hızlıca bir uzman doktora danışılmalıdır. Cerrahi müdahalesi küçük bir ameliyattır. Günlük yaşamı çok taciz ediyorsa, öksürük krizlerine yol açıyorsa cerrahi tedavi yapılabilmektedir. Tam anlamıyla alınmak yerine çok basit bir işlemle kısaltılır. Ayrıca en son yeni çıkan yöntemlere göre radyofrekans yöntemiyle yukarı çekilmesi sağ]]> Gebelikte Rahim Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/gebelikte-rahim-sarkmasi.html Mon, 03 Dec 2018 09:54:37 +0000 Gebelikte rahim sarkması, Rahmin dışa doğru çıkışı esnasında önde bulunan idrar torbasının, arkada bulunan kalın bağırsağın son kısmını da sürüklemesi ile hepsi birlikte dışarı çıkabilir. Rahim sarkmasının en ön Gebelikte rahim sarkması, Rahmin dışa doğru çıkışı esnasında önde bulunan idrar torbasının, arkada bulunan kalın bağırsağın son kısmını da sürüklemesi ile hepsi birlikte dışarı çıkabilir. Rahim sarkmasının en önemli sebebi gebelik ve gebeliğe bağlı travmalar sonucu oluşmasıdır. Bazı kadınlarda bu durum gebe kalmadan da olabilir. Sebebi de genetik yapısına bağlı bağ dokusu zayıflığıdır. Bakire bir kızda bile rahim sarkması olabilir. 

Gebelikte rahim sarkması, diğer nedenleri ise ağır sporlar ile ilgilenmektir. Örneğin halter gibi spor dallarında görevli kadınlarda görülebilir. 

Gebelikte rahim sarkması nedenleri;
 • Halter gibi ağır sporlar,
 • Çok doğum yapan kadınlarda,
 • Sürekli kabızlık sorunu çekenlerde,
 • Aşırı kilo problemlerinde,
 • Stres,
 • Uzun süreli öksürükler,
 • Sigara içenlerde,
 • Astım hastalarında,
Gebelikte rahim sarması belirtileri; özellikle kasık bölgesinde yaşanan basınç hissi ile, vajinadan bir parçanın sarkması ve ele gelmesi, sırt ağrısı, bel ağrısı, küçük idrara sık çıkma, yanma, idrar yaptıktan sonra genital bölgenin silinmesi esnasında dışarı çıkan parçanın yada organın acıması, idrara her çıkışta rahim ağzında yanma ve sızlama, sürekli olarak idrarın varmış gibi hissetmek, rahim sarkmalarının belirtileridir. Her ne kadar rahim sarkması hayati bir önem taşımasa da her kadın için önemli bir rahatsızlıktır. Bunların dışında ayrıca cinsel ilişkide acı çekme, cinsel isteksizlik, dışarı sarkan rahmin çamaşıra sürtünmesi ile kanama, cinsellikten soğuma ve hissetmeme gibi belirtileri de olur. Bu durum kadının normal yaşantısını sürdürmesinde büyük sorunlar yaşatır.

Gebelikte rahim sarkması tedavisi;

Öncelikle belirtiler fark edilmeye başlandığında direk doktorunuza gitmelisiniz. Jinekolog doktorun rahim sarkması tanısı ve teşhisi koyması ile bu hastalıkla ilgili tedavi sürecine gidilebilir. Rahim sarmasının tedavi süreci zaman içerisinde rahmi tutan pelvin kemiklerinin bağ dokuları ile arasının zayıflaması sonucu oluştuğundan rahim sarkmalarının tedavisi cerrahi müdahale ile olur. Rahim sarkması genelde elli yaş ve üzerinde görülen bir durumdur ama gebelik döneminde de karşımıza çıkabilen bir durumdur. İleri yaşlarda meydana gelen Rahim sarkmaları başka hastalıkların tetiklemesinden kaynaklandığı için cerrahi müdahale yapılamaz. Gebelikte yaşanan rahim sarkması, kadınların hamilelikten önceki yaşantılarının tetiklemesi sonucu da olabilir. Gebelik döneminde bebeğin rahime baslı yani ağırlık yapmasından da olabilir. Gebelikteki rahim sarmasında hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve daha sonra çocuk yapmak isteyip istemeyeceğine bakılmalıdır. Bu durumların değerlendirilmesi ile hasta tedavi edilmelidir. Eğer ki hasta ileride çocuk yapmak istiyor ise cerrahi müdahale ile rahim alınmadan, ön ve arka duvarındaki fazla doku alınarak tedavi yoluna gidilmelidir. Ancak bilinmelidir ki cerrahi müdahale sonrası yaşanacak ikinci bir hamilelikte işlemin nüks etmesi her zaman olasılık içerisindedir. 

Gebelikte Rahim SarkmasıGebelikte rahim sarması vakıaları çok riskli olduğundan doktorun çok fazla bir müdahale şansı yoktur. Bu risk derecesine göre gebelik döneminde cinsel ilişkiye girilmemesi çok önemlidir. Hastalığın ilk aşamalarında kişinin kendi kendine uygulayacağı yöntemler vardır. Bu yöntem, Kegel egzersizleridir. Fakat bu rahim sarkması ikinci veya üçüncü çocukta oldu ise hasta kararını vererek Rahim aldırma işlemini yaptırabilir. Tamamen hastanın tercihine kalmış bir durumdur. Mecburu alınması gerekinceye kadar alınmasına lüzum yoktur.
]]>
Kilo Verdikten Sonra Sarkma https://www.sarkma.gen.tr/kilo-verdikten-sonra-sarkma.html Mon, 03 Dec 2018 18:52:30 +0000 Kilo verdikten sonra sarkma,  her insanın en büyük sıkıntısıdır. İnsanların çoğunluğu düzensiz beslenme, hareketsizlik, kullanılan ilaçlar vb. durumlardan dolayı kilo alırlar. Kimi insanlar aldığı kiloyu hemen ver Kilo verdikten sonra sarkma,  her insanın en büyük sıkıntısıdır. İnsanların çoğunluğu düzensiz beslenme, hareketsizlik, kullanılan ilaçlar vb. durumlardan dolayı kilo alırlar. Kimi insanlar aldığı kiloyu hemen verirler. Çünkü kimi insanlar kiloya karşı bir takıntısı vardır. Tabi önemli olan kiloyu verebilmekte ama düzenli verebilmekte. Kimi insanlar yaz ayına girmeden bir iki ay öncesinden başlarlar. Kimi insanlar ise bir haftada 5-10 kilo vermek isterler. Bu ise insan için hem sağlıksız hem de vücuda karşı zarar veriyor. Vücut kiloyu yağdan değil sudan veriyor. Önemli olan yağdan verebilmekte. Mesela insanlar bir hafta boyunca spor yapmadan bol su içmeden zayıflayabileceğini düşünür ve aç kalarak zayıfladığını zanneder halbuki vücut suyundan ya da kastan verir. Kilo verdikten sonra meydana gelen cilt sarkmalarının bazı nedenleri vardır. Haftada bir kilodan fazla kilo vermek cilt sarkmalarına neden olabilir. Diyet boyunca spor yapmadan kilo vermeye çalışmak, sürekli kilo alıp vermek sarkmalara yol açmaktadır. Bu ve bunun gibi yanlış yapılan diyet ve beslenmelerden dolayı insan vücudunda sarkmalar olur. Bence bir iki ayda olsa iyi bir diyetisyenden yardım almak hem beslenme şeklini öğrenmeye hem de vücudunu tanımaya yardımcı olur.

Kilo Verdikten Sonra SarkmaKilo verdikten sonra sarkma nasıl giderilir

Öncelikle spor yapılmalıdır. Sporun dışında asansör yerine merdivenlerden inin çıkın. Bu şekilde kaslarda sıkılaşır. Diyette yaptığınız gibi bol bol su için. Günde en az 6-8 bardak su içmek hem cildinizi toparlamaya daha canlı göstermeye yardımcı olur. Ayda birden fazla fasd food yememelisiniz onların kalorisi çok ve sağlıksızdır. Pilates yapabilirsiniz. Sarkmış olan bölgeye hindistan cevizi yağını alıp sürerseniz o bölgenin hem toparlanmasına hem de iyi görünmesini sağlayabilir. Bol bol lifli yiyecekler ve meyve yemelisiniz. Sarkmalara uygulanan mikrodermoabrazyon ya da lazer uygulaması sonucunda iyi gelir. Sık sık kilo alıp vermeyin. 
]]>
Beyincik Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/beyincik-sarkmasi.html Tue, 04 Dec 2018 13:50:48 +0000 Beyincik Sarkması: Beyincikte bulunan ve ismi toksil olan bölümlerin omurga kanalı yönünde yer değiştirmesine beyincik sarkması ya da bilimsel adı ile Arnold- Chiary malformasyonu (ACM) denilmektedir. Beyincik omurilik kanalın Beyincik Sarkması: Beyincikte bulunan ve ismi toksil olan bölümlerin omurga kanalı yönünde yer değiştirmesine beyincik sarkması ya da bilimsel adı ile Arnold- Chiary malformasyonu (ACM) denilmektedir. Beyincik omurilik kanalına sarktığı zaman beyincik ve üst omurilik yani beyin sapı kanal içinde sıkışmaya uğramaktadır.  Bunun bir sonucu olarak da beyincik ile omurilik sarkmasının belirtileri be bunların tam ortasından geçmekte olan tıkanmanın belirtileri daha da gelişmektedir. Bunların içinde en fazla önem taşıyanı ise kanalın tıkanmış olmasıdır. Beyinle omuriliğin arasında devamlı dolaşım halindeki beyin omurilik sıvısı (BOS) tıkanıklık üzerinde birikmektedir ve bunun sonucunda hidrosefali meydana gelmektedir. Bu tıkanıklığın aşılması amacı ile beyinden güçlü bir basınç gelmekte ve bunun sonucunda da omurilik kanalı genişlemektedir. Buna da siringomyeli adı verilmektedir. Bunun yanı sıra, bu ikisi farklı rahatsızlıklarda veya tek başına da görülebilmektedir.

Beyincik Sarkması Belirtileri

Beyinde sıvı birikmesi durumuna hidrosefali ismi verilmektedir ve bu durumun sonucunda hastada şiddetli oranda baş ağrısı meydana gelmektedir.  Bu hastalığın tanısının koyulabilmesi için tomografi gerekmektedir. Omurilik yani spiral kordun içerisinde sıvı toplanmasına ise siringomyeli adı verilmektedir.  Bu hastalığın tedavi edilmemesi halinde daha da ilerleyerek omurilik üzerinde yıkıcı olabilecek hasara yol açabilmektedir. Bu hastalığın belirtisi olarak hastanın kollarında his ile güç kaybı olabilmektedir. Bu hastalıkta genel olarak hastanın sinir bölgelerinde ağrı görülebilmekte ve ısı duyusunda kayıp yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra, hastanın uzuvlarında farkında olmadığı yanıklar meydana gelebilmektedir.

Beyin sarkması rahatsızlığında beyin sapı ile beyinciğin sıkışmasından kaynaklı olarak hastanın yürümesinde bozukluklar, gözlerinde istem dışı hareketler (nistagmus), öncelikle sıvı gıdalar olmak üzere bazı gıdaları yutarken güçlük çekme ve nazoze konuşma ismi verilen genizden konuşma gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.  Beyin sarkması hastalığının birçok hastada beyinciğin, baş çukuru bölgesinden omurilik kanalına doğru az bir sarkması mevcut olmak ile birlikte belirgin halde bir sıkışma söz konusu olmamaktadır. Böyle bir olguda yukarıda yazılan belirtilerinde henüz oluşmamış olmasından kaynaklı olarak bu hastalar için cerrahi tedavi gerekmemesinin yanısıra bu hastalar takipte kalabilmektedir.

Beyincik Sarkması

Beyincik Sarkması Tedavisi

Ameliyat yöntemi sadece hastanın muayenesi sürecinde ya da hastalığının araştırılmasında hastada sıkışıklık belirtisi görülmesi halinde uygulanmaktadır. Ameliyat yönteminde ana prensip sıkışmış olan bölgenin rahatlamasını sağlamaktır. Ameliyat esnasında hastayı rahatlatabilmek amacı ile ense kökü ile boyun omurunun üzerinde bulunan iki arka kemiği alınmakta ve beyinle omuriliği sarmalayan zar şeklindeki yama ile genişletilmektedir. Buna dekompresyon ismi verilmektedir.  Bu yöntemin uygulanmasına rağmen hastalığın devam etmesi halinde hastaya beyin omurilik sıvısını vücudun boşluk kısımlarına göndermeye yarayan bir sistem yerleştirilmektedir ve buna şant ismi verilmektedir.

Beyincik sarkması hastalığının belirtileri kendini gösterir biçimdedir ve bu sebeple de çoğunlukla erken teşhis edilmektedir. Erken teşhis sonucunda hastaların fonksiyonlarında bir kayıp olmadan günlük yaşamlarına dönmeleri mümkündür.  

]]>
Rahim Ağzı Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/rahim-agzi-sarkmasi.html Wed, 05 Dec 2018 10:32:58 +0000 Rahim ağzı sarkması, her yaştan kadında etkili olabilen, doğum yapan ya da hiç doğum yapmamış kadınları da etkileyebilen bir sorundur. Ancak toplumda en fazla fazla sayıda doğum yapmış, yaşı ilerlemiş kadınlarda görülür. Rahim ağzı sarkması, her yaştan kadında etkili olabilen, doğum yapan ya da hiç doğum yapmamış kadınları da etkileyebilen bir sorundur. Ancak toplumda en fazla fazla sayıda doğum yapmış, yaşı ilerlemiş kadınlarda görülür. Rahimdeki sarkmanın derecesi o kadar fazla olur ki, hasta vajinadan rahim ağzını dokunarak kolayca hisseder. Rahim döllenmiş yumurtanın yerleştiği, doğuma kadar geliştiği organdır. Doğum yapmayanlarda 5-6 cm kadar olan rahim, doğum yapmış olanlarda 6-7 cm büyüklüğünde olur. İdrar torbası arkasında, leğen kemiğinin içinde, kalın bağırsağın ön kısmında yer alıp, koyu pembe renklidir. Rahim bulunduğu yerde sabit kalmasını sağlayan bağların yardımıyla yerleşmiş olduğundan, fazla hareket etmez. Ancak çeşitli etkenlerle bağların işlevleri etkilenebilir. Rahim ağzı sarması denilen sorun rahmin tümüyle aşağıya doğru sarkması demektir. Toplumda rahim sarkması adıyla da bilinir.

Rahim ağzı sarkması nedenleri
 • Normal doğum yapılması
 • Yaşın ilerlemesi
 • İri bebek doğurmak
 • Ağır yük kaldırılması
 • Fazla kilo
 • Kronik kabızlık çekilmesi, fazla ıkınma
 • Devamlı öksürük
 • Bazı akciğer hastalıkları nedeniyle karın bölgesindeki kasların, bağ dokusunun aşırı gerilmesi
Rahim ağzı sarkması belirtileri

Hastalarda ortaya çıkan belirtiler sarkmanın derecesine göre farklı olabilir. Sarkma yeni başladıysa çoğunlukla belirti vermez. Yakınmalar genellikle sabahları daha az, akşama doğru artarak devam eder. Hastalarda görülen rahim ağzı sarkması belirtileri genellikle;
 • Vajinadan bir şeylerin çıkması
 • Bel ağrısının olması
 • Cinsel ilişkide ağrı olması
 • Alt karında ağırlık hissinin olması ya da karın bölgesinin aşağıya doğru çekilmesi hissinin oluşması
Rahim ağzı sarkmasının dereceleri bulunmaktadır. Eğer sarkma fazla olursa, bunu kadın vajinadan eliyle bile hissedebilir. Bazı hastalarda rahim tümüyle vajinadan çıkabilir. İlerlemiş vakalarda sarkmadan sadece rahim değil, yakınındaki kalın bağırsak, idrar torbası da etkilenir. Rahim ağzı sarkmasında hasta ayaktayken, ıkınmada, öksürme ve hapşırma gibi eylemlerde karnın altında dolgunluk, ağrı hissedilir. Sarkma durumunda kabızlıkta çekilir. Eğer idrar torbası da sarkmadan etkilendiyse, şiddetine bağlı olarak ayakta, cinsel ilişkide, gülme sırasında idrar kaçırma, idrar yapmada zorlanma gibi problemler yaşanabilir. Bu tür genital bölge organlarındaki sarkma kadının cinsel yaşamındaki haz alma durumunu da olumsuz şekilde etkiler.

Rahim ağzı sarkması nasıl teşhis edilir

Kadınların çoğunluğu bu sarkmanın farkında olurlar. Fakat rahim ağzı sarkması bazen sorun yaşatmadan meydana gelebilir. Bu durumda bulgular teşhise yardımcı olur. Alt bölgedeki dolgunluk, idrar kaçırma gibi sorunları olanlara yapılan jinekolojik muayenede sarkma kolayca teşhis edilir.

Rahim ağzı sarkması tedavisi

Tedavi kadının yaşına, bundan sonra çocuk isteyip istemediğine, sarkmanın derecesine, hastanın genel sağlığına göre farklılık gösterir. Yani her hastada farklı tedavi yöntemleri kullanılır. Eğer sarkma yeni başladıysa, egzersizlerle kısmen sarkma durdurulabilir. İleri derecedeki rahim ağzı sarkmasında cerrahi girişim yapılması gereklidir. Çocuk sahibi olmayı istemeyen kadınlarda operasyonda rahim vajinadan çıkarılır, vajinanın ön duvarındaki fazlalık alınır ve vajina daraltılması yapılır. Çocuk sahibi olmak isteyenlerde ise ya da rahminin alınmasını istemeyenlerde sadece vajinada ön ve arka kısımlardaki fazlalıklar alınır, vajina daraltılır. Ancak vajina daraltma sonucunda kadınlar normal doğum yapamaz, sezaryen doğum yapmaları gerekir. Bu operasyon aynı zamanda doğum yapanlardaki vajina genişlemesini de giderir. Bu cinsel yaşamdaki sorunların giderilmesini sağlar.

Rahim ağzı sarkması belirgin olursa, karındaki rahmi tutan bağlar yukarıya çekilir ve yerinde sağlamlaş]]> Kol Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/kol-sarkmasi.html Wed, 05 Dec 2018 20:29:10 +0000 Kol sarkması, Herkesin yaşadığı bu problem hem bayanların hemde erkeklerin sıkıntılarındandır. Kollarda sarkma olması kişide görsel olarak eksik hissetme hissi yaratacağından bir çok alternatif yöntemler kullanılarak kurtulm Kol sarkması, Herkesin yaşadığı bu problem hem bayanların hemde erkeklerin sıkıntılarındandır. Kollarda sarkma olması kişide görsel olarak eksik hissetme hissi yaratacağından bir çok alternatif yöntemler kullanılarak kurtulmak mümkündür. Hayatımızın içerisine spor ve aktiviteleri her daim tutmakta bu tür sarkmaların olmasını engelleyebilir. Fakat toplum olarak henüz daha bu seviyeye ulaşamadığımızdan sadece başımıza geldiğinde çözümünü arıyoruz. Her ne kadar düzenli bir hayatın içerisine almamız gereken egzersizleri hep bir külfet gibi görsekte aslında sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Sıkı kaslar herkesin istediği güzel görünümü veren bir ayrıntıdır. Özellikle otuz yaş üstü herkeste görülebilen kol sarkmaları çocukluk ve ergenlik hatta gençlik dönemlerinde yapılacak egzersizler ile geciktirebilir veya engellenebilir. Tabi ki ilerleyen yaşlarda yer çekimine direnemeyen cildimizde sarkmalar oluşacaktır ama biz bu işlemleri yaparak bu oluşumu geciktirebiliriz.

Kol sarkmasının nedenleri;
 • Hareketsizlik,
 • Şişmanlama,
 • Hızlı kilo alıp verme,
 • Hamilelik,
 • Ani kilo kayıpları,
 • Kötü beslenme,
 • Hormonal değişiklikler kol sarkmalarının sebeplerindendir. 
En can sıkıcı olan ise kol sarkmalarının her daim görebilir olmasıdır. Bu yüzdende insanlar bu sarkmalardan kurtulmak isterler. Özellikle bayanlarda sarkık bir cilt utanç verici hissettirebilir. Kıyafet giyerken hoş olmayan bu görüntüyü saklama ihtiyacı içerisine gireriz ama bu durum birçok kıyafette sıkıntı yaratabilir. Özellikle yaz aylarında bu kol sarkmalarını saklama şansınız neredeyse sıfırdır. O yüzdende daha kalıcı çözümlerin arayışına gireriz. Sarkmalar, cildin elastikliğini kaybetmesi ve kolejen liflerinin azalmasına bağlı olarak gelişir. Deri bir süre sonra sıkılığını kaybeder ve ortaya sarkık bir kol görünümü kalır. Bu durum sadece kollarda değil vücudumuzun daha birçok yerinde olabilir. Bu durumu düzeltmek için insanlar gerek doğal ilaçları gerekse kol kaslarını güçlendirip sıkılaştıran egzersizleri kullanma yoluna gider.

Kol SarkmasıKol sarkmasını tedavi edecek yöntemler
 • Doğal ilaçlar,
 • Egzersizler,
 • Maske,
 • Sağlıklı beslenme, şeklindedir.
Tedavi aşamasında kesin olmakla beraber bu bahsettiğimiz yöntemlerin düzenli ve sürekli yapılması çok önemlidir. Sarkma geçti mantığı ile bırakılacak olan yöntemler sonrasında yeniden sarkmalar oluşmasını engelleyemez o yüzden belirli aralıklar ile yapılan bu yöntemler sarkmalar düzeldiğinde de seyrekleştirilerek yapılmaya devam edilmelidir. Çünkü her ne kadar geçmiş olsa da yeniden kol sarkması oluşmamasının garantisi yoktur. Hiç bir şey olmasa bile bir süre sonra ilerleyen yaşın ve yaşlanmanın verdiği sarkmalar oluşmaya başlayabilir. Hiç bir insan yer çekime karşı gelemez ama yansımalarını azaltabilir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Mide Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/mide-sarkmasi.html Wed, 05 Dec 2018 21:34:29 +0000 Mide Sarkması, Mide kaslardan meydana gelen ve genişleyebilme özelliğine sahip olan yemek borusu ve ince bağırsağın hemen arasında yer alan sindirim organlarından birisi olan yemiş olduğumuz besinlerin geçici olarak depolanmas Mide Sarkması, Mide kaslardan meydana gelen ve genişleyebilme özelliğine sahip olan yemek borusu ve ince bağırsağın hemen arasında yer alan sindirim organlarından birisi olan yemiş olduğumuz besinlerin geçici olarak depolanmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda mide olması gereken yerin biraz aşağısına iner bu durum kişinin birtakım sorunlara maruz kalmasına ve çeşitli birçok hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar. Midede sarkma uzmanlarca kolayca anlaşılabilen bir durumdur. Midede sarkmanın birkaç belirtisi olarak bilinenler ise uzmanlar tarafından şöyle açıklanmakta. Günümüzde toplumların oldukça sık bir şekilde yaşadıkları midede sarkma mide kaslarının zayıflamasından kaynaklanır. Tıp alanımda ise ''mide ptozu'' olarak adlandırılan bu problemin belirtileri ise: aşırı gaz, ağızdan ekşimsi ve acı su gelmesi, ağrı ve iştahsızlıktır. Mide sarkması belirtileri bulunan ve problemleri yaşamakta olan kişilerin geciktirmeden en kısa sürede alanında uzman bir doktora başvurmalıdır. Çünkü vücudumuzda bulunan her organın olması gereken yerde olması gerekir iken sarkması halinde ilerde herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşabileceğini tehdit etmektedir. Midede sarkması sıkça kabızlık gibi sindirim problemlerine yol açar. Mide sarkması özellikle de bayanlarda erkeklere göre daha çok görülür.

Mide Sarkması Belirtileri

Midede oluşan sarkmalar için ayırıcı tanı koyulabilecek özel bir belirti yoktur. Aşağıda belirtilen durumlarda mide sarkmasından şüphe edilir:

 • Nadiren üst karında hissedilen ağrı (sırt üstü pozisyonda iken ağrı azalmaktadır.)
 • Karın bölgesinde çıplak gözle fark edilebilen şekil bozukluğu (Özellikle yemek yedikten sonra fark edilir.)
 • İştah kaybı, kilo alamamak
 • Sindirim sorunları; bulantı, kabızlık ve hazımsızlık
Midede oluşan sarkma eğer tedavi edilmezse nadiren sarkma devam eder ve mide atonisine (kas esnekliğinin kaybolmasına) yol açmaktadır.

Mide Sarkması Neden Olur

Midede sarkma durumunda midenin üst tarafı yükselir aşağı bölümde kalan yarısı ise alt karına doğru esner. Aşağıda belirtilen durumlar mide sarmasına sebep olabilir:

Karın İçi Basınç Farkı: Uzun zaman açlık sonrasında midenin küçülmesi ile birlikte karın içi basınç dengesi alt üst olur. Bu sebep ile mide dışında bulunan dokular tarafından yeterli bir şekilde desteklenemez. Sonuçta midede sarkma oluşabilir. Benzer etkiye sahip olabilen bazı durumlar şunlardır:

 • Karın içinden tümör alınması durumu
 • Karın boşluğunda toplanana sıvının emilmesi
 • Doğum yapmak

Karın Kuvvetsizliği: Bağ dokuları ile karın içi kasları iç organlar ve mideyi yerlerinde sabit bir şekilde tutmaktadır. Bu bağ dokular ve kaslar zayıflarsa midede sarkma olur. Bu duruma sebep olabilecek bazı etkenler şunlardır: 

 • Ani ve aşırı kilo kaybı
 • Karın duvarının hemen önünde yer alan kasların çok kuvvetsiz olması ve egzersiz eksikliği
 • Karın kaslarının değişik sebepler ile uzun süreli gergin kalarak fonksiyonunu kaybetmesi durumu
 • Karın bölgesinde yer alan yağ miktarının çok düşük olması (zayıf kişilerde mide sarkmasının daha çok görülmesinin sebebi budur.)
 • Mide Sarkması Tedavisi 
Mide Sarkması Tedavisi

Bandaj: Bazı midede sarkma durumlarında karın etrafını desteleyecek korse ve benzeri bandajlar kullanılmaktadır.

İlaç Tedavisi: Doktor tarafından önerilen kas içine düşük dozda adenozin trifosfat yada galantamin hibromid (ATP) şırınga edilmektedir.

 • Sindirimi kolaylaştıran ve ağrıyı kesen ilaçlar kullanılabilir.
Yaşam Tarzı Önlemleri

 • Akupunktur tedavi yöntemlerinin değerlendirebilirsiniz.
 • Yüzme ve yürüme gibi karın kaslarını kuvvetlendirebilecek egzersizler yapmalısınız.
 • Sindirim problemlerinin olmaması için küçük öğünler şeklinde ve yavaş, yavaş yemek yemelisiniz.
 • Duruşunuzun uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Halsizlik hissi yaşamamak için zengin]]> Yüz Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/yuz-sarkmasi.html Thu, 06 Dec 2018 14:35:30 +0000 Yüz Sarkması, İnsanların yaşının ilerlemesiyle birlikte yüzde kırışıklıklarla birlikte yüz sarkması görülmektedir. Yüz sarkması kişinin karşıdaki insanlar tarafından görüntü itibariyle kötü bir görüntü gösterme Yüz Sarkması, İnsanların yaşının ilerlemesiyle birlikte yüzde kırışıklıklarla birlikte yüz sarkması görülmektedir. Yüz sarkması kişinin karşıdaki insanlar tarafından görüntü itibariyle kötü bir görüntü göstermesi hasebi ile oldukça rahatsız edici bir durum arz etmektedir. Özellikle kadınların kabusu olan yüz ve cilt sarkmaları 35'li yaşlarda kendisini oldukça fazla gösteren bir rahatsızlıktır. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar sonrasında derinin elastin lifleri ve kolajen yenilemesi yaş ilerledikçe kendisini tam anlamıyla yenilemez. Bu nedenle derinin ve zaman içeresinde yüzün sarkmasına neden olur. Bu rahatsızlıktan şikayetçi olan bir çok kişi yüz sarkmasını engellemek amacı ile bir kısım cilt sarkmasın engelleyici ürünler ile doğal cilt bakımı ürünleri kullanmaktadır. Şayet bu ürünlerin zamanında kullanılmaması halinde kişide yüz sarkmaları ciddi bir hal alır. Bu rahatsızlığı gidermek amacıyla yapılacak bir kısım pratik tedavi yöntemleri sayesinde yüz sarkmaları engellenir. Böylesi doğal ürünler yüzün ihtiyaç duymuş olduğu elastin liflerin canlanmasını sağlayarak kişinin görünümünün güzel bir görüntü sağlamasını sağlamaktadır.  

  Yüz Sarkmasını Engelleyici Maya Maskesi
  Pratik olarak hazırlanan maya maskesi kişinin kısa süre içerisinde sağlığına kavuşmasını sağlayan yegane bir ölçüttür. Bunun inçin öncelikle bir çorba kaşığı kadar maya 2-3 kaşık kadar süt ile karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Şayet kişi kuru cilt yapısına sahip bulunmakta ise bu karışımın içine yarım kaşık zeytin yağı ve yarım çay kaşığı toz şeker eklenir ve son olarak bir kaç damla limon suyu eklenir. Bu maske krem kıvamına gelince yüze sürülerek yaklaşık 20 dakika kadar kuruması sağlanır. Bundan sonra kuruyan krem su yardımı ile durulanarak temizlenir. Bu işlem sağlandıktan sonra cilt gözeneklerinin hareketli bir hale gelerek yüzün gerginleştiği görülecektir. Bu bitkisel tedavi düzenli olarak yapılması halinde kısa süre içerisinde kişinin yüz sarkması düzelecektir. 

  Yüz SarkmasıYüz Sarkması Tedavi Yöntemleri
  İnsanların ilerleyin yaşlardan sonra kabusu haline gelen yüz sarkması uygun tedavi yöntemleri uygulanması halinde kişinin daha güzel bir görünüme sahip olması sağlanmaktadır. Bunun için bir kısım bitkisel ve dolgu içerikli botoks tedavileri uygulanarak kişinin belirginleşen çizgileri yok olur. Uzman hekimler tarafından yapılacak bir kısım lazer tedavileri sayesinde cilt altında bulunan anti-againg yöntemiyle yüzdeki cilt sarkmaları ciddi olarak düzelme durumu söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra bitkisel ürünlerin yer aldığı kozmetik ürünleri cilde düzenli olarak uygulanması halinde bu sarkıkların yok olduğu görülmüştür. Uyumadan önce yüze uygulanacak bu kremler serum ve toplayıcı özelliktedir. Böylelikle uyumadan önce yüz ve göz çevresine sürülen bu kremlerin yardımı ile kişinin yüz bölgesinde sarkmaların yok olduğu görülmektedir. Yalnız bu işlem yapılmadan önce kaliteli ve uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu hususla uygun cilt hekiminin yönlendirmesi ile bu tedavi işlemi gerçekleştirilmesi halinde kişide yüz sarkmasının kısa süre içerisinde tedavi edildiği görülmüştür. 
  ]]>
  Vajina Dudak Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/vajina-dudak-sarkmasi.html Fri, 07 Dec 2018 10:08:22 +0000 Vajinada Dudak Sarkması, kadınların zaman zaman yaşadıkları ama kolaylıkla dile getiremedikleri bir sorundur. Çoklu doğumlarda, menopoza yakın veya menopoza girmiş kadınlarda veya sadece genetik olarak vajinal dudaklarda sarkma ola Vajinada Dudak Sarkması, kadınların zaman zaman yaşadıkları ama kolaylıkla dile getiremedikleri bir sorundur. Çoklu doğumlarda, menopoza yakın veya menopoza girmiş kadınlarda veya sadece genetik olarak vajinal dudaklarda sarkma olabilir. Kadınların estetik olarak bu durumdan rahatsız olmaları normaldir fakat bazen vajina dudaklarında sarkma günlük hayatta rahatsız edici de olabilir. Dar kıyafetlerin giyiminde veya yürüme sırasında, yaz mevsiminde sıcaklarda rahatsız edebilir. Kişiler bu durumu genellikle çevrelerine açmakta çekinebilir hatta bazı kadınlar bir hekime bile bundan bahsetmekten kaçınabilirler fakat bu yaygın bir durumdur ve tedavi edilmesi kolaydır. 

  Vajinada Dudak Sarkması Neden Olur:

  Vajinada dudak sarkması, çok çeşitli nedenlerle olabilir ama kişinin anatomik yapısı bunların başında gelir. Normal yolla çok doğum yapan kadınlarda da sıkça rastlanan bir durumdur. İç dudakların normalden sarkık olması bölgenin sürekli nemli kalmasına neden olarak çeşitli enfeksiyonlara uygun ortam oluşturabilir. Pantolon veya mayo giymek ya da sosyal ortamlarda oturup kalkmak kişiye rahatsızlık veriyor olabilir. Vajina dudaklarında sarkma yaşayan kişiler bir jinekoloğa başvurmalıdırlar. Genellikle kolay denilebilecek bir operasyon ile bu duruma son vermek mümkündür. Son yıllarda daha sık yapılan bu operasyonlar kolay olsa da kişiler genellikle öncelikle bir hekime bu sebeple başvurmaktan çekinirler. Vajina dudaklarında sarkma kişinin cinsel olarak da çekingen davranmasına neden olarak evlilik hayatının kötü etkilenmesini sağlayabilir. 

  Vajina Dudak SarkmasıVajinada Dudak Sarkması Nasıl Tedavi Edilir:

  Vajinada dudak sarkması, bir jinekolog tarafından tespit edildikten sonra kısa süreli yaklaşık 30-40 dk. arasında süren kısa bir operasyonla tedavi edilmesi mümkündür. Bu işleme labiaplasti denir. Bilinenin aksine labiaplasti olan hastalarda kızlık zarına zarar verilmez. Bu operasyonu olabilmek için ergenlik çağını geçmiş olmak yeterlidir. Vajina dudak küçültme ameliyatı, hastane ortamında yapılması gereken bir operasyondur. Genellikle lokal anestezi uygulanır ama bazı durumlarda hasta hafif sedasyon altında da ameliyat edilebilir. Operasyon sonrasındaki bir hafta hasta takip edilmelidir. Özellikle kişisel hijyene dikkat etmek gerekir. Operasyon sonrası enfeksiyon en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Hasta operasyondan yaklaşık 3-4 hafta sonrasında cinsel hayatına dönebilir.
  ]]>
  Sarkma https://www.sarkma.gen.tr/sarkma.html Sat, 08 Dec 2018 04:23:48 +0000 Sarkma, Cildin elastiğini kaybetmesi ile, cilt altındaki kas dokuların zamanla gevşeyip geniş sarkma alanları yaratmasına denir. Bu sarkma olaylarına neden olan ve en başta gelen ergenlik dönemlerinde alınan fazla kilolardır. Vücu Sarkma, Cildin elastiğini kaybetmesi ile, cilt altındaki kas dokuların zamanla gevşeyip geniş sarkma alanları yaratmasına denir. Bu sarkma olaylarına neden olan ve en başta gelen ergenlik dönemlerinde alınan fazla kilolardır. Vücudumuzun formunu ve şekillenmesini sağlamak için adale gruplarını hareketlendirici ve aktive edici yöntemlerin kullanılmaması da vücutta sarkmalara neden olur. Genellikle aşırı kiloların sebep olduğu vücut sarkmaları bu aşırı kilolardan kurtulmak ile olur. Kilo vermekle oluşan bu sarkmalar eskiden şikayetçi olduğumuz kiloların vücutta bıraktığı iz gibidir. Bayan erkek ayırmaksızın her insanda olabilecek bu sarkmaların düzeltilmesi kilo vermekten daha kolaydır. Kiloyu vermekle en önemli sorununuzu yok etmiş olursunuz. 

  Bunun dışındaki sebepler ise;
  • Hamilelikte alınan fazla kilolar, 
  • Aşırı şişmanlık, 
  • Ani kilo değişimleri, 
  • Uzun süre güneşe maruz kalma, 
  • Spor yada egzersiz aktivelerinin yeteri kadar yapılmaması, 
  • Çeşitli sistemik hastalıklar, 
  • Cildin neminin yüksek düzeyde azalması, 
  • Dengesiz beslenme, 
  • Geçirilen ameliyatlar ve yaşlanmadan kaynaklanabilir. 
  Vücut sarkmalarını bunların dışında da giderebileceğiz yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin başında zayıflama süresi içerisinde LPG cihazları kullanarak hem kilo verip hemde sarkmalardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca Slıde styler, Spm-vacupress, bodystar, sono care ve proslim gibi cihazlar ile belirli bölgelerdeki sarkmaları engelleyebilirsiniz. Ama bu cihazlar genellikle kilo verme devam ederken kullanılır. Tabi zaten sarkmış bölgelere de kullanılanları vardır. Yaşlanmanın getirdiği vücut sarkmaları yada emzirmeden kaynaklı göğüs sarkmaları için de bir çok yöntem vardır. Bunlar botoks gibi sıvı enjekte eden ürünlerden tutunda masaj yaparak asla yapamadığınız egzersizleri bu bölgelere uygulayarak giderilebilir. 

  Biz bayanların daha çok korkulu rüyası gibi olan vücut sarkmaları görsel güzelliği kötülemesi bakımından önemli bir sorundur. Vücut yapımızın hassasiyetli olması ve kaslarımız çok fazla olmaması sarkma görünümlerini bizde daha çabuk oluşturur. Her ne kadar sevmesek de bu sarkmaları olmaması için pek de uğraşan da yoktur. Halbuki düzenli egzersizler bedenimizin bir çok bölgesinde sarkmaları engelleyebilir. İlerleyen yaşlarda bile diğer birçok bayana göre daha iyi bir vücuda sahip olmanızı sağlar. 

  Sarkmalar, zamanın getirdiği ve yer çekimine dayanamayan cildimizin yapısı ile görülen bir durumdur. Bu duruma karşı koymak tabi ki de zor ama imkansız değildir. Her ne kadar uğraştırıcı olduğunu düşünseniz de çok küçük yaşlarda edilen egzersiz doğru beslenme ve beden sağlığınız için gereken özel bakımları yapmak bu sarkmaları en aza indirmek için yeterlidir. 

  Günümüzde bir çok alternatif yöntem ve tıpta kullanılan cihazlar sarkmalar için üretilmiştir. Yaşamımızın içerisinde partnerimize güzel ve alımlı gözükmenin yanında beden sağlığımız içinde yapmamız gerekenler aslında bizim kendimiz için önem arz etmektedir. Aynaya bakan herkes kendisini güzel görmek ister. Bakımlı insanlar, yani hem bedene hemde zihnen bakımlı insanlar ancak bu güzelliği yaşayabilirler. Elbet bir gün yaşlanmaya karşı etkileşimler olacak ama o zamanda onun güzelliğini yaşamış olacağız. En azından sağlıklı bir yaşlanma geçirmemize yardımcı olacak sağlıklı bir yaşam sürdürmenin en güzel yolu dengeli beslenme bedenimizi dış etkenlerin zararlarından koruma ve yaşam kalitemizi yükseltme olabilir. Her yaşın bir güzelliği vardır. Cildimizin sarkmalarını ne kadar geciktirir isek, aslında bedenimizin de sağlıklı kalmasını o kadar geciktirebiliriz. Tabi ki bu dediğimiz doğal yollar ile yapılanlardır. Günümüz cihazları ile yapılan ve uygulanan yöntemlerin ileri yaşlardaki getirisi pek de bilinen bir durum değildir. 
  ]]>
  Kol Sarkması Egzersizleri https://www.sarkma.gen.tr/kol-sarkmasi-egzersizleri.html Sat, 08 Dec 2018 04:43:59 +0000 Kol sarkması egzersizleri; Yeryüzünde sıkı kaslara ve fit vücuda sahip olmak istemeyen tek bir kişi bile yoktur sanırım. Ama maalesef her zaman herkes fit bir vücuda ve sıkı kaslara sahip olamıyor. Özellikle 30-35 yaşlarından i Kol sarkması egzersizleri; Yeryüzünde sıkı kaslara ve fit vücuda sahip olmak istemeyen tek bir kişi bile yoktur sanırım. Ama maalesef her zaman herkes fit bir vücuda ve sıkı kaslara sahip olamıyor. Özellikle 30-35 yaşlarından itibaren kollarda ve vücudun belirli bir takım bölgelerinde sarkmalar görülebilir. Özellikle doğum yapan bayanlarda, hızlı kilo alıp ani vermelerde ve hormonal bir takım değişikliklerle vücutta sarkmalar görülmektedir. Özellikle kol sarkması için çeşitli egzersizler yaparak sıkı bir kas elde edebiliriz. Tabi öncelikle doğru beslenme ve düzenli egzersiz gerekmektedir. Kol sarkması egzersizlerini yapmak için çeşitli spor salonlarına baş vurabileceğimiz gibi evde kendi kendimize de sarkmış olan kollarımızı toparlayıp sıkı kaslara sahip olabiliriz. Bunun için doğru egzersizleri öğrenip düzenli yapmak gerekir. 

  Kol Sarkması EgzersizleriKol sarkması için yapılabilecek egzersiz hareketleri;
  • Birinci egzersiz; İlk olarak Dizlerimizi bükülü bir pozisyon da durabileceğimiz sert bir minderin üzerine oturmak. Daha sonra iki adet yarım litre su şişesini ellerimize alıyoruz ve kollarımızı vücudumuzun iki yanında yapışık bir şekilde tutuyoruz. Ardından kollarımızı dirsekten bükerek şişeleri yukarı kaldırıp bırakıyoruz ve tekrarlıyoruz. Bu egzersizde önemli olan kolları öne doğru kaldırmadan sadece dirsekten kaldırmaktır. Nefes alırken indirip nefes verirken kollarımızı kaldırdığımız bu egzersizi 12 defa tekrarlayıp üç set olarak yapıyoruz.
  • İkinci egzersiz; İlk egzersizin ardından bir kaç dakika dinlendikten sonra aynı oturma pozisyonunda sağ elimizde yarım litre su şişesi ve kol düz bir şekilde yukarıda nefes al ve nefes verirken kol başın arkasından enseye doğru indir. Bu şekilde sağ kolu çalıştırırken sol kol karında bağlı olarak duruyor. Ayrıca kolu çalıştırırken sadece dirsekten bükmeye dikkat et ve 12 defa üçer set şeklinde yap. Daha sonra sol kolu da aynı egzersiz ile çalıştırıp sağ kolu karında sabitle. 
  • Üçüncü egzersiz; İlk egzersizlerde olduğu gibi oturup iki elimize yarım litre su şişelerini alıyoruz. Daha sonra kollarımızın vücudumuzun yanına koyup sabit bir şekilde tutuyoruz. Ellerimizde su şişesi dirsekten bükülü bir şekilde öne doğru uzatıyoruz. Daha sonra nefes alıp nefes verirken kollarımızı yana doğru açıyoruz. 16 defa tekrarlayıp üç set şeklinde yapıyoruz. 
  • Dördüncü egzersiz; Bu egzersizde oturduğumuz mindere ellerimizi koyup popoyu aşağıya indiriyoruz. Nefes alıp popoyu yukarı çekiyoruz kollar sabit. Popoyu aşağıya indirirken nefes verip kolları dirsekten büküyoruz. Bu şekildeki bir egzersizle kol kaslarının nasıl çalıştığını fark edeceksiniz. Bu egzersizi 8-12 tekrar yapıp üç set olarak yapabiliriz. 
  • Beşinci egzersiz; Ayağa kalkıp ellerimize spor yaparken kullandığımız esnek lastiklerden bir adet alıyoruz. Ortasında 50 santim bir boşluk kalacak şekilde iki uzunu tutuyoruz. Daha sonra kollarımız yukarıda elimizde lastik ve kollar sabit dururken nefes alıyoruz. Nefes verirken kollarımızı sadece dirsekten bükerek ensemizi indiriyoruz. Bu egzersizi 8 defa tekrarlayıp üç set olarak yapıyoruz. 
  • Altıncı egzersiz; Bir önceki egzersizde olduğu gibi ayakta durup ellerimizde esnek lastikler yaklaşık 55 santim aralıkla iki ucundan tutup elimizin birini belimizde sabit tutup diğerini başımızın arkasında sabitliyoruz. Daha sonra nefes alırken lastiği çekerek kolumuzu sadece dirsekten oynatarak kolumuzu yukarı kaldırıyoruz. Nefes verirken indirip tekrarlıyoruz 8 defa bu egzersizi yapıp kollarımızı değiştiriyoruz. Aynı şekilde 8 defa tekrarlayıp üçer set şeklinde yapıyoruz.
  Kal sarkma egzersizlerini düzenli yapıp birde üzerine iyi beslenince olumlu sonuç almak kaçınılmazdır. Ayrıca şınav gibi bir takım egzersiz hareketleri de kol sarkmalarını önlemeye veya ortadan kaldırmaya yarayan egzersizlerdendir]]> Deri Sarkması Ameliyatı https://www.sarkma.gen.tr/deri-sarkmasi-ameliyati.html Sat, 08 Dec 2018 23:19:37 +0000 Deri sarkması ameliyatı, estetik operasyonlar arasında en çok talep görenler arasındadır. Kilo alıp verme, doğum yapma gibi faktörler nedeniyle deride oluşan sarkmalar estetik olarak sorun haline gelirler. Bu sarkmalar daha çok kar Deri sarkması ameliyatı, estetik operasyonlar arasında en çok talep görenler arasındadır. Kilo alıp verme, doğum yapma gibi faktörler nedeniyle deride oluşan sarkmalar estetik olarak sorun haline gelirler. Bu sarkmalar daha çok karın bölgesinde yoğunlaşır. Karın derisinde gevşeme, çatlama, yağlanma gibi problemler ortaya çıkar. Kişi kilo vermiş olsa da, deri sarkması görünümünü olumsuz şekilde etkiler. Estetik alanında karın germe operasyonu olarak ta tanımlanan ameliyat sayesinde gergin yapıda, bombesi düzeltilmiş, deri sarkmaları toparlanmış bir karın sahibi olabilirsiniz. Kadınlarda karın bölgesi deformasyonları daha fazla oluşur. Bu deri sarkması ameliyatı sayesinde düzeltilebilir.

  Deri sarkması ameliyatı kimler için uygundur
  • Obez denilecek kadar kilolu olmayanlar
  • Diyet yapmalarına, spor yapmalarına rağmen karındaki yağlarını eritememiş kişiler
  • Verdiği kilolardan sonra karında deri sarkması, çatlak ve gevşeme oluşmuş kişiler
  • Doğumdan sonra karnı şişen, sarkan kişiler
  • Kilo alıp verme, hamilelik sonrasında karında sarkma, çatlama, gevşeme olan kişiler
  • Vücudu estetik görünmesine rağmen, karında deri sarkması olduğundan estetik sorun yaşayanlar
  • Deri sarkması ameliyatından sonra hemen gebe kalmayı istemeyen kişiler
  • Ameliyatın sonuçlarından gerçekçi beklentileri olan kişiler deri sarkması ameliyatı için uygun adaylardır.
  Deri sarkması ameliyatı riskli midir

  Ameliyat öncesinde alınan önlemler riskleri olabildiğince azaltır. Ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşması, karında kirli kanla, sıvı birikmesi gibi riskler günümüzdeki tekniklerle az denecek kadar oranda oluşur. Deri sarkması ameliyatından sonra karın içine takılan direnler, antibiyotik tedavisi riskleri ortadan kaldırmaktadır.

  Deri Sarkması AmeliyatıDeri sarkması ameliyatı nasıl yapılır

  Deri sarkması ameliyatında sarkmanın derecesine göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Karındaki sarkma ciddi derecede olursa, sorun göbek deliğinin üzerine kadar uzanmışsa, karındaki kasların birbirinden uzaklaşmış olması halinde göbek deliğiyle kasığa kadar dikey bir kesi açılır. Gerekirse ufak yatay kesilerde açılabilir. Sarkmış deri bu şekilde toparlanır, gerdirilerek aşağıdaki bölgede dikilir. Bu ameliyat genel anesteziyle yapılır. Yaklaşık 3-4 saat içinde tamamlanan ameliyatta yapılan kesilere göre belirgin izler kalır.

  Eğer deri sarkması karında göbeğin altında kalacak derecede olursa, göbek deliği etkilenmeden ameliyat yapılabilir. Alt kısımdaki sarkma, çaylak ve gevşeklikler operasyonda gerilerek düzeltilir. Bu ameliyat diğerine göre daha kısa sürede tamamlanır. Ameliyat izi de iç çamaşırı düzeyinde kalır.

  Deri sarkması ameliyatından sonra iyileşme süreci

  Ameliyatının ardından bir hafta kadar hafif eğik şekilde durmak hastalar açısından rahatlatıcı olur. Yatarken bel ve dizleri bükülü olursa rahat ederler. Kesi yerleri bantlarla kapalı olduğundan bu süreçte banyo yapmaları uygun olmaz. Banyo için bir hafta kadar beklenmelidir. Ayrıca deriyi toparlaması için önerilen korsenin de bir ay kadar giyilmesi gerekir. Doku sıvılarının ve kanın toplanması için yerleştirilen direnlerin 2-3 gün kadar yerinde kalması gerekir. Hastaların işlerine geri dönüşü 2-4 haftayı bulur. Bu dönemde hafif egzersizler, aktivitelerde yapılabilir. Tam olarak eski yaşam düzenine geri dönüş ise, yaklaşık 2 ay sonra olur. Ameliyattan dolayı oluşan yara izleri her hastada farklı şekilde iyileşme gösterebilir. Bu süreçte düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi gerekir.
  ]]>
  Makat Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/makat-sarkmasi.html Sun, 09 Dec 2018 06:34:25 +0000 Makat Sarkması, Kalın bağırsağın en son kısmına anüs, rektum veya makat adı verilir. Bu kısmın farklı sebeplerden dolayı dışarı doğru çıkmasına ise makat sarkması denir. Diğer bir anlamı ise makatta sarkma durumu ka Makat Sarkması, Kalın bağırsağın en son kısmına anüs, rektum veya makat adı verilir. Bu kısmın farklı sebeplerden dolayı dışarı doğru çıkmasına ise makat sarkması denir. Diğer bir anlamı ise makatta sarkma durumu kalın bağırsağın 15 santimetrelik son bölümünün kendi içinden dışa dönmesidir. Tıp alanında ''rektal prolapsus'' olarak adlandırılan bu durum erkeklerden daha çok özellikle bayanları tehdit etmektedir. Makat sarkmasının ıkınmayla oluşan dışarı çıkıp içeri girebilen ve devamlı dışarıda kalan çeşitleri vardır. Makatta sarkmada kalın bağırsağın daha iç bölümleri dışarı çıkmakta iken basur da makata daha çok yakın kısım dışarı çıkar. 

  Makat Sarkması Nedenleri Nelerdir

  • Azda olsa ailevi yatkınlık
  • Uzun süreli ıkınmak
  • Pelvik taban bozukluğu
  • Yaşa göre dışkı tutma kaslarında oluşan zayıflık
  • Uzun süren kabızlık sorunu
  • Omurilik de oluşan yaralanmalar
  • Bayanların doğumundan sonra
  • Doğum sırasında zorlu ıkınmalar

  Makat Sarkması Belirtileri Nelerdir

  Rahatsızlıkta görülen ilk belirtiler şu şekilde meydana gelmektedir. Dışkılama alışkanlığında oluşan bozukluk makat kasları zayıfladığından dolayı makat veya anüsten sümüksü yada dışkı gibi maddelerin gelmesi. İleri durumlarda ise kalın bağırsağın son bölümü kendi üstünden dışarı çıkar. Süreklilik gösteren makta sarkmasının sonunda yara, kanama ve akıntılara oldukça sık rastlanmaktadır. Bunların yanı sıra dışkılama kasları zayıflayarak dışkı çıkarma kontrol edilemez duruma gelmektedir.

  Makat Sarkmasında Tedavide İzlenilen Yol Nedir

  Makat sarkmasında genel olarak izlenilen yol cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale laparoskopi ile makat yada karın içinden yapılmakta ve büyük bir oranda başarı sağlanır. Operasyon sonrasında dışkı tutma kasının eski gücüne kavuşması yaklaşık bir yıl zaman almaktadır. Ameliyat sonrasında devamlı kabız olmamaya ve ıkınmadan kaçınmak rahatsızlığın iyileşme sürecinde önemli bir yer tutar.

  Makat SarkmasıMakat Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır

  Muir Tekniği: Makatın ön kısmı yerinden çıkartılarak dikiş yapılır.

  STARR Girişimi: Özel bir alet kullanarak makattan sarkan kısmın kesilmesiyle dikilmesi işlemidir. BU uygulamada başarı oranı yaklaşık yüzde doksan civarındadır. Uygulanan bu yöntemin bilindik bir zararı yoktur

  Transsakral Rektopeksi: Uygulanan bu yöntemde sarkmış olan kısım iç mekanizmalardan birine dikilerek içeriye alınmaktadır. Bu yöntem ile sarkmanın tekrarlama oranı yüzde sıfır üç civarında ve ölüm olasılığı ise oldukça azdır.

  Perineal Yaklaşım: Bağırsak ile ilgili olan kısım kesilerek daha sonra uç uca dikilmesi ile yapılan bir yöntemdir. Bu girişime Altemeler girişim adı verilmektedir. Bu uygulama ile komplikasyon oranı yüzde 0-5 ve tekrarlama oranı ise yüzde 0-16 civarındadır.

  Levator Kas Onarımı: Uygulanan bu yöntem ile yıpranan kas onarılarak makat arkadan dikilerek sabitlenmektedir.

  Thiersch Ameliyatı: Makat çevresinde dairesel olarak cilt altına dikiş ile gümüş tel konulması işlemidir. Makat çevresine yama konarak da yapılmaktadır. Uygulanan bu yöntem ile sarkma oranı yüzde 30-45 civarındadır.

  Mikulicz Ameliyatı: Bu yöntem ile makattan dışarı sarkan kısım kesilerek dikilir ve bunun yanı sırada zayıflayan makat kasları güçlendirilir. Uygulanan bu yöntemle yenileme oranı yüzde 0-16 ve mortalite (ölüm) ihtimali ise yüzde 0-16 civarındadır.

  Abdominal (karından) Yaklaşım: Karnın içinden girilerek yapılan operasyon oldukça başarılıdır. Yamalar kullanılarak bu operasyon tamamlanmaktadır. Uygulanan bu yöntem sayesinde komplikasyon oranı yüzde 0-9 oranında ve yüzde 0-13 ölüm mortalite oranı ise yüzde 0-3 civarındadır.

  Delorme Ameliyatı: Bu yöntemde makasın iç yumuşak dokusu kesilerek dikilmesi ve bu sayede tedavi yapılmaktadır. Uygulanan bu işlemle makatta sarkma oranı yü]]> İç Dudak Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/ic-dudak-sarkmasi.html Sun, 09 Dec 2018 13:31:23 +0000 İç Dudak Sarkması, kadınlarda yaşa, doğuma veya sadece genetik özelliklere bağlı olarak görülebilen hem yaşamı olumsuz etkileyen hem de estetik açıdan rahatsız eden bir durumdur. Kadın genital organı, yapısal açıdan kendin İç Dudak Sarkması, kadınlarda yaşa, doğuma veya sadece genetik özelliklere bağlı olarak görülebilen hem yaşamı olumsuz etkileyen hem de estetik açıdan rahatsız eden bir durumdur. Kadın genital organı, yapısal açıdan kendini kolaylıkla yenileyebilen bir yapıya sahip olsa da bazen rahatsız edici deformasyonlar olabilir. Genellikle bu durum yaşa ve normal yolla birden fazla doğum yapmaya bağlı olarak gelişebilir. Kadın genital organının iç dudaklarına labia minör denir. Bağ dokudan oluşan bu yapı ergenlikten itibaren büyür ve gelişir fakat bazen genital organı kaplayan dış dudak yapısından daha uzun olabilmekte ve dış dudak yapısının dışına çıkabilmektedir. Böyle durumlarda kişiyi olumsuz etkileyen yaşam kalitesini düşüren bir hal alabilir.


  İç Dudak Sarkması Kimlerde Olur:

  İç dudak sarkması, herkeste olabilen bir durumdur. Herhangi bir patolojik hastalık değildir. Kişinin yaşam şekline, genetik özelliklerine yaşına bağlı olarak gelişebilir. Bir hastalık olarak ele alınmasa da özellikle iç dudakların sürekli nemli kalması bölgede koku, kaşıntı, enfeksiyon gibi durumlara yol açabilir. Bunun dışında iç dudaklarda sarkma yaşayan kadınlar, pantolon, mayo, dar kıyafetler giymekte zorlanabilir veya günlük hayatlarında hareket ederken rahatsız olabilirler. Kadın estetik anlayışı genellikle yüz üzerine olsa da genital bölgesinin kusursuz görünmesini her kadın ister. Özellikle ilerleyen yaşlarda menopoz dönemi yaklaştıkça genital bölgede oluşan deformasyonları düzeltmek her kadının istediği bir şeydir fakat bunun için doktora gitmekten genellikle çekinilir. 

  İç Dudak Sarkmasıiç Dudak Sarkması Nasıl Tedavi Edilir:

  İç dudak sarkması, kolaylıkla 30-40 dakika sürecek bir operasyonla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. İç dudak sarkması şikayeti olan kişi öncelikle bir jinekoloğa başvurmalı ve muayene olmalıdır. Durum gerçekten rahatsız edici bir boyutta ise, yapılacak küçük bir operasyon ile bu durumdan kurtulmak mümkündür. Operasyon mutlaka uzman bir jinekolog tarafından yapılmalı ve hijyenik hastane ortamında olmalıdır. Estetik ve güzellik merkezi benzeri yerlerde bu operasyon yapılamaz. İç dudak sarkması ameliyatı genellikle lokal anestezi ile yapılır fakat hastanın korku veya endişe durumlarına göre, hafif sedasyon altında da yapılabilir. Kolay bir ameliyattır ve sonrasında bir hafta hasta gözlenmelidir. Özellikle operasyon sonrası bölgesel hijyene dikkat etmek gerekir. 3-4 hafta sonra cinsel hayata dönülebilir. İç dudak sarkması son yıllarda ülkemizde de kolayca tedavi edilen bir durumdur.
  ]]>
  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma https://www.sarkma.gen.tr/tup-mide-ameliyati-sonrasi-sarkma.html Mon, 10 Dec 2018 03:25:54 +0000 Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma, hızla kilo verilen durumlarda sık rastlanan bir şikayettir. Obezite cerrahisinin her türünde olduğu gibi, tüp mide operasyonu olan hastalarda da hızla kilo vermeye bağlı olarak vücutta sarkmalar Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma, hızla kilo verilen durumlarda sık rastlanan bir şikayettir. Obezite cerrahisinin her türünde olduğu gibi, tüp mide operasyonu olan hastalarda da hızla kilo vermeye bağlı olarak vücutta sarkmalar ve çeşitli deformasyonlar olur. Tüp mide operasyonu olan hastaların günlük aldıkları gıda miktarı hızla düşeceğinden ve operasyonu takip eden ilk haftalarda spor yapmaları mümkün olmayacağından sarkma kaçınılmazdır. Buna bağlı olarak tüp mide operasyonu geçiren hastalar yeterli oranda kilo verdikten sonra, sarkma şikayetlerinin en yoğun olacağı bölgelerde vücut germe ya da toparlama operasyonları olabilirler.

  Tüp Mide Operasyonu Sonrasında Sarkma Nasıl Olur:

  Tüp mide operasyonu olan kişilerin vücutlarında bir takım deformasyonlar olur. Bu değişiklikler hızla kilo vermeye bağlı olarak gelişir ve estetik operasyonla toparlanabilir. Özellikle morbit obezite sıkıntısı ile tüp mide operasyonu olan kişilerde, yüz hatlarında sarkmaya bağlı olduğundan yaşlı görünme, göğüs bölgesinde yassılaşma ve sarkık görüntü, boyun ve alt çenede sarkık görüntü, kollarda ve kol altlarında sarkma ve tavuk kanadı görüntüsü, karın bölgesinde sarkmalar, basen bölgesinde aşırı sarkma ve cep görünümü, kasık ve kalça bölgesinde sarkmalar ve genital bölge sarkmaları görünebilir. Bu şikayetler hızla kilo verilen durumlarda çok normaldir. Özellikle verilen kilo vücut kitle endeksinin yarısına eşit ise operasyon sonrasında estetik müdahale kaçınılmaz olur, fakat estetik müdahale için acele etmemek gerekir. Kişi tüp mide operasyonundan sonra yeterli miktarda kilo verdikten ve bedensel olarak toparlandıktan sonra hekimi ile ortak görüş içinde bir plastik cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Uzman ile birlikte alınacak ortak karar ile yapılacak ameliyata karar verilir. Tüp mide operasyonu oluşacak sarkmalar vücudun bir çok yerinde olabilir fakat bütün sarkma yaşanan bölgelere tek seferde müdahale edilemez. Uzman hekim kararı ile bölgesel olarak müdahale edilmeli ve iyileşme süreçleri tamamlandıkça yeni operasyonlar yapılmalıdır.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası SarkmaTüp Mide Operasyonu Sonrasında Sarkmalar Nasıl Tedavi Edilir:

  Obezite cerrahisi sorası kilo verme dönemini tamamlamış, bedensel iyileşme süreci bitmiş ve sigara içmeyen hastalarda bir takım estetik operasyonlar yapılabilir. Bu operasyonlar şöyledir;
  Abdominoplasti; karın ve göbek bölgesindeki sarkmaların toparlanması operasyonudur.
  Jinekomasti; erkek hastalarda sarkan göğüs bölgesinin toparlanması operasyonudur.
  Liposuction; operasyona rağmen yeterli kilo verilemeyen, deforme görünen bölgelerden yağ alma işlemidir.
  Yüz gençleştirme; Yüz boyun ve yanak bölgesinde oluşan sarkmaları toparlama ameliyatıdır.
  Kol Germe; alt ve üst kollarda gelişen sarkmaları toparlamak için yapılan operasyondur.
  Kalça Basen Germe; kalça, alt beden ve basen bölgelerinde oluşan sarkmaların tedavisi için uygulanan operasyondur.
  Genital Toparlama; genital bölgelerde oluşan sarkma ve deformasyonları toparlamak için uygulanan operasyondur.
  Göğüs Toparlama ve Küçültme; sarkık içi boş gibi görülen veya asimetrik bir görünüm alan göğüs bölgesinde yapılan toparlama ameliyatıdır.
  ]]>
  Rahim Sarkması https://www.sarkma.gen.tr/rahim-sarkmasi.html Mon, 10 Dec 2018 16:14:02 +0000 Rahim sarkması, kadınlarda erkek spermi tarafından döllenen yumurtanın yerleştiği ve doğuma kadar gelişimini sağlayan organa rahim denir. Rahim henüz doğum yapmayan kadınlarda 5-6 santim büyüklüğünde, doğum yapa Rahim sarkması, kadınlarda erkek spermi tarafından döllenen yumurtanın yerleştiği ve doğuma kadar gelişimini sağlayan organa rahim denir. Rahim henüz doğum yapmayan kadınlarda 5-6 santim büyüklüğünde, doğum yapanlarda ise 6-7 santim büyüklüğüne sahip olur. Rahim idrar torbasının arka kısmında, kalın bağırsağın ise ön tarafında, rengi koyu pembedir. Genital bölgede bulunan organlar bulundukları yerlerde kendilerini bölgeye sabitleyen bağlar sayesinde sınırlı hareket kabiliyetine sahiptir. Bu bağlar ilerleyen yaşa, doğum sayısına ya da doğum şekline bağlı olarak fonksiyonlarını kaybedebilir. Bağların fonksiyonlarını kaybetmesiyle genital organların vajina içine doğru sarkması kaçınılmaz olabilir. Rahim sarkması ise bazı faktörlere bağlı olarak rahmin vajina içinde aşağı doğru sarkması olarak tanımlanabilir.

  Rahim sarkmasının nedenleri nelerdir

  • Çok sayıda gebelik yaşamak
  • Kilolu bebek dünyaya getirmek
  • İleri yaş
  • Norma doğum
  • Kronik kabızlık, ıkınmak
  • Aşırı kilo
  • Kronik öksürük
  • Ağır yük taşımak
  • Bazı akciğer hastalıklarından dolayı karın etrafındaki kasların ve bağların gerilmesi

  Rahim sarkması belirtileri nelerdir

  Rahim sarkmasında belirtiler hastalığın şiddetine bağlı olarak değişebilir. Rahim sarkması yeni başlamışsa herhangi bir belirti yaşanmayabilir. Şikayetler sabah uyanıldığında az olurken ilerleyen saatlerde artarak devam eder. Orta ya da şiddetli rahim sarkmasında bel ağrısı, vajina içerisinde bir ağırlık hissi, alt karın bölgesinde ağırlık hissi ve cinsel ilişki anında ağrı hissedilebilir.

  Rahim sarkması hangi şikayetlere neden olur

  Rahim sarkması farklı derecelerde olabileceğinden şikayetlerde farklılık gösterebilir. Sarkma fazlaysa kadın rahmini eliyle hissedebilir. İlerleyen sarkmalarda rahim tamamen vajina dışına sarkabilir. Rahim sarkmalarında genelde idrar torbası ve kalın bağırsakta etkilenebilir. Ikınma, öksürme, hapşırma gibi durumlarda alt bölgelerde dolgunluk ve ağrı hissi oluşabilir. Rahimle beraber kalın bağırsak sarkması da varsa kabızlık yaşanabilir. İdrar torbasında sarkma mevcutsa ayakta kalındığında, öksürük, hapşırık, gülme gibi eylemlerde idrar kaçırma, cinsel birliktelik anında idrar kaçırma ya da zor idrar yapma gibi şikayetler yaşanabilir. Genital bölgede yaşanan sarkmalardan dolayı kadın cinsel isteksizlik yaşayabilir.

  Rahim SarkmasıRahim sarkması nasıl teşhis edilir

  Rahim sarkması orta ya da ileri derecedeyse kadın genellikle durumun farkında olur. Fakat bazı durumlarda herhangi bir şikayet yaşanmadığı için rahim sarkması fark edilemeyebilir. İdrar kaçırma, alt karın bölgesinde dolgunluk hissi gibi şikayetler doğrultusunda doktora başvurulduğunda gerekli tetkikler yapılarak rahim sarkması teşhis edilebilir.

  Rahim sarkması tedavisi nasıl yapılır

  Rahim sarkmasında planlanan tedavi hastadan hastaya göre farklılık gösterebilir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, ileride çocuk isteyip istemediği gibi kriterler değerlendirilerek tedavi planlanır. Sarkma yeni başlamışsa kegel egzersizlerle vajina çevresindeki kaslar iyileştirilebilir ve sarkma tamamen olmasa da kısmen durdurulabilir. İleri derecede rahim sarkması varsa egzersiz tedavisi yeterli olmaz. Bu durumda cerrahi operasyon uygulanabilir. İleride doğum yapmayı düşünen hastalarda vajina daraltma operasyonuna başvurulabilir. Vajina daraltma yapılan kadın gebe kaldığında doğumun normal doğum değil sezaryen ile gerçekleştirilmesi gerekir. Doğurganlık çağında olan ve rahmin alınmasını istemeyen kadınlarda ön ve arka vajina duvarındaki fazla dokular alınır ve genişleme daraltılır. Bu operasyonlarda cinsel birliktelik anında yaşanan şikayetlerde düzeltilir. Cinsel birliktelik eskisine nazaran daha tatmin edici olur.

  Rahim sarkması karın içinde rahmi yerinde tutan bağlara ulaşılarak bağların yukarı çekilme]]>